Wykorzystaj kod QR w działaniach marketingowych

Kod QR
Kod QR / Fot. Simon Bak, Unsplash.com
Kod QR (Quick Response) to jeden z kreatywnych sposobów na zwiększanie ruchu na stronie i łączenie się z potencjalnymi klientami. Co ciekawego można z nimi zrobić?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W 2011 r. kod QR zyskiwał na popularności i np. w Stanach Zjednoczonych był używany przez 14 mln użytkowników. Oznacza to, że 14 mln osób przynajmniej raz zeskanowało jakiś kod QR w tym roku. Ludziom spodobał się nowy koncept technologiczny, jednak z czasem ekscytacja minęła. Później niektórzy eksperci prognozowali, że kod QR odejdzie do lamusa, ale tak się jednak nie stało.

Obecnie popularność kodów QR utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Miliony osób z całego świata skanuje różne rzeczy telefonami, a dużym zainteresowaniem cieszą się na pewno różne kupony i promocje. Na przykład w 2017 r. użytkownicy zeskanowali łącznie 1,7 mld kodów QR z kuponami, a w 2018 r. było to już 3,27 mld. W poprzednim roku wynik ten wynosił zaś 3,45 mld zeskanowań. 

Kod QR - ciekawe działania marketingowe

Wiele firm wykorzystuje kody QR do działań marketingowych. Jednym z ostatnich ciekawych przykładów jest kampania Burger King. Firma przygotowała oryginalne wideo, gdzie kod QR wyświetla się wielokrotnie w różnych miejscach i prowadzi użytkownika do pobrania aplikacji na telefon. 

Inny przykład, tym razem z polskiego rynku, to wykorzystanie kodów QR w muzeum Sukiennice w Polsce (Kraków). Obrazy dostępne w muzeum mają swoje "sekretne historie", które możemy poznać po zeskanowaniu QR. Wówczas odtwarzane są ciekawe, oryginalne treści multimedialne na ekranie telefonu:

Warto korzystać z kodów QR we własnym biznesie. Może to być ciekawy sposób na zainteresowanie potencjalnych klientów ofertą, czy też zwiększenie zaangażowania dotychczasowych odbiorców. 

Kod QR - polecane aplikacje do skanowania

Aby korzystać z kodów QR potrzebne są odpowiednie aplikacje mobilne. Na platformy Android i iOS polecamy bezpłatne aplikacje:

  • Kaspersky QR Scanner: skanuje kody QR w celu otworzenia tekstów, obrazów i nie tylko. Oferuje archiwum wszystkich zeskanowanych treści oraz kontrolę bezpieczeństwa odnośnika URL, do którego prowadzi skanowany kod.
  • QR & Barcode Scanner: odczytuje wiele popularnych formatów, ale także potrafi "rozszyfrować" kody QR, które zawierają np. numer ISBN czy datę w kalendarzu. Przydatne również do skanowania kuponów i kodów.

Wymienione aplikacje znajdziemy w sklepach z aplikacjami Google Play (Android) oraz App Store (Apple).

ZOBACZ RÓWNIEŻ