Aktualności
Żabka kontra Stokrotka Express - nowi rywale na rynku convenience
Stokrotka Express zyskuje na sile, rywalizując z popularnymi sklepami Żabka - nowy wyścig o klienta na rynku convenience.
Własna restauracja to marzenie wiele osób. Ale czy obecnie warto iść w gastro?
Własna restauracja to marzenie mnóstwa osób. Widzą siebie w sielankowy sposób, jak zabawiają gości i serwują wyjątkowe dania. Rzeczywistość jest jednak bardzo brutalna, ciągłe braki pracowników, nieustanna walka o płynność, wybredni klienci i praca od świtu do nocy. Być restauratorem to dziś wyzwanie.
Yves Rocher zamyka 140 sklepów. Sieć zwija placówki w całej Europie
Francuski gigant kosmetyczny, Yves Rocher, ogłosił kontrowersyjne plany dotyczące zamknięcia swoich sklepów w Niemczech, a także przewidywane cięcia w Austrii i Szwajcarii. Drastyczne ograniczenia dotrą także do Polski?
Patryk Jaki popierał obostrzenia, a teraz... krytykuje lockdowny i Adama Niedzielskiego
Wreszcie A. Niedzielski zdymisjonowany. Wszystkie te jego niemądre lockdowny, polityka COVID-owa i ostatnie popisy. Dobra decyzja! - napisał na Twitterze Patryk Jaki. Wcześniej - jak wskazywały wypowiedzi wiceministra, które przypomnieli internauci - popierał obostrzenia.
Owoce, kij czy marchewka? Czyli o współczesnych formach benefitów dla twojego pracownika
O benefitach pracowniczych pisze Ewa Lenc, członkini Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, w ramach której kobiety zyskują przestrzeń do rozwoju i promocji swoich biznesów.
Dalszy wzrost dzięki inwestycjom w zaawansowane technologie [WYWIAD]
Tysiąc sklepów rocznie, dalsza automatyzacja i nowe formaty. Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Grupy Żabka i dyrektor zarządzający Żabka Polska, zdradza plany rozwoju sieci.
Jak odzyskać pieniądze za bilet na Fest Festival? Płatność kartą wygrywa z Blikiem
Słynny festiwal w Parku Śląskim ogłosił upadłość, co dla wielu osób może oznaczać utratę pieniędzy. Mowa o niemałych kwotach przekraczających 1000 zł. Póki upadłość zostanie zarejestrowana jest jeszcze nadzieja na zwrot środków dla osób, które zapłaciły za bilety kartą.
Czy polskie fabryki mogą być eko. Nadchodzi ekorewolucja
Ekorewolucja dosięga także zakładów przemysłowych. Polski biznes w coraz większym stopniu rozumie, że zielone fabryki są obecnie koniecznością, a nie modą.
Manufaktura Piwa Wódki i Wina pod ciężarem długów liczy na postępowanie układowe zamiast upadłości
Manufaktura Piwa Wódki i Wina, znana przede wszystkim z kojarzenia jej z Januszem Palikotem, znalazła się na krawędzi bankructwa. W zeszłym tygodniu jeden z inwestorów spółki złożył wniosek o postępowanie sanacyjne i upadłość, co w odpowiedzi skłoniło zarząd firmy do złożenia wniosku o postępowanie układowe z wierzycielami.
Bezpieczny kredyt 2 proc. Brak decyzji kredytowych, spadająca podaż
Program Bezpieczny kredyt 2 proc. wystartował niewiele ponad miesiąc temu. Banki nie radzą sobie z procesowaniem wniosków, a podaż na rynku mieszkaniowym spada - takimi wnioskami podzielił się na Twitterze Ronald Szczepankiewicz, doradca ds. kredytów hipotecznych.
Coraz mniej promocji. W niektórych sklepach spadek o 22 proc.
Dwucyfrowy spadek liczby promocji w sklepach to konsekwencja inflacji i wysokich kosztów utrzymania sklepów. Markety zmniejszają ofertę rabatów, co odbija się bezpośrednio na klientach.
Apteka dla aptekarza - apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie trybu i skutków zaostrzania przepisów
Zwracamy się z apelem do Sejmu, Senatu i Rządu o wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji przepisów Apteka dla Aptekarza. Do Prezydenta RP apelujemy o niepodpisywanie tej nowelizacji. Jest to kolejna sytuacja, w której sprawy dużej wagi dla rozwoju gospodarki próbuje się załatwiać w trybie „wrzutek” do innych ustaw - pisze Rada Przedsiębiorczości.
Porsche wymazuje Jezusa z reklamy, a potem... go przywraca
W filmie promocyjnym z okazji 60. rocznicy kultowego samochodu sportowego Porsche 911, producent wymazał posąg Jezusa (Cristo Rei, czyli Chrystusa Króla) stojącego pod słynnym lizbońskim mostem. Reklama wywołała sprzeciw urażonych wiernych, a producent luksusowych aut usunął ją z serwisu YouTube, by następnie opublikować wersję z monumentem.
Awanse w kancelarii EY Law
Magdalena Kasiarz dołączyła do grona Partnerów, natomiast Joanna Gałajda, Dariusz Kryczka, Andrzej Laprus, Piotr Podsiadło i Tomasz Ziomek awansowali na stanowisko Counseli w kancelarii EY Law.
Zielony magnes
Ekologia w praktyce, dobrostan zatrudnionych i… dobra literatura bez ograniczeń! Co dziś przyciąga do firmy młode talenty, a także co zatrzymuje w niej najlepszych pracowników – opowiadają Marta Kiełbik, Anna Korczak i Beata Kuskowska-Kania z Departamentu HR w Banku Ochrony Środowiska.
Qualcomm nie widzi szybkiego powrotu do wzrostu. Akcje spadają
Qualcomm przedstawił prognozę przychodów na wrzesień br., która była poniżej oczekiwań rynku. Doprowadził tym samym do szybkiego spadku akcji.
Taylor Swift wręcza "odmieniające życie" premie. Kierowcy ciężarówek dostali po 100 tys. dolarów
Trasy Eras Tour przynosi ogromne zyski dla Taylor Swift. Gwiazda zgarnia setki milionów dolarów. Uznała, że wypada się bardziej podzielić i przyznała wysokie premie.
JPMorgan straszy recesją. "Będzie prawdopodobnie konieczna"
Gospodarka USA rosła w pierwszym kwartale w tempie 2%, ignorując wcześniejsze obawy przed kryzysem gospodarczym. Ale według JPMorgan Chase & Co. "recesja" może być nieunikniona.
Fundacja Beresteckich wspiera młodych artystów. "Sztuka i biznes dają ogromne możliwości rozwoju"
Jako homo sapiens wykształciliśmy wiele umiejętności, które pozwoliły nam przeżyć. A potem wykształciliśmy umiejętność, która pozwoliła nam stworzyć piękno - ta umiejętność to wrażliwość - mówi Bartosz Berestecki, fundator organizacji.
Coraz więcej kontrowersji wokół STIR-u. Potrzeba pilnych zmian w przepisach?
Według Ministerstwa Finansów, w I kw. br. liczba zablokowanych rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR rdr. zwiększyła się o ponad połowę. Tendencja wzrostowa może być niepokojąca - uważa Ewa Flor, doradca podatkowy.
Gwiazdki w rosole. Dlaczego w Polsce gwiazdki Michelina nadal są rzadkością?
„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby je był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska” – opisywał pozytywne zmiany w polskiej gastronomii już w czasach panowania Augusta III ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim wiekopomnym „Opisie obyczajów”.
Primetric przejęty przez giganta z USA. Celem dotarcie do małych i średnich firm z całego świata
Primetric - polskie narzędzie SaaS do zarządzania obłożeniem pracowników i planowania wyników finansowych - został przejęty przez BigTime, wiodącą amerykańską platformę do śledzenia czasu pracy, zarządzania projektami i fakturowania. Łączące się firmy chcą stworzyć wiodące oprogramowanie do automatyzacji usług profesjonalnych (PSA) dla małych i średnich firm usługowych z całego świata.
Śmiercionośne upały. Iran zamknie się na dwa dni z powodu temperatur. 50 stopni!
Iran rozpocznie od dzisiaj dwudniowe ogólnokrajowe zamknięcie. Powodem są gwałtownie rosnące temperatury i tamtejsze ministerstwo zdrowia ostrzega o możliwym wzroście przypadków wyczerpania spowodowanego ciepłem.
Znamy firmy wyróżnione przez Kincentric jako „Best Employer”
W gronie „Najlepszych Pracodawców”, którzy zostali wyróżnieni w Polsce w badaniu Kincentric znalazły się: Future Processing, IHG Hotels & Resorts, Grupa Neuca, PGE Energetyka Kolejowa, Superauto.pl oraz Unum TUiR Życie S.A. Tytuł „Najlepszego Pracodawcy” przyznawany jest wyłącznie w oparciu o wyniki badań pracowników.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2023
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
3 powody, dla których logistyka potrzebuje kobiet
Stereotyp, że branża TSL jest typowo męska, odchodzi do lamusa. Kobiety odgrywają w niej coraz większą rolę, choć wciąż mają do pokonania liczne bariery. Oto trzy przyczyny, dla których zmieniają one logistykę na lepsze.
ZUS: Więcej czasu na korzystanie z małego ZUS plus
Od 1 sierpnia korzystający z małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. Rozszerzenie jest jednorazowe i dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystali lub skorzystają z tej ulgi choć raz w 2023 r.
Nowa, bardziej przyjazna dla środowiska zakrętka. Biedronka wprowadza rozwiązanie od Tetra Pak
Biedronka wprowadza nowe, przytwierdzone na stałe do opakowań zakrętki opracowane przez firmę Tetra Pak, jednego z liderów przetwórstwa i pakowania żywności Co ta zmiana oznacza ona dla konsumentów?
Premiera aplikacji Erli. "To sposób na obniżenie kosztów dotarcia do konsumentów"
Erli - jeden z najszybciej rozwijających się marketplace w Polsce - rusza z kolejną ofensywą na rynku e-commerce. Do końca 2024 roku Erli zamierza zainwestować 80 mln zł w rozwijanie funkcjonalności aplikacji, promowanie ofert sprzedawców oraz wzmacnianie pozycji marki.
Do 31 lipca ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej
Tym, którzy chcą skorzystać z odroczenia terminu płatności składek bądź ich rozłożenia na raty na dotychczasowych zasadach pozostało tylko klika dni na złożenie wniosku.
Strefa euro wraca do wzrostu. Inflacja nie chce odpuścić
PKB wzrósł o 0,3% w II kwartale, natomiast podstawowa inflacja utrzymała się na poziomie 5,5% w lipcu br. Europejski Bank Centralny zastanawia się, czy nadal podnosić stopy procentowe, czy zrobić przerwę we wrześniu.
500 plus nic nie dało. Wskaźnik urodzeń w Polsce poniżej okresu po II wojnie światowej
Wskaźnik urodzeń w Polsce spadł do poziomu najniższego od czasów II wojny światowej. To fatalne wieści, a jednocześnie potwierdzenie, że program PiS "500 plus" nie miał żadnego przełożenia na dzietność.
Inwestowanie w technologie. Trend nie słabnie, akcje pęcznieją
Inwestorzy z Wall Street obstawiają, że wielki rajd technologiczny w 2023 r. utrzyma moc, nawet jeśli szum wywołany sztuczną inteligencją nie spełni pokładanych oczekiwań.
Koszty wysłania listu w Polsce znowu poszły w górę. Jak nasz kraj wygląda na tle Europy?
Według badania przeprowadzonego przez Deutsche Post, Polska nadal znajduje się w czołówce krajów europejskich o najwyższych cenach usług pocztowych. Choć nominalny koszt wysłania listu wynosi 1,02 euro (przy średniej europejskiej 1,33 euro), to uwzględniając koszty pracy oraz siłę nabywczą okazuje się, że faktyczna cena listu nad Wisłą jest dwa razy wyższa, niż ta która widnieje na znaczku.
Inspiracje książkowe. Co warto przeczytać w te wakacje
Przegląd najciekawszych premier książkowych.