Prezes Urzędu Regulacji Energetyki: Podwyżki cen energii będą wyższe niż inflacja

Ceny prądu będą rosły
Ceny prądu będą rosły fot. Adobe Stock
Wzrosty cen energii będą większe niż przed rokiem i większe niż wskaźnik inflacji - powiedział w rozmowie z Business Insider Polska Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W tym momencie prezes URE nie powiedział, o ile dokładnie mogą wzrosnąć ceny energii elektrycznej. Koncerny energetyczne wciąż jeszcze przygotowują wnioski o nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję prądu w przyszłym roku. 

Drugim problemem są rosnące ceny gazu, które także dodatkowo wpływają na wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej. - Trudno oczekiwać, że w takim otoczeniu rynkowym spółki energetyczne nie podniosą cen. Musimy jednak pamiętać, że kształtowanie taryf dla gospodarstw domowych to wspólna odpowiedzialność regulatora i przedsiębiorstw energetycznych - powiedział Gawin w rozmowie z Business Insider.

Jak niedawno informowała Rzeczpospolita, rząd planuje wprowadzenie nowego mechanizmu rekompensat dla odbiorców indywidualnych. Prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla uzyskania takiej rekompensaty będzie niski dochód.

ZOBACZ RÓWNIEŻ