Rekordowo niski PMI sygnalizuje kryzys w polskim przemyśle

PMI wyrównał rekord, który nie jest powodem do dumy.
PMI wyrównał rekord, który nie jest powodem do dumy. / Fot. shutterstock.
Najnowsze dane dotyczące wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłowego ujawniają niepokojące symptomy recesji, sięgając poziomu nieobserwowanego od przełomu stuleci.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Marzec przyniósł lekką poprawę wskaźnika S&P Global PMI do 48,0 punktów, co jednak wciąż pozostaje poniżej progowej wartości 50,0 punktów, sygnalizującej wzrost. Takie wyniki sugerują, że polscy producenci borykają się z wyzwaniami na niespotykaną dotąd skalę, głównie z powodu słabnącego popytu w kluczowych dla eksportu gospodarkach, takich jak Niemcy i Francja.

Rekordowo niski PMI sygnalizuje kryzys w polskim przemyśle

Wskaźnik PMI pozostaje poniżej granicy wzrostu nieprzerwanie od maja 2022 roku, co stanowi już 23. miesiąc z rzędu. To wyrównuje rekord długości okresu recesji, odnotowany w latach 2000-2002. Mimo nieznacznego wzrostu wskaźnika w ostatnich miesiącach, brak jest wyraźnych sygnałów ożywienia w polskim przemyśle - informuje portal Bankier.pl.

Problemy z portfelem zamówień

Jedną z głównych przyczyn recesji jest znaczący spadek liczby nowych zamówień, obserwowany już od 25 miesięcy. Znaczący wpływ na tę sytuację mają trudności z eksportem, szczególnie do Niemiec i Holandii, choć niektóre firmy odnotowują wzrosty na rynkach poza Unią Europejską.

Czytaj dalej: Upadek Erdogana: Zdecydowała degradacja gospodarki Turcji

Presja cenowa nadal słaba

Mimo wyzwań, z jakimi boryka się sektor, presja cenowa pozostaje niska. Ceny zakupu środków produkcji nieznacznie wzrosły w porównaniu do lutego, jednak ceny produkcji spadają już dwunasty miesiąc z rzędu. Działania firm mające na celu stymulowanie sprzedaży przez obniżki cen nie przynoszą oczekiwanych efektów ze względu na słaby popyt, szczególnie w strefie euro - wyjaśnia Business Insider.

Jak zauważają analitycy PKO Research różnica pomiędzy polskim a niemieckim wskaźnikiem PMI należy do największych w historii (jest największa od połowy 2012).

Optymizm producentów na niskim poziomie

Mimo wszystko, polscy producenci nadal wykazują pewien poziom optymizmu co do przyszłości, choć jest on najniższy od początku roku. Niska planowana sprzedaż oraz obawy dotyczące globalnej sytuacji gospodarczej są głównymi czynnikami wpływającymi na niepewność producentów.

Dane wskazują na konieczność podjęcia działań stymulujących polski sektor przemysłowy, aby przeciwdziałać trwającemu kryzysowi. Znalezienie nowych rynków zbytu, a także adaptacja do zmieniających się warunków ekonomicznych w strefie euro, będą kluczowe dla przyszłości polskiej gospodarki. Wyzwania te wymagają zarówno strategicznego planowania, jak i elastyczności w działaniu, by móc skutecznie odpowiedzieć na globalne zmiany popytu i oferty.

Czytaj dalej: Rozrywka a ekonomia. Na ile gry video wzmacniają kapitalizm? [WYWIAD]

ZOBACZ RÓWNIEŻ