Inflacja w USA bije rekordy. Gdzie Amerykanie obserwują największe wzrosty cen?

Inflacja jeszcze nie zwalnia / Fot. Bing Guan, Reu
Inflacja jeszcze nie zwalnia / Fot. Bing Guan, Reuters
Inflacja w USA wzrosła o 8,5% w marcu od 2021 r. To największy wzrost r/r od grudnia 1981 r. Raport o indeksie cen towarów i usług konsumenckich w USA pokazuje, że sytuacja jest fatalna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najbardziej wzrosły koszty energii, ceny używanych samochodów, a także hotele. 

Cena benzyny w USA wzrosła w marcu br. o ponad 18%, co stanowi połowę ogólnego wzrostu cen konsumpcyjnych w zeszłym miesiącu. Mieszkańcy USA płacą też znacznie więcej za używane samochody, hotele i bilety lotnicze. Olej opałowy był kategorią, w której ceny wzrosły najbardziej - o 70% od marca 2021 r.

Zobacz: Kiedy spadnie inflacja

Prezydent USA Joe Biden ogłosił 31 marca br., że rząd wykorzysta swoje rezerwy strategiczne, aby złagodzić rosnące ceny paliwa, sprzedając 180 mln baryłek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Podczas gdy średnia cena benzyny w USA spadła o ok. 23 ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem, niektórzy analitycy twierdzą, że sięganie po zapasy bez planu szybkiego ich uzupełnienia może spowodować, że ceny ropy będą bardziej niestabilne w dłuższej perspektywie. 

Oczekuje się również, że administracja Bidena ogłosi, że Agencja Ochrony Środowiska zezwoli na powszechną sprzedaż benzyny o wysokiej zawartości etanolu (15%) tego lata, aby zaradzić wysokim cenom. Dodajmy, że nie jest to proekologiczna zmiana - wiąże się z większą emisją spalin. Ten rodzaj paliwa jest również zwykle zabroniony między czerwcem a wrześniem, bo powoduje duże zanieczyszczenia w wysokich temperaturach. 

Podczas gdy ceny energii wzrosły w marcu bardziej niż w jakiekolwiek innej kategorii, koszt innych artykułów codziennego użytku również jest historycznie wysoki. Koszt żywności wzrósł w marcu o 8,8% r/r, przy czym jedne z największych podwyżek odnotowano w przypadku zbóż, mąki i mięsa. Przykładowo boczek jest o 18% droższy niż w zeszłym roku. Do tego podrożał czynsz i jest o 5% droższy niż w 2021 r. 

Sprawdź: Nepotyzm

Rezerwa Federalna zaplanowała siedem podwyżek stóp procentowych na ten rok, aby zaradzić inflacji w USA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY