Izraelska wiatrowa ofensywa w Polsce. Powstaną dwie farmy wiatrowe dzięki finansowaniu od EBOiR

Farma wiatrowa
Farma wiatrowa, fot. Adobe Stock
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje budowę dwóch farm wiatrowych realizowanych przez izraelską firmę Energix Renewable Energies. EBOiR przekaże łącznie 275 mln złotych. Drugie tyle dołoży EKF, duńska agencja zajmująca się finansowaniem eksportu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Farmy powstaną w dwóch miejscowościach: Banie (woj. zachodniopomorskie) oraz Sepopol (woj. warmińsko-mazurskie). Ich łączna moc przekroczy 125 MW, co pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o 266,3 tys. ton rocznie. 

Inwestycja w miejscowości Banie będzie składała się z 37 turbin o łącznej mocy 81,4 MW. Będzie to trzeci taki projekt w okolicy - do tej pory powstały już m.in. farmy Banie 1 i Banie 2, sfinansowane również przez EBOiR. W Sepopolu powstanie 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. 

Formalnym inwestorami będą zarejestrowane w Polsce spółki Gaberpoint Investments (Banie 3) oraz Derickar Investments (Sepopol). Ich właścicielami jest jedna firma - izaraelski Energix Renewable Energies. W projekt zaangażowany jest także Santander Bank Polska.

Zielona transformacja w Polsce

Jak podaje EBOiR, w 2020 roku w Polsce działały turbiny o łącznej mocy 6,4 GW, czyli około 51 proc. całkowitej mocy elektrowni opartych na energii odnawialnej. Rozwój tego obszaru jest jednak bardzo dynamiczny - na koniec 2019 roku w Polsce około 12,2 proc. energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Do 2030 roku ma to być nawet 23 proc. 

Od 1991 roku EBOiR w Polsce zainwestował prawie 11 mld dolarów w łącznie 457 projektach.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ