Rekordowe inwestycje w startupy. 600 milionów tylko w ostatnim kwartale

Kolejny program dla startupów
Kolejny program dla startupów, fot. Adobe Stock
600 mln złotych zainwestowały w III kwartale br. w polskie startupy fundusze venture capital - wynika z danych PFR.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od sierpnia do września 2021 przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek blisko 600 mln złotych.

Prawie 600 mln złotych inwestycji w startupy

W trzecim kwartale 2021 przez polski rynek VC, przepłynęło 582 mln złotych. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszych trzech kwartałach, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld PLN – tym samym, w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40 procent wynik z całego 2019 roku.

 Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), trzeci kwartał 2021 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału, plasuje się on na drugim miejscu pomiędzy Q2 2021 (+53 mln PLN względem Q3 2021) a Q4 2020 (-159 mln PLN względem Q3 2021). 

- Trzeci kwartał wyróżnił się wzrostem finansowania na etapie rund A. Jest to bardzo pozytywny trend, jaki mamy nadzieję będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln PLN. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln PLN. Bardziej dojrzałe rundy przełożyły się też na skok mediany i średniej wartości transakcji dla całego rynku – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures. 

- Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld PLN, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld PLN. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej. Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja “pierwszego unicorna”, można już chłodzić szampana – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Oto najlepsze polskie startupy

Coraz więcej międzynarodowych funduszy

61 proc.  zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29 proc. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 102 transakcje przeprowadziły polskie zespoły. 

47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one blisko 50 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 30 transakcji (~7 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 65 proc. wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Warta odnotowania jest transakcja Vision Fund II należącego do azjatyckiego Soft Banku. Jeden z najpopularniejszych na świecie funduszy venture capital zainwestował (pożyczka konwertowalna na akcje) 500 mln PLN w polski sklep eObuwie należący do notowanego na giełdzie CCC. Ze względu na nieoczywisty charakter transakcji i powiązania kapitałowe eObuwie, runda nie została ona wliczona w statystyki. 

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania znajdują się Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka, od międzynarodowych funduszy VC, inwestora branżowego, lokalnego funduszu Montis Capital oraz Polskiego Funduszu Rozwoju pozyskała blisko 100 mln PLN. Druga sfinalizowała transakcję z funduszami Creandum, Earlybird, Paua Ventures i Movens Capital na kwotę 69 mln PLN.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ