Trzy elektrownie jądrowe w Polsce. Budowa ruszy w 2026 roku, najprawdopodobniej na Pomorzu

elektrownia atomowa, elektrownia jądrowa
Fot. Pixabay.com
Zamierzamy iść w kierunku miksu energetycznego, w którym podstawą jest energetyka jądrowa - powiedział na antenie radiowej Jedynki Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. Zdaniem polityka, budowa pierwszej elektrowni mogłaby ruszyć już w 2026 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Michał Kurtyka stwierdził w rozmowie z Katarzyną Gójską, że Polska powinna uniezależnić się od surowców kopalnych. Wybór technologii i lokalizacji miałby odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat, a nowe bloki jądrowe bardzo mocno zmieniłyby naszą sytuację energetyczną. Budowa elektrownii może ruszyć już w 2026 roku, a pierwszy blok może zostać uruchomiony siedem lat później.

Energetyka jądrowa przyniesie ok. 50 tys. miejsc pracy. Pierwsze elektrownie mogą być lokalizowane na Pomorzu ze względu na łatwą dostępność wody do chłodzenia - zapowiedział minister na antenie Programu 1 Polskiego Radia

Zdaniem Michała Kurtyki problemem jest nie tylko sam węgiel, ale również jego wydobycie, co powoduje, że nasz kraj coraz częściej decyduje się na import surowca.

Michał Kurtyka - wywiad

O możliwym rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej w 2026 roku minister mówił w wywiadzie dla naszego magazynu już kilka miesięcy temu. Poruszony został również temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ