Mocne strony

Inspiracje
Inspiracje, fot. materiały prasowe
Skupiać się na zaletach czy walczyć z wadami? Poświęcić się jednej dziedzinie, czy rozszerzać horyzonty?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2021 (70)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Daniel Ofman

Kim jestem? Poznaj swoje cechy rdzenne, by lepiej wykorzystać naturalne predyspozycje w życiu i w biznesie

MT Biznes

To co w nas najgłębsze, najsilniejsze, wrodzone – tak najkrócej można opisać czym są cechy rdzenne (od ang. core, czyli rdzeń). Niezależne od kultury, niezmieniające się z wiekiem. To indywidualne cechy naszej osobowości, które wpływają na to, jak postępujemy na co dzień, jak postrzegamy świat, jak wchodzimy w interakcje z innymi. Tak oczywiste, że nie zwracamy na nie uwagi. Ba! Często twierdzimy, że tych cech nie mamy. Zwykle są mocną stroną naszego charakteru, źródłem inspiracji do działania. Bywa jednak, że mogą być pułapką, wręcz sabotować nasze działania. 

Twórcą teorii cech rdzennych jest Daniel Ofman, holenderski trener i dyrektor firmy Core Quality International, dziś prawdziwa gwiazda zarządzania i coachingu. W swojej książce krok po kroku wyjaśnia, jak odkryć to, w czym jesteśmy dobrzy, jak to wykorzystać w najlepszy sposób i nie dopuścić, by nasza silna strona nie stała się słabym ogniwem. 

--------------------------------------------------

Bill Gates

Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej

Agora

Bill Gates może i nie ma młodzieńczej charyzmy buntowniczki Grety Thunberg, ale z pewnością wie, jak przemawiać do rozsądku – zwłaszcza tym, którzy pociągają (lub będą pociągać) za sznurki. Używa konkretów. I liczb. 51 mld – tyle ton gazów cieplarnianych świat emituje do atmosfery każdego roku. Druga kluczowa liczba to zero, bo właśnie do zera – zdaniem Gatesa – musimy ograniczyć tę emisję, żeby zatrzymać globalne ocieplenie i uniknąć katastrofy. Kim jest Bill Gates, żeby się tak stanowczo wypowiadać na temat klimatu? Z pewnością człowiekiem, którego stać na wieloletnie zaangażowanie najlepszych ekspertów fizyki, chemii, biologii, inżynierii, politologii i finansów. Owocem tych badań jest m.in. ta książka. Nie jest to pozycja przyjemna, czasami czyta się ją jak thriller, jednak mimo wszystko daje nadzieję. Gates pokazuje bowiem konkretny plan działania, wskazuje pola, w których technologia już dziś pomaga ograniczać emisję gazów, wyjaśnia, jak znane dziś technologie mogą być bardziej efektywne i gdzie niezbędne są nowe rozwiązania. Wystarczy zresztą zerknąć na podtytuł „Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”. 

--------------------------------------------------

David Epstein

Sięgaj jak najdalej

Zysk i S-ka

Jak do sięgnięcia po laury byli przygotowywani najlepsi sportowcy świata – Tiger Woods i Roger Federer  Podczas gdy Tiger od najmłodszych lat ćwiczył wyłącznie grę w golfa, matka Rogera pozwalała mu na rozwijanie licznych pasji. Na przykładzie słynnych sportowców, naukowców i artystów David Epstein dowodzi, że kluczem do sukcesu nie musi być wąska specjalizacja i poświęcanie całego życia jednej dziedzinie. Równie ważne jest rozwijanie w sobie licznych umiejętności od języków obcych po szybkie liczenie, interesowanie się i malarstwem, i szachami, i piłką nożną – nawet jeśli uprawia się golf. Właśnie takie podejście wyzwala kreatywność! Dzięki szerokim horyzontom łatwiej jest odnaleźć się w trudnej sytuacji, spojrzeć na problem z innej strony i sięgnąć po nieoczywiste rozwiązanie. Także na korcie tenisowym! Generaliści – bo tak nazywa wszechstronne osoby Epstein – mniej boją się porażek i  bez stresu sięgają po zwycięstwo. Świetna pozycja, nie tylko dla rodziców przyszłych sportowców.

--------------------------------------------------

Laura Vanderkam

Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy

OnePress

Jeszcze dwa lata temu ludzie pracujący w domu traktowani byli podejrzanie. Szefowie uważali ich za obiboków, znajomi za cwaniaków, którzy umieją się ustawić. I tu nagle wiosną 2020 r., kiedy wszyscy zostaliśmy zmuszeni do pracy online, odkryliśmy jak bardzo jest to trudne! Że nie sposób się skupić, że dzień zlewa się z nocą, a życie prywatne z zawodowym. Autorka książki, amerykańska dziennikarka i podcasterka (prowadzi m.in. podcast „The New Corner Office”), dobrze wie o czym mówi, w końcu ten podręcznik napisała przy domowym biurku. Przekonuje, że praca w domu to umiejętność, której można się nauczyć tak jak języka obcego czy gry w koszykówkę. Zaczyna od lekcji zarządzania zadaniami (nie czasem!), potem pokazuje, jak się łapie właściwy rytm pracy oraz buduje zespół – na odległość, a więc trudniej. Namawia też do długofalowego myślenia o swojej karierze i optymalizacji dobrego samopoczucia. Najważniejsza wskazówka brzmi „unowocześniaj, nie powielaj!”. Na przykład nie powielaj nawyków z biura. No i nie wierz, że pracując w domu, będziesz postrzegany jako obibok czy cwaniak. Tak pracują dziś ludzie sukcesu.

 

My Company Polska wydanie 7/2021 (70)

Więcej możesz przeczytać w 7/2021 (70) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ