Dieta zamknięta w pudełku

© Getty Images © Getty Images
Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie pory

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nie masz czasu gotować, a chcesz się zdrowo odżywiać? Nie musisz przeglądać  menu w restauracji, licząc, że znajdziesz coś dla siebie, albo ograniczać się do sałaty ze sklepu. Pojawił się bowiem dietetyczny catering i urozmaicone dania na wszystkie  pory dnia dowiozą ci pod wskazany adres w gotowym do podgrzania pudełku. 

Moda na pudełkowe jedzenie ogarnia Polskę, a dietetyczny catering nie jest już, jak jeszcze niedawno, dostępny tylko dla gwiazd i zamożnych prezesów ze stolicy. Duża konkurencja sprawia, że firmy z tej branży oferują coraz lepszą jakość za naprawdę rozsądne pieniądze. Zestaw pięciu posiłków, poczynając od śniadania, wraz z bezpłatną konsultacją i opieką dietetyka, można znaleźć już nawet za 35 zł dziennie! Niezbyt wygórowana cena za wygodę i wolny czas. 

Zamiast fast foodu

To coraz większa świadomość, że „jesteśmy tym, co jemy”, powoduje, iż firmy oferujące catering  dietetyczny przeżywają rozkwit. Świadomość, że to,  co spożywamy, wpływa nie tylko na nasz wygląd,  ale też na formę fizyczną, psychiczną i intelektualną. 

Posiłki dostarczane do pracy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na przygotowanie pełnowartościowego jedzenia, a także nie są zwolennikami szybkich lunchów w barach czy restauracjach w pobliżu biura. Nie zawsze przecież mamy okazję trafić na miejsce, w którym zjemy to, na czym nam zależy, a brak czasu i głód w przerwie pomiędzy spotkaniami zmuszają nas nieraz do kompromisu i „wrzucenia czegoś na szybko”, co nigdy nie jest dobre. 

Dieta z pudełka to nie jest nowy pomysł. Firmy oferujące całodzienny catering w postaci zdrowych, zbilansowanych posiłków zaczęły działać w naszym kraju ponad 10 lat temu. Dziś, gdy przeżywają boom  – co miesiąc przybywa ich co najmniej kilka. 

Jak wyliczają założyciele serwisu Cateromarket.pl, pierwszej w Polsce porównywarki cen cateringów dietetycznych, w całym kraju jest ponad 150 firm proponujących różnego rodzaju diety pudełkowe. Znajdziemy je nie tylko w dużych ośrodkach. – Tego rodzaju firmy działają już w 75 miastach i miejscowościach w Polsce – mówi Łukasz Sot, współzałożyciel Cateromarket.pl. Jeden z najpoważniejszych graczy na rynku – LightBox – świadczy usługi w ponad 60 miejscowościach, ale większość dopiero zdobywa rynki lokalne. – Największy wybór mają naturalnie mieszkańcy dużych miast, z Warszawą na czele, gdzie liczba firm oferujących catering pudełkowy sięga kilkudziesięciu. Jednak nikogo nie powinno już dziwić, że takie usługi dostępne są również w Suwałkach, Dębicy czy Ciechanowie – dodaje Łukasz Sot. 

2 tys. możliwości

Catering pudełkowy można w największym uproszczeniu podzielić na dwie grupy: kompletne zestawy dań odpowiadające zbilansowanemu i pełnemu menu (od śniadania po kolację) oraz zestawy zawierające śniadanie, drugie śniadanie i obiad-lunch. Jeśli więc chcemy jedynie uwolnić się od konieczności poszukiwania dobrego miejsca na lunch, jadać w pracy zdrowo i regularnie, ale potem wolimy na przykład przygotowywać kolacje w domu i raczyć się nimi z rodziną, nie musimy zamawiać pełnego cateringu. Możemy też zrezygnować z niego w wybrane dni, na przykład w weekendy. 

Większość osób sięgających po diety pudełkowe robi to jednak nie tyle ze względu na wygodę takiego rozwiązania, ile po to, by dostać dobrze dobrany i zdrowy zestaw potraw, który pozwoli im osiągnąć zamierzony cel – schudnąć lub utrzymać wagę, zbudować masę mięśniową, zmienić złe nawyki żywieniowe czy pożegnać się z brakami w kompozycji potraw. Nastawieni na cel wybierają zazwyczaj pełny catering, czyli posiłki przez cały tydzień i od śniadania po kolację. Najczęściej jest to pięć dań dziennie. To, z czego się one składają, zależy od pomysłowości dietetyka i kucharza oraz naszych priorytetów. 

W większości firm zestawy do wyboru (poza podziałem na dania wegetariańskie i mięsne) różnią się na przykład zawartą w nich liczbą kalorii. Ale niektórzy dostawcy dań w pudełkach różnicują je w bardziej wyrafinowany sposób, proponując zestawy bezglutenowe, dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, ze zbyt wysokim poziomem „złego” cholesterolu czy potrawy niezawierające laktozy, a nawet osobne dla kobiet i mężczyzn. Znajdziemy także diety pudełkowe dla sportowców, dzieci i młodzieży oraz, rzecz jasna, „pakiety rodzinne”. W sumie w skali całego kraju daje to ponad 2 tys. różnorodnych ofert dietetycznych, których ceny wahają się od wspomnianych 35 do ok. 90 zł za zestaw pięciu dań. Słowem – każdy znajdzie coś dla siebie. 

Dla smakoszy

Mimo ograniczeń wynikających z narzuconych celów, catering pudełkowy nie musi być nudny i powtarzalny. Potrafi zachwycić bogactwem i różnorodnością smaków. Najlepszym tego przykładem mogą być zestawy przygotowywane przez Warszawski Dzień, firmę, którą stworzyli Mateusz Gessler, szef kuchni w restauracji Warszawa Wschodnia w Soho Factory w stolicy, oraz Sylwia Leszczyńska, właścicielka i założycielka Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej Sanvita. Tym, co wyróżnia Warszawski Dzień – poza samym Mateuszem Gesslerem, czyli kucharzem-celebryta i jurorem programów kulinarnych – jest używanie w przygotowanych potrawach zdrowych, choć nieco egzotycznych składników powszechnie znanych jako superfoods, czy też superjedzenie, które mają działanie prozdrowotne. Są wśród nich orzechy, owoce goji, miód, nasiona i pestki, kiełki, rośliny strączkowe, jarmuż, amarantus, komosa ryżowa, kasze, suszone owoce, ryby, płatki owsiane oraz świeże i suszone zioła. Składniki te nie są przy tym jedynie kulinarnym fajerwerkiem, ale elementem rozsądnie skomponowanego i zróżnicowanego jadłospisu, w którym – co  gwarantują jego twórcy – żadne danie nie powtórzy się dwa razy w ciągu miesiąca. 

Dania proponowane przez Warszawski Dzień różnią się z pewnością od tych, które na co dzień serwuje restauracja Mateusza Gesslera, ale ich jakość, firmowana nazwiskiem kucharza, trzyma poziom. Podobnie jest w przypadku oferty nazwanej „Dieta na wynos”. Stworzyła ją dietetyczka Aneta Łańcuchowska, właścicielka Poradni Dietetycznej Hälsa, we współpracy ze znaną warszawską restauracją Dziki Ryż, z ramienia której za pomysły i przygotowanie potraw pudełkowych odpowiadają technik żywienia Anna Wolak i kucharz Ishwari Prasad Bhandari. Ten nieco egzotyczny alians zaowocował daniami, które łączą w sobie zbilansowany program dietetyczny (podzielony na zestawy odpowiednie dla kobiet i dla mężczyzn) oraz smaki Dalekiego Wschodu: pełne są imbiru, kolendry, trawy cytrynowej oraz chili. Nie od dziś wszak wiadomo, że prawdziwa wschodnia kuchnia (nie mylić z wietnamskimi budkami) to wręcz synonim zdrowego jedzenia i pełni składników odżywczych. 

Zanim zamówisz – sprawdź

Nim zdecydujemy się na dietę pudełkową (niezależnie od tego, jaka jest przy tym nasza motywacja), warto zasięgnąć porady u fachowców, by wybrany przez nas wariant, bądź generalnie rodzaj diety, nam nie zaszkodził. A zatem, jeżeli leczymy się na jakieś przewlekłe schorzenie, lepiej zapytajmy najpierw naszego lekarza. Jeśli nie – zorientujmy się, czy firma oferująca catering ma w ofercie konsultacje z dietetykiem. Spora część dostawców już proponuje je w pakiecie usługi i powinniśmy z tego skorzystać, by omówić ze specjalistą taki dobór diety, który spełni konkretny cel, nie odbijając się na naszym zdrowiu. W razie czego możemy też poprosić o ewentualne korekty w jadłospisie (to także coraz popularniejsza opcja). 

Powiedzmy, że mamy już cel i dopasowaliśmy do niego wybraną dietę. Nie kupujmy od razu dań na miesiąc albo dłużej. Najpierw wypróbujmy ich dostawcę. Jego potrawy mogą bowiem nie zaspokajać naszych potrzeb, nie smakować nam lub nie wyglądać jak należy. Można zamówić testowe zestawy, oferowane najczęściej jako pełny catering przez jeden do trzech dni, który nie różni się pod względem jakości, stosowanych składników czy liczby kalorii od tego, co otrzymywalibyśmy przy regularnym zamówieniu. 

Jednak nawet jeśli próba wypadnie pomyślnie,  przeczytajmy dodatkowo proponowany jadłospis (a jak się uda, także stare menu), by ocenić, czy oferta nie jest zbyt monotonna. Przejrzyjmy również regulamin świadczonej usługi, żeby wiedzieć, czy będziemy mieli sposób na wyegzekwowanie na przykład punktualności dostaw i trzymania jakości potraw. 

A potem zamawiajmy i... smacznego. Oraz powodzenia, bo dieta pudełkowa, jak każda inna, wymaga przede wszystkim systematyczności i silnej woli, by nie pozwalać sobie na odstępstwa od niej i różne „wyjątki”. Bywa że ten rygor jest bardzo uciążliwy, na przykład, gdy akurat chcemy się udać na kolację ze znajomymi, a nie możemy wypaść z rytmu. Czasem też wymaga dodatkowo dużo ruchu. Jeśli zabraknie samozaparcia, nie pomogą nawet najlepiej skomponowane posiłki. 


Jeśli chcesz zamówić dietę dla siebie

Pomoże ci w tym Cateromarket.pl  – bezpłatny serwis internetowy porównujący oferty cateringów dietetycznych oraz diet pudełkowych. W serwisie tym można znaleźć ponad 2 tys. ofert cateringu z terenu całej Polski. Użytkownicy Cateromarket.pl mają wgląd we wszystkie diety dostępne w ich miejscowości. Zasada działania porównywarki jest bardzo prosta. Należy wybrać rodzaj diety,  podać miejsce zamieszkania i adres, pod który chcielibyśmy zamówić dostawę, a serwis wyszuka wszystkie firmy oferujące catering spełniający podane kryteria. Listę wyników można dowolnie filtrować i sortować – według popularności, ceny lub ocen użytkowników. Można tu także zamieszczać i czytać komentarze użytkowników dotyczące wybranych dostawców czy diet. 


Przykładowe menu

Menu klasyczne (Warszawski Dzień)

Śniadanie: owsianka z owocami goji, orzechami makadamia i miętą

II śniadanie: kanapka z ciemnego pieczywa, grillowanego indyka z awokado, sałatą i kiełkami brokułu

Obiad: risotto z kaszy jaglanej z grillowanym filetem z kurczaka, pieczoną dynią i leśnymi grzybami

Podwieczorek: sałatka z ananasa, melona, truskawek z miodem i miętą

Kolacja: łosoś wędzony w roladce z naleśnika gryczanego, z sałatką z kiełków

Dieta laktoowowegetariańska (LightBox)

Śniadanie: jogurt z musli „Z polskiego sadu”

II śniadanie: krem pomidorowo-paprykowy z orzechami włoskimi

Obiad: gulasz z tofu w sosie Veracruz, warzywa na parze, ryż czarny

Podwieczorek: naleśnik z serkiem brzoskwiniowym i gorzką czekoladą, owoce

Kolacja: tempeh po włosku z ciecierzycą, świeżymi warzywami, oliwkami i orzechami, sucharki pełnoziarniste

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY