5 rzeczy, które skutecznie powstrzymują przed osiągnięciem długoterminowego sukcesu
Jak osiągnąć długoterminowy sukces? Oto porady / Fot. Unsplash.comJakie błędy popełniają przedsiębiorcy w trakcie rozwijania własnej firmy? I które z tych błędów powstrzymują przed osiągnięciem długoterminowego sukcesu? Zebraliśmy te najważniejsze i popularne:
1. Zatrudnianie osób podobnych do ciebie
Aby osiągnąć sukces, musisz zatrudniać swoje słabości. Jeśli drużynka piłkarska miałaby w składzie wyłącznie samych Cristiano Ronaldo, nie byłaby w stanie odnieść dużego sukcesu. Podobnie jest w firmach - musisz postawić na zróżnicowany zespół, składajacy się ze specjalistów w poszczególnych dziedzinach.
Sprawdź: Kod źródłowy internetu
Jeśli wszyscy będą myśleć i zachowywać się w podobny sposób, firma na tym ucierpi - zwłaszcza w długiej perspektywie czasu. Najlepsze organizacje cechuje różnorodność myśli, doświadczeń i wiedzy. Dlatego nie bój się inwestować w ludzi i talenty.
2. Opieranie się zmianom
Wszyscy możemy się tutaj chyba zgodzić, że zmiana jest zwykle trudną pigułką do przełknięcia. W biznesie mówi się jednak, że zmiana jest jedyną stałą. Kiedy widzisz ważne trendy, nie ignoruj ich - staraj się je wykorzystać.
Idź również w śladem z najlepszymi graczami. Dla przykładu, firma która nie postawi na cyfrową transformację, za kilka lat prawdopodobnie zniknie z rynku. Sprawdź jak wykorzystać technologie do lepszego rozwoju swojej organizacji, a następnie zacznij je wdrażać. Rozważ również inwestowanie w badania i rozwój, a nawet zastanów się czy nie powinieneś usunąć niektórych stanowisk w firmie, by stworzyć nowe. To często trudne decyzje i wyzwania, niemniej jako przedsiębiorca nie możesz odkładać ich na wieczne "później".
3. Unikanie ryzyka
Przedsiębiorcy mają niejako obowiązek w zapewnianiu klientów, inwestorów i pracowników, że dana działalność wiąże się z niskim ryzykiem. Chcesz z nami pracować lub zainwestować? Chcesz coś od nas kupić? Wiedz, że to dla ciebie małe ryzyko.
Z drugiej strony, jeśli będziesz za wszelką cenę unikał ryzyka, nigdy nie osiągniesz gigantycznych wzrostów i wielkich wygranych. Wszystko będzie przebiegać raczej powoli, płynnie, bez większych emocji.
Zobacz: Nowy podatek od internetowych zakupów
Przedsiębiorcy akceptują ryzyko i nie boją się podejmować ryzykownych decyzji. Zawsze należy wcześniej przeprowadzić odpowiednie analizy i kalkulacje, a także starać się to ryzyko zminimalizować. Jednak finalnie trzeba, od czasu do czasu, podejmować ryzykowne decyzje, jeśli zależy nam na bardziej dynamicznym rozwoju.
4. Wyznaczanie przeciętnych celów
Rozsądek często podpowiada, aby wyznaczać "rozsądne' cele. Oczywiście, powinniśmy być realistami, ale zdecydowanie zbyt często przedsiębiorcy unikają nieco bardzo ambitnych celów.
Dla przykładu, załóżmy że chcesz zwiększyć sprzedaż o 200% w ciągu roku. W połowie roku uznajesz jednak, że to będzie mało realne i decydujesz, że obniżysz ten cel o 100%. Z jednej strony ciągle wypracujesz lepsze wyniki niż przed rokiem, ale z drugiej - zawiodłeś. Nie bój się porażki i stawiaj sobie bardziej ambitne cele. Przekraczaj granice i nie rezygnuj z planów. Takie zaniżanie powoduje brak motywacji zarówno u przedsiębiorcy, jak i w zespołach. Nie pozwól, aby zadowalało cię hasło "good enough" (wystarczająco dobre).
5. Brak inwestowania w samego siebie
Często przedsiębiorcy nieumyślnie zaniedbują samych siebie, próbując zapewnić sukces firmie. Tak bardzo poświęcają się bieżącym zadaniom, że nie mają czasu np. na czytanie książek rozwojowych czy realizację kursów i szkoleń. Dodatkowo, co gorsze, zaniedbują też swoje zdrowie.
Przeznacz w każdym miesiącu określoną ilość czasu na odpoczynek i rozwój. Nawet jeśli jesteś prezesem firmy, co poniekąd sugeruje, że jesteś na szczycie, nie powinieneś rezygnować z dalszego rozwoju. Tylko stałe inwestowanie w siebie sprawi, że będziesz w stanie na tym szczycie pozostać.