Browary ostrzegają: bez poprawek do ustawy kaucyjnej butelka piwa będzie kosztować 10 zł

butelki
Fot. shutterstock.
Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie Bartłomiej Morzycki, cytowany przez Business Insider uważa, że butelka piwa zdrożeje o 10 zł. "Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny, a mamy proinflacyjny" - kwituje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Od kilku miesięcy w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, który ma na celu ograniczenie ilości odpadów związanych z opakowaniami jednorazowymi. Jednak producenci napojów wyrażają obawy, że nowe przepisy, wprowadzane na hybcika i bez uwzględnienia uwag producentów piwa, przede wszystkim spowodują podwyżki cen. System kaucyjny będzie obejmował jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Wprowadzenie systemu od 2025 roku

Przepisy dotyczące systemu kaucyjnego mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobligowane do przyjmowania pustych opakowań od klientów. Pozostałe placówki handlowe będą miały możliwość dobrowolnego przystąpienia do systemu.

Jak wskazuje portal Business Isider przedstawiciele branży piwowarskiej obawiają się, że nowe przepisy wiążące się z systemem kaucyjnym spowodują ogromne koszty dla browarów. Obecnie browary posiadają około 700 milionów szklanych butelek wielokrotnego użytku. Według Bartłomieja Morzyckiego, Dyrektora Generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie i rozmówcy BI, konsekwencją wprowadzenia systemu kaucyjnego może być podwyżka cen piwa o około 10 złotych, obejmująca karę administracyjną oraz podatek VAT, który będzie nakładany na kaucję. Morzycki przypuszcza, że przy obecnym stanie regulacji branża stanie przed dylematem czy zamienić 700 milionów szklanych butelek zwrotnych na butelki jednorazowe (aby uniknąć wysokich kar).

Apel o rozszerzenie systemu na "małpki"

Warto również zauważyć, że niedawno politycy partii Zieloni apelowali o objęcie systemem kaucyjnym również butelek po popularnych napojach w plastikowych butelkach jednorazowego użytku, nazywanych "małpkami". Obecnie takie butelki nie są objęte systemem kaucyjnym, jednak zdaniem polityków powinny być, aby ograniczyć ilość odpadów.

InPost inwestuje w brytyjską firmę Menzies

Obecne zastosowanie kaucji

Obecnie spotykamy się z systemem kaucyjnym głównie w przypadku butelek po piwie, choć nie wszystkie browary zdecydowały się na to rozwiązanie. Grupa Żywiec i Kompania Piwowarska podwoiły wartość kaucji za swoje butelki, aby zachęcić konsumentów do ich zwrotu i dalszego wykorzystania. Obecnie przy zakupie piwa Żywiec w zwrotnej butelce płacimy za nią dodatkowe 1 zł, a po zwróceniu otrzymamy tę kwotę z powrotem.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego na większą skalę wymaga zrównoważonego podejścia, uwzględniającego zarówno ochronę środowiska, jak i ekonomiczne aspekty działalności przedsiębiorstw.

Czy targi i bazary mają szansę przetrwać w erze dużych sieci handlowych?

ZOBACZ RÓWNIEŻ