Kolejna reforma zespołu Brzoski. To koniec z przygotowywaniem PIT-11?

Obowiązek przygotowania formularza PIT-11
Formularz PIT-11 to informacja od płatnika podatku dochodowego, na podstawie której podatnik rozlicza podatek. Dokument ten zawiera informacje o przychodach, zaliczkach na podatek, składkach ZUS i zdrowotnych. Wystawia go pracodawca lub zleceniodawca.
Obowiązujące przepisy wymuszają sporządzenie trzech kopii - jedna trafia do urzędu skarbowego, druga do księgowości firmy, a trzecia do rąk pracownika. Pracownik ma dostęp do swojego PIT-11 w każdej chwili za pośrednictwem platformy e-PIT.
PIT-11 nie jest wszystkim potrzebny
Zespół Brzoski planuje znieść obowiązkowe wystawianie tego dokumentu. Minister Maciej Berek przedstawił, jak w praktyce powinno to wyglądać.
- Myślę, że będziemy musieli zrobić zastrzeżenie, że jeżeli podatnik chce otrzymywać PIT-11 to pewnie będzie miał do tego prawo, ale tylko wtedy, jeśli chce. Myślę, że znaczna część osób dzisiaj korzystających już, a bardzo dużo podatników korzysta z tego portalu podatki.gov.pl, w zupełności będzie usatysfakcjonowana tym, że także te cząstkowe pity tak zwane PIT-11 dostępne są w tym systemie - powiedział, cytowany przez bezprawnik.pl.
Autorzy tego pomysłu zwracają uwagę, że wielu pracowników korzysta z możliwości rozliczenia się przez internet, gdzie deklaracja jest dla nich przygotowywana automatycznie. Jeśli podatnik nie wnosi zmian do deklaracji przygotowanej przez system e-PIT, nie korzysta z ulg i nie zmienia danych do przekazania 1,5 proc. podatku, to jego zeznanie zostaje zaakceptowane automatycznie przez urząd.
Kto nie musi rozliczać się z PIT?
Osoby do 26. roku życia, którzy osiągają przychody z umowy o pracę, umowy zlecenia, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich czy zasiłku macierzyńskiego, nie muszą rozliczać PIT, o ile ich przychody mieszczą się w limicie zwolnienia - 85 528 zł. Również oni otrzymują PIT-11, choć dopóki mieszczą się w limicie i nie mają innych przychodów niż wskazane wyżej, nie muszą składać deklaracji PIT.