Polecane książki. Luty 2024

książki
Fot. shutterstock.
Zaopatrz się w te pozycje!
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2024 (101)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Anna Morawiec-Bartosik

Wynagrodzenie odczarowane. Skąd się bierze płaca i ile mogę zarabiać?

OnePressCzy chciałbyś zarabiać więcej?”. Na tak zadane pytanie pewnie wszyscy z nas odpowiedzą – Tak, oczywiście! Od dawna należy mi się podwyżka!”. Ale gdyby padło pytanie o szczegóły, np. „Na ile ty sam wyceniasz swoją pracę? Ile komuś na twoim stanowisku i z twoimi umiejętnościami sam byś zapłacił” – większość z nas nie będzie umiała konkretnie odpowiedzieć. Bo nie poznaliśmy zasad ustalania wynagrodzeń, bo pensje w Polsce rzadko są jawne, bo nie uczymy się o tym ani w szkole, ani nawet na studiach ekonomicznych, bo nie skupiamy się na tym, co naprawdę potrafimy i jak wyceniamy swoje umiejętności. Zwykle nie mamy też pojęcia, skąd się biorą pieniądze na tę wypłatę ani ile jest warta nasza praca.

Tymczasem odpowiedzi na te pytania uświadamiają nam, ile powinniśmy rzeczywiście zarabiać. Książka Anny Morawiec-Bartosik świetnie tę lukę uzupełnia. Dowiemy się nie tylko, jaka jest różnica między kwotą brutto a netto, ale także zrozumiemy wszystkie tajemnice paska płacowego, premii, prowizji i nagród finansowych. No i świetnie przygotuje nas ona do rozmowy o podwyżkę.

------------------------------------------------

Thomas Curran

Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej

Zysk i S-ka

Niby wiemy, czym reklama różni się od np. newsów. Niby zdajemy sobie sprawę, że w mediach społecznościowych ludzie pokazują się w lepszym świetle (czasami dosłownie, np. na profesjonalnych sesjach zdjęciowych) niż w rzeczywistości. A jednak… cały czas porównujemy się do tych wersji „demo” i dążymy do nierealistycznych wzorców, którymi bombardują nas znajomi, a także media, filmy, reklamy. I nie chodzi tylko o wygląd (twarz bez zmarszczek, szczupła sylwetka), ale też o styl życia (luksusowe wakacje) czy stawiane sobie cele (praca w wielkiej korporacji).

Co w tym złego? Choćby wpisana w takie porównywanie się frustracja. Thomas Curran w swojej bardzo aktualnej, nasyconej badaniami i danymi książce pokazuje, jak ta pułapka perfekcjonizmu działa. Jak presja na bycie doskonałym przyczynia się do wzrostu niezadowolenia i niepewności zarówno jednostkowo, jak i w całych społeczeństwach. Na szczęście podpowiada też, co może nam pomóc i przynajmniej częściowo zaakceptować nasze fascynujące niedoskonałości. Bo to one – tak naprawdę – nas wyróżniają i czynią wyjątkowymi.

------------------------------------------------

Jarosław Kuźniar

The Host. PODRĘCZNIK SKUTECZNEGO MÓWIENIA DO LUDZI

Kuźniar Media

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio musiałeś wystąpić na konferencji, na spotkaniu zarządu, przed zespołem lub nagrać krótki materiał filmowy na social media dla swojej firmy. Czy czułeś się jak ryba w wodzie, czy też paraliżował cię lęk – przed oceną słuchaczy, przed tym, że się skompromitujesz. Czy przygotowywałeś się do tego wystąpienia godzinami, czy szedłeś na żywioł? Jak się ruszałeś, jak byłeś ubrany? Nie pytamy nawet, CO mówiłeś, tylko JAK to mówiłeś – płynnie, wyraźnie czy może drżał ci głos i się zacinałeś.

No i najtrudniejsze pytanie: czy nie można było tego zrobić lepiej? „The Host” autorstwa Jarosława Kuźniara, znanego dziennikarza radiowo-telewizyjnego, to poradnik dla każdego, kto chce doskonalić „bycie gospodarzem” własnego show. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i retoryczne. Uczy ruchu, gestu, pracy w studiu telewizyjnym czy podcastowym, na spotkaniu zarządu oraz na scenie dużej konferencji. Uczy pisania i opowiadania historii. Polecamy! Bo – jak pisze Kuźniar – „scena jest wszędzie a mówcą jest każdy”.

------------------------------------------------

Michał Walendowicz

ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie

OnePress

Co oznacza skrót ETF? To Exchange Trade Funds, czyli produkty, które można umieścić między tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi a akcjami. Grono zwolenników ETF-ów ― tak za granicą, jak i w Polsce – wciąż rośnie. Skąd ta popularność? Powodów jest kilka. Inwestorów przekonują niskie koszty, transparentność, wyniki i coraz większy wybór funduszy, w których można ulokować środki. Teoretycznie inwestowanie w ETF-y to nic trudnego.

W praktyce trzeba po prostu się tego nauczyć, wejść w temat, zdobyć know-how. Książka Michała Walendowicza to pierwszy na naszym rynku swoisty przewodnik na temat ETF-ów, tym cenniejszy, że napisany z myślą o polskich inwestorach. Autor – ekonomista z wykształcenia, menedżer z profesji, inwestor z pasji – prowadzi nas od podstawowych definicji, przez analizę w celu wyboru optymalnego rodzaju funduszu, aż po praktyczne aspekty, takie jak rozliczanie podatków.

My Company Polska wydanie 2/2024 (101)

Więcej możesz przeczytać w 2/2024 (101) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ