Platforma handlu złomem i metalami z dużym finansowaniem od Market One Capital

Twórcy Metcycle, fot. mat. prasowe
Twórcy Metcycle, fot. mat. prasowe
Na handlu złomem da się zrobić duży biznes z technologicznym zacięciem. Startup Metcycle pozyskał 5 mln dolarów od grona inwestorów, w tym od polskiego funduszu Market One Capital. To druga runda finansowania tej firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma łączy skupy złomu z hutami oraz firmami zajmującymi się recyklingiem metali, aby umożliwić najbardziej efektywny, wiarygodny i wygodny przepływ metali wtórnych.

Kto stoi za Metcycle

Metcycle, cyfrowa platforma do międzynarodowego handlu metalami wtórnymi, założona przez Rafaela Suchana i Sebastiana Brennera, ogłasza rundę seed w wysokości 5 milionów USD (4,7 mln EUR), której inwestorem wiodącym był fundusz Project A przy udziale Partech, istniejących inwestorów Market One Capital i Dutch Founders Fund (DFF), oraz znanych aniołów biznesu, takich jak Anne-Marie Großmann (GMH Group), Gisbert Rühl (były CEO Klöckner & Co.), Christoph Cordes (Flink) i Philipp Andernach (Antunnacum).

- Jako Market One Capital byliśmy wiodącym inwestorem w pierwszej rundzie finansowania Metcycle na etapie pre-seed w marcu tego roku. Wówczas Metcycle było 2-osobowym zespołem z dokonaną pierwszą pilotową transakcją. Progres, jaki dokonali przez ostatnie kilka miesięcy, jest wyjątkowy i ogromne zainteresowanie spółką ze strony rynku oraz inwestorów, jest tego efektem - powiedział Jacek Łubiński, partner w Market One Capital.

- Jesteśmy podekscytowani partnerstwem z Metcycle, mającym na celu uproszczenie i zabezpieczenie transakcji dla ich klientów, ułatwiając bardziej efektywny handel metalami wtórnymi - powiedział Max Schertel, współzałożyciel finmid. 

- Łącząc technologię finmid z ambicją Metcycle do cyfryzacji branży recyklingu metali, razem poprawiamy przejrzystość i zaufanie w handlu w branży na całym świecie - dodaje.

Przeczytaj także artykuł o pierwszej rundzie Metcycle

Potencjał obrotu metalami

Produkcja metali pierwotnych powoduje ogromne emisje CO2, sięgające ponad 3,6 miliarda ton rocznie (czyli ponad 10% całkowitej emisji CO2) na całym świecie. Używając złomu metalowego, który można bez końca recyklingować, emisje CO2 można obniżyć o ponad 60% bez utraty jakości. Jednak handel metalami wtórnymi jest globalny, silnie rozdrobniony, nieprzejrzysty i charakteryzuje się niskim poziomem zaufania. Aby to zmienić, Metcycle stworzyło cyfrową platformę ułatwiającą efektywny handel tymi materiałami. Platforma umożliwia kupującym i sprzedającym handel wszelkimi metalami i metalami mieszanych, od stali po aluminium, miedź i inne metale nieżelazne. Metcycle cyfryzuje ścieżkę do zwiększenia poziomu globalnego recyklingu, pomagając w zbieraniu i ponownym wykorzystaniu materiałów, zmniejszając dzięki temu potrzebę wydobycia pierwotnych surowców naturalnych.

Do tej pory Metcycle pozyskiwał materiały z Europy, ale obecnie rozszerza swój zasięg o Amerykę Północną. Dla kupujących platforma zapewnia dostęp do materiałów najwyższej jakości oferując również różne opcje płatności. Metcycle przeprowadza również kontrolę jakości oferowanych surowców i zajmuje się procesem wysyłki, który strony mogą śledzić na żywo.

- Metal można recyklingować w nieskończoność bez utraty jakości. To kluczowy surowiec dla infrastruktury i produkcji dóbr oraz kluczowy materiał do zielonej transformacji energetycznej w kierunku świata neutralnego węglowo - mówi Rafael Suchan, współzałożyciel Metcycle. 

- Chcemy sprawić, aby jak największa ilość metali była recyklingowana prawidłowo, bezpiecznie i korzystnie dla środowiska. W Metcycle mamy na celu być najbardziej efektywną i zaufaną platformą do handlu metalami wtórnymi na świecie - dodaje Sebastian Brenner, drugi współzałożyciel Metcycle. Rafael (mieszkający w Pekinie) i Sebastian (mieszkający w Kolonii) łączą głębokie zrozumienie branży z doświadczeniem w zakresie internetowych platform B2B oraz niezrównanym międzynarodowym doświadczeniem i konstrukcją zespołu.

Metcycle celuje w globalny rynek poużytkowych metali wtórnych o wartości ponad 600 miliardów dolarów. Firma wykorzysta nowy kapitał, aby przyspieszyć wejście na rynek, rozszerzyć działalność na nowe geografie i rozwijać technologie oraz środki kontroli jakości surowców oparte na sztucznej inteligencji, które są kluczowe dla branży metali wtórnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ