Recesja nadchodzi i giełdy nie wyjdą z niej bez szwanku

Recesja już tuż, tuż / Fot. Brendan McDermid, Reut
Recesja już tuż, tuż / Fot. Brendan McDermid, Reuters
Najnowsze dane gospodarcze z USA sugerują, że nadchodzi recesja - twierdzi Chris Watling, dyrektor generalny firmy doradczej Longview Economics. Inwestorzy powinni przygotować się na ból na rynku akcji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W rozmowie z CNBC "Squawk Box Europe" Chris Watling powiedział, że "wierzy w nadchodzącą recesję". Powołał się przy tym na "dość przekonujące" i "brutalnie złe" wskaźniki gospodarcze.

W czwartek organizacja Conference Board poinformowała, że jej wskaźnik Leading Economic Index dla USA spadł o 1,2% w marcu br., osiągając najniższy poziom od listopada 2020 roku. Dane te wydają się wskazywać, że słabość gospodarcza może się wkrótce zintensyfikować i rozprzestrzenić na całą gospodarkę USA.

Sprawdź: Recesja gospodarcza w 2023 r. niemal pewna

Obok tego sygnału ostrzegawczego Watling dostrzega jeszcze inny. Przyznał, że typowy harmonogram recesji po inwersji krzywej dochodowości obligacji skarbowych, która najpierw odwróciła się w marcu 2022 roku, a następnie w kolejnych miesiącach, wynosi mniej więcej rok.

- Za każdym razem, gdy tak było w USA, mieliśmy recesję. Więc myślę, że nadchodzi recesja i jest już w drodze. To tylko kwestia czasu - powiedział Chris Watling.

Recesja gospodarcza nie do uniknięcia? MFW twierdzi inaczej

Chociaż wielu ekonomistów ostrzegało przed nadciągającą recesją już od miesięcy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zasugerował zaledwie w zeszłym tygodniu, że "był zaskoczony ostatnimi danymi dot. siły rynku pracy w USA i konsumpcji".

MFW 11 kwietnia opublikował też swój najnowszy raport na temat perspektyw gospodarczych świata, w którym stwierdził, że widzi rozwój największej gospodarki świata na poziomie +1,6% w tym roku. To wzrost z prognozowanego 1% w 2022 r.

Gita Gopinath, pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego MFW, powiedziała z kolei, że sygnały spadających danych inflacyjnych dały funduszowi powód do przekonania, że gospodarka USA może uniknąć recesji. Niemniej jednak twarde lądowanie było wciąż "w kręgu możliwości" - tłumaczyła.

Spółki giełdowe stracą na wartości

Pytany w piątek 21 kwietnia, czy rynki akcji mogą przejść przez spodziewany spadek gospodarczy stosunkowo bez szwanku, Watling odpowiedział: - Nie przejdą przez to bez szwanku. Nie jestem nawet pewien co do tego, czy możemy używać słowa "stosunkowo". 

Zasugerował, że czekają nas raczej wyraźne spadki.

- Rzeczywistość jest taka, że jeśli spojrzeć na marże zysku, spółki osiągnęły rekordowe poziomy w 2021 r. i trochę w 2022 r. - mówił. 

Czytaj też: Jamie Dimon z JPMorgan: Recesja w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy

Dodał też, że kiedy wpadniemy w recesję, spółki będą musiały zadać podwójne uderzenie swoim marżom zysku. Po pierwsze będą musiały je znormalizować z powrotem do poziomów sprzed 2021 r. (nie ma mowy o jakichś "nadzwyczajnych zyskach"), a następnie - po drugie - uwzględnić recesję. 

- Sądzę, że oczekiwania co do zysków są zdecydowanie zbyt optymistyczne, a zatem rynek akcji będzie musiał się z tym zmierzyć w pewnym momencie - podsumował ekspert.

Kim jest Chris Watling?

Chris Watling jest dyrektorem generalnym i głównym strategiem rynkowym w Longview Economics, którą założył w 2003 roku. Chris ma obsesję na punkcie rynków i generowania inteligentnych porad inwestycyjnych od początku swojej kariery w Cazenove w 1994 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ