Tether musi zapłacić 41 mln dol. kary. To nie będzie duży problem
Tether zostaje na rynku / Fot. DrawKit Illustrations, Unsplash.comJeśli ktoś inwestuje na rynku kryptowalut, na pewno zetknął się z monetą Tether (USDT). To stablecoin, utrzymujący stałą wartość 1 dol.
Wcześniej firma stojąca za Tetherem informowała, że moneta była w pełni zabezpieczona w dolarach amerykańskich i innych walutach fiat. Później jednak okazało się, że tak nie jest i dlatego regulatorzy z USA ukarali firmę grzywną za wprowadzenie inwestorów w błąd.
Inspiracje: Reese Witherspoon
Amerykańska komisja poinformowała, że oskarżyła Tether Holding Limited o składanie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd oświadczeń. Organ regulacyjny stwierdził, że od czasu uruchomienia tokena w 2014 r. Tether Holdings twierdziło, że to stablecoin, którego wartość jest powiązana z walutą fiat, w tym z dolarami amerykańskimi i euro.
Dla wyjaśnienia, stablecoiny są zawsze wspierane przez rzeczywiste aktywa, takie jak waluty narodowe, i w przeciwieństwie do Bitcoina i innych kryptowalut nie podlegają gwałtownym wahaniom wartości. Utrzymują - przynajmniej amerykańskie stablecoiny - wartość 1 dol.
Regulatorzy ustalili jednak, że od 1 czerwca 2016 r. do 25 lutego 2019 r. Tether informował, że utrzymuje wystarczające rezerwy w dolarach amerykańskich, i że każdy token Tether w obiegu jest równoważony kwotą "odpowiedniej waluty fiat". Dodajmy, że obecnie kapitalizacja Tether (USDT) wynosi niemal 70 miliardów dolarów i pod względem kapitalizacji wyżej wyceniane są tylko Cardano (ADA), Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) i Bitcoin (BTC).
Jak stwierdziła komisja, Tether nie ujawnił, że zawiera też niezabezpieczone należności i aktywa inne niż fiat w swoich rezerwach, oraz że firma fałszywie twierdziła, że będzie przechodzić regularne audyty, aby udowodnić, że utrzymuje rezerwy walutowe potrzebne do wsparcia tokenów USDT. W lutym 2019 r. firma jednak podkreślała, że ustaliła już wszystko z regulatorami i od tego czasu zaktualizowała swoje dokumenty i warunki, a także "w pełni rozwiązała problemy".
Zobacz: Podatek cukrowy
"Jeśli chodzi o rezerwy Tether, nie można stwierdzić, że tokeny Tether nie były w pełni zabezpieczone przez cały czas – po prostu rezerwy nie były w całości w gotówce i przez cały czas znajdowały się na koncie bankowym zapisanym w imieniu Tether" – powiedziała firma, zauważając, że "zawsze utrzymywała odpowiednie rezerwy i nigdy nie zawiodła w spełnieniu jakiegokolwiek żądania".
Niektóre osoby obawiały się, że Tether zostanie zamknięty, ale tak się nie stanie. To nadal bezpieczny stablecoin.
W tym miejscu warto dodać, że ostatnio rynek kryptowalut ma się coraz lepiej - wycena Bitcoina wynosi już ponad 62 tys. dolarów.