Aktualności
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Fryzjerzy, gastronomia i salony kosmetyczne wrócą do pracy
Od 18 maja otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne - powiedział podczas konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki.
Przestój ekonomiczny a finansowanie wpłat do PPK. Poradnik
Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do PPK. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy - pisze w komentarzu Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Ratunek dla przedsiębiorców. Poradnik po rozwiązaniach tarcz antykryzysowych
Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.
Punkty usługowe w galeriach zwolnione z czynszów
Właściciele lokali usługowych wygrali walkę z właścicielami centrów handlowych. Dzięki temu nie zapłacą czynszów.
Im większa firma – tym mniejsze problemy. Bilans koronakryzysu
49,3 proc. badanych przedsiębiorców ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a 54,6 proc. spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Kryzys najbardziej dotknął małe biznesy.
Webinarium PIIT: Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Porozmawiajmy o nowych regulacjach PIIT zaprasza na bezpłatne Webinarium „ Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych” 12 maja 2020 w godz. 11:00 – 11:45
Całkowite otworzenie gospodarki najpóźniej od 1 lipca?
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do Premiera od ponad 100 organizacji przedsiębiorców o wyznaczenie i ogłoszenie daty zakończenia ograniczeń w działaniu przedsiębiorstw najpóźniej na dzień 1 lipca br.
Z Polski wyjechało 200 tys. Ukraińców. Co dalej z rynkiem pracy?
Niemal dwukrotnie zmniejszyła się liczba firm, które chcą zatrudniać obywateli Ukrainy. Z Polski wyjechało też niemal 200 tys. imigrantów zarobkowych.
Tarcza antykryzysowa. Aktualny status wniosków
Ministerstwo Rozwoju opublikowało aktualne dane, jeśli chodzi o liczbę wniosków o skorzystanie z oferowanych rozwiązań, a także jeśli chodzi o pieniądze, które już trafiły do przedsiębiorców.
Wyzwania pracy zdalnej. Kto będzie chciał wrócić do biura?
Przyspieszony kurs pracy zdalnej, z którym mierzą się teraz pracownicy, ma swoje słabe strony. Główna trudność to brak bezpośrednich interakcji z innymi – tęskni za tym aż połowa zatrudnionych. 18 proc. wskazuje, że brakuje im własnej przestrzeni do pracy, a 12 proc.w domu nie ma dostępu do tak profesjonalnego sprzętu jak w biurze.
Polskie firmy planowały zakup 800 tys. aut. Co zmienił kryzys?
Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. blisko 18 proc. z ponad 2 milionów podmiotów z sektora MŚP planowało inwestycje w rozwój firmowych flot – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet. Gdyby przedsiębiorcy zrealizowali swoje deklaracje, do mikro, małych i średnich firm w Polsce trafiłoby nawet 800 000 nowych i używanych samochodów.
Co dalej z globalnym handlem? Możliwe scenariusze
Handel światowy może pozostać poniżej 90 proc. swojego poziomu sprzed kryzysu nawet po zniesieniu blokad i tylko stopniowo się ożywić w drugim półroczu 2020 r. Euler Hermes szacuje, że blokady i nieskoordynowane znoszenie ograniczeń mogą kosztować handel towarami 2,4 bln USD, tyle samo, gdyby wszystkie kraje podniosły swoje taryfy do 17 proc., tj. blisko poziomów ostatnio odnotowanych w 1994 r.
TXM otworzył wszystkie sklepy w centrach handlowych
TXM otworzył 50 sklepów w galeriach handlowych. Obecnie w ramach sieci działają wszystkie z 213 placówek, które są w pełni przygotowane do przyjęcia klientów. Zarząd spółki zaznacza, że pomimo otwarcia wszystkich sklepów oraz sprzedaży online spodziewa się spadku liczby klientów. Dlatego oczekuje obniżenia czynszów wynajmowanych powierzchni handlowych.
Znamy poziom bezrobocia w kwietniu. Pracę straciło co najmniej 58 tys. osób
Według opublikowanych danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu br. wyniosła 5,7 proc. (w marcu 5,4 proc.). W powiatowych urzędach pracy jest zarejestrowanych 58 tys. osób więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza, że w rejestrach mamy 960 tys. osób pozostających bez pracy.
Samozatrudnieni będą mogli skorzystać z pieniędzy od PFR?
Rzecznik MŚP wnioskuje do wiceprezes rady ministrów, Jadwigi Emilewicz, o wydanie objaśnień prawnych w przedmiocie warunków skorzystania z tzw. Tarczy finansowej przez mikroprzedsiębiorców. Chodzi o pieniądze z Polskiego FUnduszu Rozwoju.
Nowy instrument wsparcia dla firm. Do przedsiębiorców popłynie 1,7 mld złotych
ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Przeznaczy 1,7 mld zł na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Przedsiębiorcy sięgnęli po oszczędności. Na ile miesięcy wystarczy im pieniędzy?
60 proc. przedsiębiorstw zaangażowało oszczędności, aby poradzić sobie w bieżącej sytuacji - wynika z badań Konfederacji Lewiatan. 5 proc. firm już się zamknęło lub rozpoczęło proces likwidacji.
Hotele z pierwszymi rezerwacjami. Do optymizmu jeszcze daleko
Jak i czym sprzątane są pokoje, jakie środki dezynfekujące są dostępne i czy da się zachować dystans od innych lokatorów – to najczęstsze pytania do właścicieli obiektów hotelowych w Polsce. Grunt, że liczba zapytań i rezerwacji zdecydowanie ruszyła po ogłoszeniu przez rząd odmrożenia turystyki – wynika z raportu platformy Noclegi.pl.
Polskie klepsydry do saun. Nowatorskie podejście do starożytnego przyrządu
W świecie nowatorskich technologii i unikalnych wynalazków czasem wystarczy nadać nowe zastosowanie przedmiotom znanym od stuleci. Przykładem takiego pomysłu jest produkt polskiego startupu Lugaah.
Bezpłatne szkolenie z podstaw programowania dla osób, które straciły pracę na skutek pandemii
reSKILL Academy: “Programowanie na st@rt” to inicjatywa Software Development Academy, która powstała, by wspierać osoby dotknięte redukcją etatów w wyniku sytuacji epidemicznej w kraju. Już w maju kandydaci, którzy zakwalifikują się do projektu, odbędą za darmo kurs, na którym poznają podstawy programowania.
Microsoft uruchomi w Polsce regionalny hub technologiczny
Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft. W ramach umowy partnerstwa z OChK, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Amazon stworzy pod Łodzią centrum logistyki e-commerce
Amazon powiększy liczbę swoich inwestycji w Polsce o nowe centrum logistyki e-commerce w Łodzi. To już druga inwestycja firmy w regionie łódzkim. Centrum będzie odpowiedzią na rosnący popyt ze strony klientów, rozszerzy ofertę produktów Amazon i wesprze większą liczbę sprzedawców w ramach usługi „Fulfillment by Amazon”.
Masz problem z tarczą antykryzysową? Zapytaj Ministerstwo Rozwoju
Ministerstwo Rozwoju uruchomiło ogólnopolską infolinię dla przedsiębiorców i pracowników. Można tam znaleźć wszystkie informacje na temat rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej.
Co się dzieje w strefie euro? Raport z zachodnich gospodarek
Kryzys Covid-19 uderzył w gospodarkę strefy euro niczym meteoryt. Zgodnie ze wstępnymi, szybkimi szacunkami Eurostatu PKB strefy euro spadło o -3,6 proc. kw./kw. w pierwszym kwartale 2020 r. – największy spadek w historii - wynika z badania Euler Hermes.
Dziura w przepisach tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy nie dostają pomocy
W obecnym kształcie przepisy Tarczy Finansowej wykluczają z tej pomocy wiele przedsiębiorstw, które tego wsparcia potrzebują, aby uchronić się przed upadłością. Pierwsze odmowy już miały miejsce. Interwencję w sprawie dziury w przepisach podjęła Krajowa Izba Doradców Podatkowych.
HP wprowadzi na rynek nowy laptop
HP Pavilion x360 14 to urządzenie stworzone dla osób poszukujących komputera, który wesprze ich podczas codziennej pracy i w wolnych chwilach, zapewniając nieprzerwaną łączność dzięki opcjonalnemu modułowi 4G LTE (po raz pierwszy w serii Pavilion). Laptop odznacza się przy tym wszechstronnością i wysoką jakością typową dla laptopów Pavilion x360.
Za czym Polacy tęsknią w czasie pandemii?
Gdy zostaną zniesione ograniczenia w korzystaniu z usług i handlu, Polacy ruszą przede wszystkim do salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Później zrobią zakupy w sklepach odzieżowych i obuwniczych, a także załatwią zaległe sprawy w urzędach. To wynik najnowszego sondażu IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów „Na co czekamy po pandemii”.
Empik zrealizował plan likwidacji sklepów [TYLKO U NAS]
Zgodnie z czwartkową deklaracją, sieć Empik nie otworzyła dziś 40 sklepów znajdujących się w centrach handlowych - poinformowała redakcję portalu mycompanypolska.pl Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa firmy.
Polski przemysł w najgorszej sytuacji od 22 lat. Wskaźnik PMI na dnie
Kwiecień br. przyniósł rekordowo niski odczyt wskaźnika PMI dla przetwórstwa przemysłowego - 31,9 pkt. To najniższa wartość w niemal 22-letniej historii pomiarów - pisze w komentarzu Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Mają hossę, a nie płacą. Firmy IT zalegają z płatnościami
Co prawda wraz z rosnącą liczbą zleceń maleje dług wobec branży, ale firmy świadczące usługi IT zadłużają siWraz z rosnącą liczbą zleceń maleje dług wobec branży, ale firmy świadczące usługi IT zadłużają się coraz bardziej. Jak wynika z bazy danych Krajow
LPP zamknie sklepy w centrach handlowych. Co dalej ze sklepami Reserved, Mohito i Cropp?
Zarząd LPP podjął decyzję o odstąpieniu od części umów dotyczących najmu powierzchni w centrach handlowych w Polsce. Umowy te dotyczą około 29,5 proc. ogólnej powierzchni handlowej wykorzystywanej przez Grupę Kapitałową LPP.
Ministerstwo Rozwoju zablokuje firmy, które zarabiają krocie na sprzedaży maseczek
Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji społecznych rozporządzenie dotyczące marż na maseczki chroniące przed COVID-19. Firmy, które handlują tymi towarami, nie będą mogły zarobić więcej, niż określi to ministerstwo.
Empik wychodzi z galerii handlowych
Ze względu na pandemię i jej ekonomiczne skutki zarząd Empiku podjął decyzję o odstąpieniu od ponad 40 umów najmu w galeriach handlowych. Oznacza to, że te lokalizacje nie zostaną otwarte 4 maja.
Do kiedy trzeba wysłać PIT? Jeśli nie musisz, lepiej nie czekaj! [OPINIA PRAWNIKA]
Czy powinniśmy spieszyć się z rozliczeniem podatków za 2019 r. do 30 kwietnia, czy możemy zrobić to bezpiecznie w maju ? Do kiedy mamy w tym roku czas i czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki, aby rozliczyć się z fiskusem po 30 kwietnia? Wątpliwości związane z zapisami specustawy rozwiewa mec. Maciej Priebe, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Zmiany w projekcie nowej tarczy. Pracodawcy nie pozbędą się tak łatwo pracowników
W sejmie trwają pracę nad nową wersją tzw. "tarczy antykryzysowej". Zmiany dotyczą m.in. pracy zdalnej czy też możliwości zwolnienia pracowników, którzy mają inne źródło dochodów.