Kod źródłowy internetu sprzedany jako NFT za 5,4 mln dolarów

Kolejne NFT do kolekcji / Fot. Unsplash.com
Kolejne NFT do kolekcji / Fot. Unsplash.com
Sotheby sprzedało kod stworzony przez Tima Berners-Lee w formie niezamiennego tokena (NFT) za 5,4 miliona dolarów z opłatami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Licytacja rozpoczęła się od 1000 dol., a licytujący mieli tydzień na określenie swojej najwyższej ceny w aukcji zatytułowanej "To zmieniło wszystko". Jak podaje strona internetowa Sotheby, domu aukcyjnego, NFT przyciągnęło 51 ofert, a dochody zostaną przeznaczone na liczne inicjatywy wspierane przez Tima Berners-Lee. W przeciwieństwie do niektórych NFT, oferta nie wywołała gwałtownego popytu w ostatniej chwili. Zwycięska oferta została złożona mniej więcej na 10 minut przed zamknięciem aukcji. 

Zwycięzca aukcji pozostanie anonimowy, zgodnie z zasadami domu aukcyjnego. 

Inspiracje: Jeff Bezos i jego 3 nawyki do sukcesu

NFT zawiera kod na pierwszą przeglądarkę www i wczesne wersje metod używanych przez komputery do komunikowania się ze sobą, w tym HyperText Transfer Protocol, znany jako HTTP, oraz HyperText Markup Language, znany jako HTML. 

"Miło jest widzieć, jak sprzedaje się coś za wartość współmierną do jego historycznego znaczenia" – powiedział Jeremy Norman, kalifornijski handlarz rzadkimi książkami i rękopisami, specjalizujący się w historii nauki. Z drugiej strony, na rynku sprzedało się wiele innych NFT za większe pieniądze i zdecydowanie nie były to rzeczy mające historyczne znaczenie. Dla przykładu, obraz "Everydays - The First 5,000 Days", który jest de facto kolekcją wielu różnych zdjęć, sprzedano za 69 mln dol. 

Kod źródłowy internetu jest jednak uważany za innowację tak samo znaczącą, jak rozwój ruchomej czcionki Gutenberga w XV wieku. Bardzo możliwe, że osoba, która kupiła to NFT, będzie mogła je sprzedać w przyszłości za większe pieniądze. 

Inspiracje: Charlie Bit My Finger sprzedane jako NFT za 2,78 mln zł

NFT świetnie wpisuje się w obecny rynek, ponieważ pozwala każdemu na tworzenie przedmiotów cyfrowych, które mają jednak prawa własności i certyfikaty. Ciągle można je np. skopiować i powielać, ale prawny właściciel może być tylko jeden.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY