Uwolnić potencjał. Relacja z Kongresu 3W

Uwolnić potencjał. Relacja z Kongresu 3W
Pod koniec listopada w Warszawie odbył się Kongres 3W – największe w Polsce i tej części Europy spotkanie ekspertów zajmujących się technologiami dotyczącymi wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Trzecia edycja kongresu zgromadziła 1500 osób, które dyskutowały o trzech zasobach kluczowych dla budowania zrównoważonej przyszłości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Organizatorem Kongresu 3W jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak przekonują przedstawiciele organizacji, kongres nie jest zwykłą konferencją. To wydarzenie, podczas którego odbywają się spotkania, prelekcje i dyskusje w nowych, interaktywnych formatach ukierunkowanych na dzielenie się wiedzą oraz rozmowy o budowie ekosystemu 3W, potencjale rozwoju tego sektora i wyzwań, przed którymi stoi. Miniona edycja okazała się miejscem wymiany wiedzy, a jednocześnie inspiracji do podejmowania działań na rzecz tworzenia zrównoważonej przyszłości opartej na innowacyjnych technologiach.

Tylko synergia

– Zasoby 3W: wodór, woda, węgiel przywołują istotne aspekty dla ludzkości. Woda jest źródłem życia, stanowi najważniejszy fundament naszego istnienia. Wodór jest paliwem przyszłości, a węgiel odgrywa kluczową rolę jako podstawowy składnik wspierający funkcjonowanie naszego świata – powiedziała podczas uroczystego otwarcia kongresu Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. – Największą efektywność wykorzystania zasobów osiągniemy poprzez uzyskanie synergii. Przykładowo z wody możemy otrzymać wodór, a ten można przechowywać w zbiornikach wykonanych z włókna węglowego – liczba połączeń tych rozwiązań jest nieograniczona. Dążymy do większej synergii w zużyciu tych zasobów oraz pomiędzy różnymi środowiskami: biznesowym, naukowym i administracją publiczną – dodała Beata Daszyńska-Muzyczka.

3W to szybko rozwijający się sektor, a jego wartość w Polsce sięga 4,86 mld dol. Do 2030 r. wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dol. – To pokazuje, jak perspektywicznym sektorem jest 3W – wskazywała Beata Daszyńska-Muzyczka.

Nowa bezpieczna era

Gościem specjalnym trzeciej edycji kongresu był wybitny fizyk i futurolog dr Michio Kaku, który zwrócił uwagę na ogrom i tempo zachodzących obecnie zmian. – Wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową, czyli erę sztucznej inteligencji. Odkrywamy także sekrety ludzkiego DNA i węgla, który będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Nasze dzieci będą natomiast świadkami piątej rewolucji przemysłowej związanej z wykorzystywaniem wodoru, np. w elektrowniach fuzyjnych – tłumaczył Kaku.

Ekspert podkreślał wagę ochrony środowiska i walki z globalnym ociepleniem. Wystąpienie było o tyle ważne, że w 2023 r. mieliśmy dzień, który okazał się najcieplejszym od 125 tys. lat. Trudno o istotniejszy dowód na wpływ zmiany klimatu zwłaszcza na zasoby wodne. W kontekście projektu Idea 3W Michio Kaku zwrócił uwagę na to, jak ważne jest rozsądne zarządzanie zasobami wody, wskazując, że są one kluczowe dla naszej przyszłości. Ostrzegł również, że woda może być zarówno sojusznikiem, jak i wrogiem, zwracając uwagę na obecne wyzwania klimatyczne, m.in. gwałtowne opady deszczu powodujące powodzie, susze oraz huragany. – Postępy w medycynie, informatyce, energetyce i fizyce kwantowej zmienią nasze życie i ukształtują bieg cywilizacji. To wyścig z czasem – technologie 3W wprowadzą nas w nową, bezpieczną erę – stwierdził fizyk.

Czas bić na alarm

Kongres 3W był okazją do rozmów na temat zaawansowanych technologii m.in. właśnie sztucznej inteligencji. O szansach i ryzykach związanych z AI oraz jej wpływie na pracę i przyszłość opowiedział prof. Andrzej Dragan. Fizyk w swoim wystąpieniu zastanawiał się, czy chatGPT to rzeczywiście przełom. Ostrzegał przed nadmiernie szybkim postępem sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, jeśli ten rozwój nie będzie właściwie kontrolowany, może w przyszłości stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego gatunku. – Najwięksi eksperci od AI mylą się, jak ten obszar będzie wyglądał w perspektywie kilku miesięcy. Programiści otrzymują najważniejsze wyróżnienia i nagrody w dziedzinach wcześniej zarezerwowanych dla biologów. Rewolucja dzieje się na naszych oczach – wyjaśniał prof. Dragan.

Oczywiście dyskusja o zaawansowanych technologiach nie ograniczyła się do kwestii związanych ze sztuczną inteligencją. Ważnym tematem, o jakim rozmawiano, okazała się branża kosmiczna. Nawiązując do rozwoju tego sektora w naszym kraju, eksperci podkreślili udział polskich firm w europejskich programach kosmicznych i rosnącą rolę Polski na kosmicznej mapie Europy. Dr Joanna Jurga, projektantka produktu i przestrzeni, pasjonatka kosmosu razem z dr hab. inż. Łukaszem Kaczmarkiem z Politechniki Łódzkiej wskazywali, że często rozwój innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze łączy się z węglem. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wszelkie technologie kosmiczne wpływają na niemal każdy aspekt naszego życia. Istnieją technologie, w których Polacy są świetni – wiele akademickich projektów zyskuje światowe uznanie. Natomiast komercjalizacja ich wciąż bywa problematyczna – stwierdziła w studiu „My Company Polska” dr Joanna Jurga.

Szukając innowacji

Kongres 3W to dla innowacyjnych polskich startupów także szansa pokazania się. To ważne zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej. – Na rodzimym rynku dostrzegam ogromny niedobór środków. Braki są związane m.in. z kończącymi się projektami unijnymi oraz rynkową niepewnością. Sytuacja oczywiście może być przejściowa, ale już skończyła się era łatwego pieniądze – mówił naszemu dziennikarzowi Artur Kurasiński, przedsiębiorca, inwestor, ex-startupowiec.

Konkurs 3W Challange to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, projektu Idea 3W i The Heart skierowana do naukowców, przedsiębiorców oraz spółek technologicznych. Jak wskazują jego pomysłodawcy, jest on wyjątkową szansą dla projektów zgodnych z Ideą 3W – woda, wodór, węgiel – i oferuje wsparcie dla rozwoju nowoczesnych technologii dotyczących przemysłu, energetyki, medycyny, rolnictwa i innych sektorów gospodarki.

– Ogłosiliśmy konkurs 3W Challenge, żeby wspierać rozwój projektów badawczo-rozwojowych polskich pomysłodawców i twórców technologii związanych z 3W. Inicjując aktywność venture buildingu, BGK uruchamia dodatkowy, pozytywny impuls do rozwoju nowych przedsięwzięć wykorzystujących nowe technologie i innowacje. Chcemy w ten sposób zwiększyć podaż projektów, które mogą zyskać dalsze wsparcie ze strony funduszy venture capital – wyjaśnia Aleksandra Surynowicz, dyrektor Departamentu Inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Inicjatywę 3W Challenge wspierają merytorycznie ekosystem naukowo-badawczy, korporacje oraz fundusze inwestycyjne. Proces przyjmowania zgłoszeń zakończy się w styczniu 2024 r. Wybrani laureaci konkursu zostaną nagrodzeni wsparciem odpowiedniego zespołu specjalistów od budowania startupów. Razem z nimi laureaci przejdą przez sprawdzony proces walidacji, budowy i ostatecznego uruchamiania operacyjnego rozwiązania. Nasze projekty będą rozwijane w ekosystemie, który przygotuje je na owocną współpracę z korporacjami i funduszami inwestycyjnymi – mówi Jędrzej Iwaszkiewicz, współzałożyciel The Heart.

Premiera raportu „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”

Podczas kongresu premierę miał kolejny – trzeci już – raport 3W „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”, który został opracowany przez organizacje zaangażowane w tworzenie technologii związanych z wodą, wodorem i węglem pierwiastkowym.

Czy trzy zasoby życia mogą być odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, które już dziś mają wpływ na cały nasz rozwój? Jak szybko wzrasta wartość rynku trzech kluczowych dla nas zasobów? I czy Polska ma możliwość odpowiedzieć na rosnący potencjał gospodarki 3W? Na te i wiele innych pytań odpowiedź jest właśnie w Raporcie 3W, który można pobrać ze strony www.idea3W.org.

A kontynuacja tematów nastąpi zapewne podczas kolejnej edycji Kongresu 3W, która została już zapowiedziana. W końcu innowacje spod znaku 3W mają potencjał nie tylko, by zostać gamechangerem polskiej gospodarki i przyspieszyć jej rozwój, ale również uwolnić potencjał tkwiący w technologiach na całym świecie. C

ZOBACZ RÓWNIEŻ