Range Rovery stają się magnesem dla złodziei. Łatwo je ukraść i przez to spadają ich ceny

Range Rovery stają się magnesem dla złodziei. Łatwo je ukraść i przez to spadają ich ceny
Używane luksusowe SUV-y straciły 9% na wartości od maja br. Jaguar Land Rover rozważa specjalne ubezpieczenie dla właścicieli samochodów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Serie kradzieży Range Roverów w Wielkiej Brytanii spowodowały wzrost składek ubezpieczeniowych. Z tego powodu ceny samochodów spadają, bo klienci nie chcą kupować drogiego auta, do którego muszą dokupić jeszcze bardzo drogie ubezpieczenie.

Bloomberg podaje przykład przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, który zapłacił dwa lata temu 103 000 funtów za swojego sportowego Range Rovera. Trzy miesiące temu sprawdził jego wartość online i wynosiła ok. 75 000 funtów. Teraz na tej samej stronie wartość auta to już 45 000 funtów. Wszystko przez kradzieże.

To nie jedyny przypadek. Wielu właścicieli Range Roverów zauważyło w ostatnim czasie, że ich samochody są warte znacznie mniej. Średnia cena używanego Range Rovera spadła o 9,3% od maja do 35 224 funtów, w porównaniu do spadków o 5,7% dla wszystkich luksusowych SUV-ów i 2,8% dla wszystkich samochodów - wynika z danych serwisu Auto Trader.

Ceny Range Roverów spadły o 2,8% tylko w listopadzie, według Auto Tradera, co jest największym spadkiem od czasu wzrostu kosztów ubezpieczenia. Spadki nastąpiły po wzroście cen samochodów używanych podczas pandemii, gdy produkcja nowych pojazdów zwolniła z powodu braków półprzewodników i innych kryzysów w łańcuchu dostaw.

Producent chce jakoś pomóc

Jaguar Land Rover rozważa teraz specjalny produkt ubezpieczeniowy dla brytyjskich klientów, którzy mają trudności z uzyskaniem przystępnej oferty na szerszym rynku.

Średni koszt ubezpieczenia Range Rovera wzrósł ponad dwukrotnie do 3270 funtów w roku. W tym samym okresie ogólne ubezpieczenie samochodowe wzrosło o 57%. W północnym Londynie średnia oferta w tym roku dla mężczyzny w wieku od 36 do 50 lat, prowadzącego nowszy model Range Rovera wynosiła 5186 funtów.

Nowe modele Range Roverów stały się magnesem dla przestępców, szczególnie w Londynie, ze względu na ich wartość i bezkluczykową technologię otwierania drzwi. Części samochodowe są także cenne.

Ataki przekaźnikowe

Chociaż inne luksusowe SUV-y również są popularnymi celami dla przestępców, sześć z dziesięciu najczęściej kradzionych modeli samochodów w Wielkiej Brytanii w roku do marca 2023 to Range Rovery - podaje Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów. Model Range Rover Velar był najczęściej na celowniku przestępców.

Złodzieje używali ataków przekaźnikowych, gdzie przenośne urządzenia radiowe przedłużają sygnał z klucza wewnątrz domu, aby otworzyć samochód. Nowoczesna technologia bezkluczykowa może temu niejako zapobiec, a kierowcy coraz częściej kupują dodatkowo specjalne etui na kluczyki, które zapobiegają przekazywaniu sygnału. Mimo to ciągle dochodzi do kradzieży.

Inną techniką stosowaną przez złodziei jest wysyłanie fałszywych sygnałów, że klucz jest obecny. Nowy projekt ustawy o wymiarze sprawiedliwości, który wprowadza rząd Wielkiej Brytanii, ma na celu wyeliminowanie urządzeń używanych w tego typu kradzieżach. Jeszcze inni złodzieje liczą też na to, że właściciele samochodów po prostu zostawią je niezamknięte. To, wbrew pozorom, zdarza się dość często.

Po kradzieży przestępcy często zmieniają tablice rejestracyjne i wysyłają samochody za granicę.

W celu uspokojenia obecnych właścicieli i potencjalnych kupujących Jaguar Land Rover oświadczył w zeszłym miesiącu, że od września 2022 roku wydał 10 milionów funtów na aktualizacje zabezpieczeń dla 65 000 pojazdów Range Rover i Range Rover Sport wyprodukowanych między 2018 a 2022 rokiem. Obejmowało to aktualizację oprogramowania uniemożliwiającego złodziejom odjechanie bez kluczyków do samochodu. W rezultacie firma przekonuje, że kradzieże pojazdów wyprodukowanych w tych latach spadły o 40%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ