Aplikacje, które musi mieć każdy przedsiębiorca. Oto narzędzia, z których korzystają startupowcy

Narzędzia dla każdego przedsiębiorcy
Narzędzia dla każdego przedsiębiorcy, fot. Shutterstock
Znani przedsiębiorcy zdradzają, bez jakich narzędzi (i cyfrowych, i analogowych) nie wyobrażają sobie życia. Czyli w skrócie - aplikacje, które musisz zainstalować na telefonie. Uwaga! Tu nie ma płatnej promocji, tylko uchylanie rąbka tajemnicy z bieżącej działalności operacyjnej znanych postaci ze świata młodych i innowacyjnych firm.

Rewolucja wynikająca z rozwoju AI i modeli językowych LLM dopiero nabiera tempa. Opublikowanie ChatGPT – najpierw w wersji 3.5, a obecnie 4.0 – doprowadzi w perspektywie kilku najbliższych lat do całkowitej przemiany narzędzi, z których korzystamy na co dzień. Oczywiście to nieprawda, że publiczna premiera ChatGPT zmieniła wszystko. To symbol, tak jak symbolem eksplozji technologii mobilnych była premiera pierwszego iPhone’a.

Na skutki tej rewolucji musimy poczekać. Dziś widzimy działania Microsoftu, który wdraża ChatGPT w swojej przeglądarce Bing (następca legendarnego Internet Explorera), a w marcu zapowiedział wprowadzenie Microsoft 365 Copilot. Będzie to połączenie możliwości modeli językowych AI z danymi biznesowymi prezentowanymi w określonym kontekście. Obejmuje wszystkie aplikacje, dokumenty i konwersacje prowadzone z użyciem platformy Microsoft 365. To może być jedno z najlepszych narzędzi „do wszystkiego” od czasu powstania internetu.

Google nie zamierza ustępować pola swojemu największemu konkurentowi. Stworzył swojego „Barda”, który może i zaliczył spektakularną wtopę, ale jest kolejnym kamyczkiem do budowy zautomatyzowanego ekosystemu.

Zanim jednak dojdzie do tej rewolucji, musimy trzymać się tego, co znane i sprawdzone. Oto narzędzia, bez których poproszeni przez nas przedsiębiorcy nie wyobrażają sobie życia:

 

Mateusz Kowalczyk, CEO i co-founder Foodsi

• Slack

To zdecydowany must have, jeśli chodzi o sprawny przepływ komunikacji w firmie. Klarownie oddziela tematy służbowe od prywatnych.

• Notion

To mój sposób na priorytetyzację zadań. Tworzę tam taski, notatki i zbieram wszelką wiedzę, która pozwala mi zorganizować czas.

• Superhuman

Czyli wygodna i inteligentna aplikacja mailowa, która dzięki swoim rozbudowanym możliwościom personalizacji pozwala mi korzystać z maila tak, jak chcę, czyli megaprzyjemnie, a możliwość używania wielu skrótów zdecydowanie przyspiesza pracę.

 

Daniel Świątkowski, CEO Hexe Capital

• Notatki głosowe w telefonie

Aplikacje do notatek głosowych szczególnie przydatne są podczas jazdy samochodem. Dla mnie to moment, żeby się zatrzymać i zastanowić nad kończącym się dniem. Z reguły pojawia się wtedy sporo przemyśleń, których nie da się zapisać ręcznie.

• Dashboardy analityczne

Moje inwestycje koncentrują się na świecie online, dlatego są bardzo dokładnie i szczegółowo opomiarowane. Przy liczbie zadań, które mam w ciągu dnia, nie jestem w stanie „przekopać” się przez wszystkie te dane ręcznie. Korzystam z kilku narzędzi, takich jak Tableau lub Looker. Ostatnim moim odkryciem jest ChartMogul, który wykorzystuję do pomiaru aplikacji mobilnych.

• Tablica i zmywalny pisak

Nigdy nie udało mi się przestawić na „mind mapping online” ani na żadne inne narzędzie do projektowania procesów. Niezawodna, stara metoda z dużą tablicą przed oczyma jest dla mnie wciąż niezastąpiona. W ten sposób mogę przez odpowiednio długi czas wpatrywać się w rozrysowany pomysł i odpowiednio go uzupełnić. 

 

Damian Goliński, założyciel i główny projektant w noo.ma

• Figma

UX i UI design oraz przestrzeń do wszelkiej kreatywnej pracy.

• Miro

Nieskończony whiteboard z ciekawymi opcjami, które wykorzystuję między innymi do brainstormów.

• Notion

Świetne narzędzie do organizacji pracy i baz danych, których używamy w noo.ma. 

 

Krzysztof Domagała, CEO EliteHunter

• Google Meet

Moje ulubione narzędzie – prowadzę spotkanie z laptopa lub telefonu niezależnie, gdzie w danej chwili jestem.

• Hunter.io

Wyszukiwarka adresów mailowych osób, z którymi szukamy bezpośredniego kontaktu. 

• Adobe Scan

Wygodny skaner dokumentów i nie tylko w telefonie.

• Tryb uśpienia telefonu

Mam także dodatkową propozycję, którą polecam innym. Tryb uśpienia telefonu od danej godzimy. To najlepsza „aplikacja health”, jaką można mieć w swoim telefonie! Włącza się automatycznie o wyznaczonej godzinie i dzięki temu kończysz bezwartościowe scrollowanie internetu. Twój organizm podziękuję ci za dodatkową godzinę snu!

 

Marek Rogala, założyciel & CEO PASCAL Franchise, akcjonariusz i CEO w Grupie Kapitałowej Food & Friends Polska

• System zarządzania kalendarzem

Przede wszystkim system zarządzania kalendarzem, przepływem zadań, komunikacją „TRO”. To najlepiej wydane 80 dol. na zarządzanie czasem w moim życiu! Inna podstawowa aplikacja to Google Calendar.

• Nakładki na home screen

Minimalistyczny „home screen” na Androida. Po to, by zamiast ikonek i powiadomień był sam tekst. Moje propozycje? Teraz używam Olauncher, wcześniej było to Siempo.

• You Need A Budget 

Aplikacja ta jest przeznaczona do zarządzania budżetem osobistym.

• Papierowy notes i kalendarz

Zawsze trzeba myśleć o offline! Dla mnie podstawa to Moleskine w twardej oprawie, gładkie kartki i pióro do „thinking by hand”. Oprócz tego używam papierowego kalendarza „Hobonichi Techo Cousin” sprowadzonego z Japonii. Lubię notować rzeczy w takiej wersji, nie tylko na komputerze.

• Coś na koncentrację

No i na koniec coś, co pomaga w głębokiej i produktywnej pracy. To Focus At Will – czyli aplikacja pomagająca się skoncentrować – oraz „pomodoro timer”. 

• Coś dla przyjemności

Muzyczne pasje rozwijam z Clavia Nord Stage.

 

Marek Gut, współzałożyciel i CEO, Your KAYA 

• Notion

Kolejny raz w zestawieniu – narzędzie do zwiększania produktywności i notatek.

• Slack 

Niezbyt oryginalna, ale jakże potrzebna pozycja w zarządzaniu firmą.

• Calendly

Do zarządzania czasem i spotkaniami.

• Mój must have

Dodatkowo chciałbym wskazać dwie rzeczy, które nie do końca wpisują się w trend osobistych narzędzi, ale ja nie wyobrażam sobie bez nich życia. To Excel i Power BI.

 

Polecamy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2023 (91)

Więcej możesz przeczytać w 4/2023 (91) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ