JPMorgan straszy recesją. "Będzie prawdopodobnie konieczna"

Recesja nadejdzie - twierdzi JPMorgan / Fot. Mat.
Recesja nadejdzie - twierdzi JPMorgan / Fot. Mat. prasowe
Gospodarka USA rosła w pierwszym kwartale w tempie 2%, ignorując wcześniejsze obawy przed kryzysem gospodarczym. Ale według JPMorgan Chase & Co. "recesja" może być nieunikniona.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła agresywne działania w zakresie podwyższania stóp procentowych, aby opanować szalejącą inflację. To sprawia, zdaniem JPMorgan, że recesja w końcu nadejdzie.

"Chociaż odporność gospodarki może opóźnić początek recesji, wierzymy, że większość opóźnionych skutków ubiegłorocnego zaostrzenia polityki pieniężnej jeszcze nie jest odczuwalna, i ostatecznie recesja prawdopodobnie będzie konieczna, aby przywrócić inflację do celu" – napisali w liście do inwestorów strategowie JPMorgan.

Chociaż rynek akcji mocno się odbił – S&P 500 wzrósł o 18% w 2023 roku – zespół JPMorgan Chase pozostaje ostrożny.

"Utrzymujemy defensywną alokację aktywów i wierzymy, że ryzyko i nagroda dla akcji pozostają niekorzystne, biorąc pod uwagę rozłączność między akcjami a obligacjami, duże prawdopodobieństwo recesji w nadchodzących kwartałach, wysokie stopy, zaostrzenie płynności, wygórowane wyceny i wciąż słaby rynek" – napisali.

Idzie recesja? Specjaliści radzą budowanie poduszek finansowych

W niepewnych czasach gospodarczych ważne jest zbudowanie finansowej poduszki, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi skutkami recesji.

Według ankiety Bankrate z początku tego roku, 57% Amerykanów nie jest w stanie pokryć nagłego wydatku w wysokości 1000 dolarów ze swoich oszczędności. W innych krajach wcale nie jest lepiej.

Warto rozważyć stworzenie solidnej finansowej poduszki bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na to jest przyjęcie rozsądnych nawyków wydawania pieniędzy i zidentyfikowanie obszarów, w których można zredukować wydatki. Poprzez priorytetowe traktowanie oszczędności nad niepotrzebnymi wydatkami, możesz regularnie odkładać część swojego dochodu i gromadzić środki, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo w trudnych czasach.

Agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ale też europejskie banki centralne, to kluczowy powód ostrzeżenia przed recesją.

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ