zielony ład
zobacz inne tematyKE mówi "dość". Rewolucja w zarządzaniu odpadami
Bruksela uderza pięścią w stół. Koniec z ignorowaniem dyrektyw odpadowych przez takie kraje jak Polska. Wkrótce doczekamy się systemu kaucyjnego?
Podatek od zanieczyszczeń zamiast podatku od dochodu? Unia bada taką możliwość [TYLKO U NAS]
"Obecnie w Unii Europejskiej bada się zmianę polityki fiskalnej w państwach członkowskich. Jednym z założeń jest zastąpienie podatku od dochodu obywateli, podatkiem od tworzonego przez nich zanieczyszczenia środowiska" – mówi ekonomistka, dr Kinga Tchórzewska.
Green deal. Duży i mały razem robią biznes
Algorytmy, które analizują pracę kotła, system, który bilansuje energię pochodzącą z wielu rozproszonych instalacji, chatboty wspierające biuro obsługi klienta – polskie startupy coraz śmielej odnajdują się na niełatwym rynku energetycznym. Nie bez pomocy koncernów.
Izraelska wiatrowa ofensywa w Polsce. Powstaną dwie farmy wiatrowe dzięki finansowaniu od EBOiR
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje budowę dwóch farm wiatrowych realizowanych przez izraelską firmę Energix Renewable Energies. EBOiR przekaże łącznie 275 mln złotych. Drugie tyle dołoży EKF, duńska agencja zajmująca się finansowaniem eksportu.
Lotos rozwija segment paliw alternatywnych
Polityka Zielonego Ładu oraz związana z nią transformacja energetyczna wymusza na branży rafineryjnej podjęcie zdecydowanych działań. Grupa LOTOS, która zarządza jedną z najnowocześniejszych rafinerii w Europie, w tej zmieniającej się rzeczywistości upatruje swoją szansę rozwoju. Gdański koncern m.in. inwestuje w wodór oraz buduje swoje kompetencje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
Raport Zielony Ład. Polska droga do wodoru
Budowa farm morskich na Bałtyku oznaczać będzie nie tylko ekstradostawy niedrogiej energii z odnawialnych źródeł. To też szansa na wykorzystanie nadwyżek taniej i czystej energii do produkcji wodoru i rozwoju gospodarki wodorowej, która będzie jednym z filarów naszej transformacji energetycznej.
Raport Zielony Ład. Zostań zielonym prosumentem
Rozwój generacji rozproszonej to nie tylko szansa na elastyczne uzupełnianie dostaw energii – szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych – ale przede wszystkim na przyspieszenie procesu dekarbonizacji naszego kraju. No i firmy mogą na tym zarobić.
Trzy elektrownie jądrowe w Polsce. Budowa ruszy w 2026 roku, najprawdopodobniej na Pomorzu
Zamierzamy iść w kierunku miksu energetycznego, w którym podstawą jest energetyka jądrowa - powiedział na antenie radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Zdaniem polityka, budowa pierwszej elektrowni mogłaby ruszyć już w 2026 roku.
Raport Zielony Ład. Inwestycje w zieloną energię spłacają się same [WYWIAD]
Inwestycje w zieloną energię spłacają się same. A na koniec firma zostaje z minielektrownią, która przez następnych 20 lat produkuje prąd prawie za darmo – mówi Adam Hirny, dyrektor Biura ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.
Crowdfunding na farmy fotowoltaiczne? Firma pozyskała 2,5 mln złotych ale cel jest bardziej ambitny
Farmy Fotowoltaiki, firma należąca do grupy Berg Holding pozyskała od inwestorów 2,5 mln złotych. Cel jest bardziej ambitny - ponad 4 mln złotych na budowę instalacji na Podkarpaciu. Trwa emisja akcji na platformie Crowdway.
Raport Zielony Ład. Jak powinien wyglądać Krajowy Program Odbudowy?
Jakie środki będą przysługiwały Polsce w ramach Europejskiego Pakietu Odbudowy. Jakie będą formy wsparcia i wymogi. I jaka w tym wszystkim będzie rola banków.
Raport Zielony Ład. Do neutralności potrzebujemy gazu
Choć gaz ziemny to paliwo kopalne, jego niskoemisyjność i stabilność sprawiają, że ma do odegrania w naszym kraju bardzo istotną rolę paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej.
Opłata mocowa. Przedsiębiorcy zapłacą dziesiątki tysięcy złotych więcej za energię
Opłata mocowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zwiększy ona rachunki klientów do 125 złotych rocznie. Dla firm koszty będą znacznie większe - liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych rocznie.
Raport Zielony Ład. Zielone światło dla Bałtyku
Czy dzięki ustawie offshore, która właśnie wchodzi w życie, Bałtyk okaże się kluczem do dekarbonizacji Polski?
Raport Zielony Ład. Green deal, czyli Polska na zielono
Przybywa firm, które chcąc się „zazielenić”, deklarują zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną w perspektywie następnych dekad. I nie są to puste słowa, ekologiczne rozwiązania oprócz dobrego wizerunku dają też oszczędności.
Polskie firmy przestawią się na OZE. To spowoduje m.in. reorientację biznesu [BADANIE]
72 proc. firm uważa, że odnawialne źródła energii mogą być ważnym elementem miksu energetycznego Polski, ponieważ są stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Wywoła to poważne skutki dla różnych obszarów biznesowych.
Fotowoltaika 4.0. Ruszyła pierwsza w Polsce elektrownia w nowej technologii
KGHM ZANAM wybudował pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3 MWp w ramach tzw. technologii 4.0. Instalacja zaspokoi niemal w połowie zapotrzebowanie na energię elektryczną legnickiego zakładu ZANAMu.