Polskie firmy przestawią się na OZE. To spowoduje m.in. reorientację biznesu [BADANIE]

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
72 proc. firm uważa, że odnawialne źródła energii mogą być ważnym elementem miksu energetycznego Polski, ponieważ są stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. Wywoła to poważne skutki dla różnych obszarów biznesowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z tego samego badania, 33 proc. przedsiębiorstw dopuszcza, w perspektywie najbliższych pięciu lat, zmianę technologii produkcji spowodowaną Europejskim Zielonym Ładem. Przedsiębiorcy są przekonani, że w najbliższych latach zielona gospodarka wpłynie też na zmianę portfela produktów firm (27 proc.) czy reorientację biznesu na inne obszary (14 proc.). 

Konfederacja Lewiatan zapytałą także firmy, czy planują inwestycje w technologie służące znaczącemu obniżeniu emisji gazów cieplarnianych i docelowo osiągnięciu neutralności klimatycznej? 35 proc. respondentów odpowiedziało, że już teraz planuje inwestycje w takie technologie, zaś 35 proc. stwierdziło, że zrobi to w ciągu dwóch lat. W tym kontekście szczególną rolę odegrają technologie cyfrowe.

- Osiągniecie neutralności klimatycznej będzie w dużym stopniu zależeć od zdolności firm do wprowadzania innowacji wykorzystujących technologie cyfrowe. Technologie te należy uznać za czynnik stymulujący czy wręcz kluczowy do rozwiązywania wielu problemów środowiskowych. Przykładowo, sztuczna inteligencja (AI) może pomóc w efektywnym zarządzaniu odpadami czy zwiększyć tempo procesów produkcyjnych, zaś użycie rozwiązań internetu rzeczy (IoT) umożliwi analizowanie danych o produktach, przyspieszając rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym - mówi Aleksandra Musielak, ekspertka ds. cyfryzacji w Konfederacji Lewiatan.

Z badania Lewiatana wynika, ze biznes popiera cel neutralności klimatycznej, ale widzi brak strategii rządu w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu. Polscy przedsiębiorcy uważają, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. w 2030 roku ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Jest o tym przekonanych 93 proc. respondentów. 

Przywódcy Unii Europejskiej, na szczycie w Brukseli, porozumieli się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku.   

ZOBACZ RÓWNIEŻ