IMF: jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w tym roku w recesji

Kristalina Georgieva, IMF / Fot. Reuters
Kristalina Georgieva, IMF / Fot. Reuters
Kristalina Georgieva, dyrektorka zarządzająca w IMF, uważa że 2023 r. będzie trudniejszy niż poprzedni, ponieważ spowalniają gospodarki USA, UE i Chin.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund - IMF) twierdzi, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w kryzysie finansowym - i to jeszcze w tym roku. 

Kristalina Georgieva uważa, że rosnące ceny, wyższe stopy procentowe i rozprzestrzenianie się Covid w Chinach znacznie obciążają światową gospodarkę. W październiku ub.r. IMF już obniżył swoje prognozy dotyczące światowego wzrostu gospodarczego na 2023. Teraz pojawiają się odpowiednie opinie i komentarze.

Sprawdź: Zeszyt on line

W programie informacyjnym "CBS Face the Nation" Kristalina Georgieva powiedziała: "Jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji". Właśnie tego spodziewa się IMF w 2023 r.

Kryzys dla jednej trzeciej świata

Georgieva podkreśla, że nawet w krajach, w których nie ma książkowej recesji, wiele milionów osób odczuje wyraźne pogorszenie i spowolnienie gospodarcze.

Wielu ekonomistów ma podobne zdanie. Nie brakuje opinii, według których uniknięcie globalnej recesji jest możliwe, niemniej będzie bardzo trudne. Jednocześnie większość ekonomistów prognozuje kryzys dla Europy, natomiast mniej więcej połowa głosów jest za tym, że w recesji znajdą się także Stany Zjednoczone. 

IMF obniża swoje prognozy na wzrost gospodarczy w 2023 r. głównie ze względu na wojnę na Ukrainie oraz wyższe stopy procentowe. Podkreśla, że banki centralne próbują obecnie powstrzymać wzrost cen, niemniej zupełnie pomija fakt, że to właśnie banki centralne we współpracy z politykami odpowiadają w największym stopniu za obecne problemy finansowe, ponieważ dodrukowały gigantyczne ilości gotówki, za którą nie kryje się żadna realna wartość (np. powiązanie ze złotem). 

Chiny z trudnym początkiem

Dyrektorka zarządzająca IMF uważa, że Chiny - druga co do wielkości gospodarka świata - będą miały trudny początek w 2023 r., głównie przez Covid. Jednocześnie odbije się to na regionie, ale też na globalnej gospodarce i będzie miało bardzo negatywny wpływ. 

Inspiracje: Sebastian Kulczyk

IMF to organizacja międzynarodowa, która zrzesza 190 krajów członkowskich. Kraje pracują razem, aby próbować ustabilizować światową gospodarkę, a jedną z kluczowych ról organizacji jest swojego rodzaju system wczesnego ostrzegania o tym, gdzie może znaleźć się gospodarka w najbliższej przyszłości.

Kristalina Georgieva to bułgarska ekonomistka, wiceprezes (2008–2010) i dyrektor generalny (2017–2019) Banku Światowego, od 2010 do 2016 członkini Komisji Europejskiej. Od 2014 równocześnie jest wiceprzewodniczącą Komisji, a od 2019 dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ