kuchnia

zobacz inne tematy
Szczupak i przyjaciele. Nietypowa kariera polskich potraw

Szczupak i przyjaciele. Nietypowa kariera polskich potraw

Światowa kariera polskich dań nie sprowadza się do pierogów, kiełbasy i żurku. Na stołach Niemiec, Francji, Anglii czy Rosji od wieków gościły nieraz bardzo wyrafinowane potrawy, które trafiały tam z naszych kuchni. Niektóre warto sobie przypomnieć przed świętami.

Piwo z polskimi korzeniami

Piwo z polskimi korzeniami

Grodziskie to jedyny na świecie styl piwny o pochodzeniu całkowicie polskim. Ma kontrowersyjny aromat, ponieważ do jego warzenia używa się prawie wyłącznie słodu pszenicznego wędzonego dymem dębowym lub bukowym. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z któr

Gałązka,  kucharz zamkowy

Gałązka, kucharz zamkowy

Turyści nie przyjeżdżają dziś na zamek w Malborku, by podziwiać siedzibę zakonu. Nie, oni chcą spróbować słynnej średniowiecznej kuchni, którą serwuje tam Bogdan Gałązka.

Cenniejsza niż złoto

Cenniejsza niż złoto

Czekolada jest wciąż najczęściej przez nas wybieranym rodzajem słodyczy. To również jeden z niewielu już produktów spożywczych, o których smaku i jakości decydują naturalne składniki i wyjątkowy, tradycyjny proces przetwarzania.

Zdrowo i niezdrowo

Zdrowo i niezdrowo

Zdrowe żywienie stało się modne i nic w tym złego. Szkopuł w tym, że porad, jak się odżywiać, poszukujemy często w mediach i internecie, a tam aż roi się od mitów.

Kiszenie to (nie)polska specjalność

Kiszenie to (nie)polska specjalność

Znudziło mnie już czytanie banałów na temat kiszenia. Jakaż to wspaniała polska specjalność, nieznana na zachodzie Europy! Od pokoleń zajadamy się kiszonymi ogóreczkami, kapustą, żurkiem, barszczem, pieczemy chleby na zakwasie i pijemy zsiadłe mleko... Zgoda, tylko nie wiemy do końca, jakie są zalety kiszenia ani jak te nasze tradycje wykorzystywać i rozwijać.

Wesołego szampana!

Wesołego szampana!

Wszystko zaczęło się w Szampanii, w okolicy miasta Épernay. To tu znajduje się opactwo benedyktyńskie w Hautvillers, w którym zakonnik Dom Pérignon... tak, tak, to mnich jest ojcem jednego z najsłynniejszych trunków świata i najbardziej wystrzałowych imprez.

Świat od kuchni

Świat od kuchni

Sushi nauczyłem się robić w Japonii na kursie w Tokyo Sushi Academy. Sztukę przygotowywania tadżinu pokazali mi Marokańczycy z Marrakeszu, a ravioli, z własnoręcznie przygotowanego ciasta, lepiłem pod okiem włoskiej mammy – szefowej rodzinnej restauracji i pensjonatu agroturystycznego w regionie Emilia-Romania.

W poszukiwaniu sera idealnego

W poszukiwaniu sera idealnego

We Francji jest ponad 500 gatunków sera, zatem powiedzenie, że jest ich tam tyle, ile dni w roku, jest nie do końca prawdziwe. Włosi twierdzą, że u nich jest ponad 600 gatunków. A jeszcze mamy raje dla miłośników serów twardych – Holandię i Szwajcarię. Tylko wybierać i przebierać.

Kuchenne innowacje

Kuchenne innowacje

Oto inteligentne lodówki, sprytne kuchenki, ekspresy i szuflady – bo od współczesnej kuchni oczekujemy wygody i funkcjonalności. Do dyspozycji mamy też drobiazgi do zabrania w plener... nie mówiąc już o nowatorskim zastosowaniu starych sprzętów.

Wina nieoczywiste

Wina nieoczywiste

Kiedy mówimy o winie, na myśl przychodzą nam Włochy, Hiszpania i Francja... może czasem Kalifornia, Australia lub Chile. Nic dziwnego, skoro z tych regionów pochodzi lwia część jego światowej produkcji. Ale trunek ten wytwarzany jest też z powodzeniem w miejscach, których nigdy nie podejrzewalibyście o tradycje winiarskie.

Dieta zamknięta w pudełku

Dieta zamknięta w pudełku

Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie pory dnia dowiozą ci pod wskazany adres w gotowym do podgrzania pudełku.

Tego nie zobaczysz

Tego nie zobaczysz

Jedzenia można doświadczać wszystkimi zmysłami. Ale są ludzie, którzy zamiast poszerzać swój zasób czujników, zawężają go, rezygnując z doznań wzrokowych. I co się dzieje? Jedzenie staje się niezłą rozrywką.

Chleb niepowszedni

Chleb niepowszedni

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Podpowiadamy, co powinno w nim być i co zrobić, żeby apetyczny był nie tylko zapach.

Ucho do kawy

Ucho do kawy

Jaka kawa ma ten prawdziwy smak i aromat? Jak ją przyrządzać? No i gdzie jej szukać? Raczej nie w supermarketach i sieciowych kawiarniach, tylko tam, gdzie ziarnu cichutko pękła dusza.

Poszukiwacze staropolskich smaków

Poszukiwacze staropolskich smaków

Szczawiowa, pierogi, karkówka lub schabowy, a na przystawkę ogórek i chleb ze smalcem. Tak zdaniem wielu polskich restauratorów wyglądała kuchnia staropolska. I taki jej obraz odtwarzają w swoich menu. Jakże się mylą!

Moda na single

Moda na single

W pierwszej połowie 2015 r. ze Szkocji do Polski sprowadzono niemal 9 mln butelek whisky – ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W dodatku kupujemy coraz lepsze jej gatunki. Już niemal co dziesiąta butelka to klasyczna whisky single malt leżakowana w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Bez dwóch zdań, nad Wisłą zaczyna się na nią moda.

Światowe smaki Warszawy

Światowe smaki Warszawy

Czy nie ruszając się ze swego miasta, można zwiedzić świat, chłonąc go wszystkimi zmysłami? Jeśli ma to być podróż kulinarna, to z pewnością tak. Co więcej, udamy się dzięki niej w miejsca, które czasem ciężko odwiedzić inaczej. Zapraszamy w kulinarną podróż po... Warszawie.

Wędliny z ogródka

Wędliny z ogródka

Przygoda Tomasza Berezowskiego z domową wędzarnią zaczęła się od pytania, ile wędliny można wyprodukować z kilograma schabu. – A ile pan chce? – odparł główny technolog w jednej z największych w Polsce masarni. – Bo 2–2,5 kg to w zasadzie norma.

Czwartek jest codziennie

Czwartek jest codziennie

Jest czwartek, więc po pracy idziemy na mule… Do niedawna tak właśnie mógł wyglądać kulinarny plan tygodnia. Restauratorzy i ich dostawcy przyzwyczaili nas do czwartkowego rytuału i ulegliśmy temu ograniczeniu oczekiwań. Wiadomo, mule smakują najlepiej, gdy jeszcze żywe trafiają do garnka.