Wydanie 9/2022 (84) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 9/2022 (84)

Data publikacji: 01.09.2022

W poszukiwaniu problemów

Stonly chce sprawić, żeby tradycyjne instrukcje obsługi odeszły do lamusa – przyszłość to interaktywne narzędzia pomagające użytkownikom rozwiązywać problemy. Wśród klientów startupu są zarówno mniejsze biznesy, o których mało kto słyszał, jak i FC Barcelona. W tym roku inwestorzy włożyli w startup 92 mln zł.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 9/2022 (84)

1

Edytorial

Startupowcowi palma odbić nie może

Steve Wozniak, pieszczotliwie zwany „Woz”, to jeden z trzech współzałożycieli Apple. Właściwie to był mózg całego projektu. Inżynier i wynalazca. Projektant i konstruktor Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. I w porównaniu z Jobsem był w tym dobry.

4

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

10

Tylko u nas

Letni rajd

Poziom zaangażowania w akcje funduszy jest najniższy od 2008 r., a gotówki te fundusze mają najwięcej od 2001 r. Potrzebna była tylko iskra, żeby ta gotówka weszła na rynki.

13

Wywiady

Czekają nas krew, pot i łzy

Wyjście z inflacji czy wręcz stagflacji musi się odbyć kosztem cierpienia ludzi. Trzeba zapłacić słony rachunek za niewiarygodne marnotrawstwo ostatnich lat – mówi prof. Andrzej K. Koźmiński, ekonomista i socjolog, twórca i honorowy prezydent Akademii Leona Koźmińskiego.

18

Tylko u nas

W poszukiwaniu problemów

Stonly chce sprawić, żeby tradycyjne instrukcje obsługi odeszły do lamusa – przyszłość to interaktywne narzędzia pomagające użytkownikom rozwiązywać problemy. Wśród klientów startupu są zarówno mniejsze biznesy, o których mało kto słyszał, jak i FC Barcelona. W tym roku inwestorzy włożyli w startup 92 mln zł.

23

Startupy

25 najlepszych polskich startupów. Edycja 2022

Prawie 100 mln zł w rundzie A zdobyły w ubiegłym roku czołowe polskie startupy. To kolejny rok z rekordami. Nasz ekosystem startupowy stale się rozwija, ale – jak tłumaczy jedna z bohaterek materiału – to od obecnego pokolenia founderów zależy, czy jeszcze lepiej wykorzystamy stojące przed nami szanse.

24

Wywiady

Nasze roboty mają intuicję

Nasze roboty uczą się, zbierają doświadczenie w poszczególnych magazynach, osiągają pewien stopień intuicji – nie znając nowego opakowania, mimo wszystko dają sobie z nim radę, bo to opakowanie w miarę podobne do innych, z którymi miały do czynienia w przeszłości - tłumaczy Kacper Nowicki, współzałożyciel startupu Nomagic.

25

Wywiady

W fintechu świat nam odjechał

Jeśli spojrzysz na innowacyjne rozwiązania fintechowe w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, to dostrzeżesz ogromną przepaść między Zachodem a naszym krajem - mówi Piotr Smoleń, CEO Symmetrical.ai.

27

Wywiady

Opieka psychologiczna pracowników wkrótce może stać się takim standardem jak BHP

Przez wiele lat komfort psychiczny był tematem tabu, więc trzeba go umiejętnie przełamywać. Według zaleceń licznych ekspertów zarząd firmy powinien sam opowiedzieć o swoich doświadczeniach, dzięki czemu destygmatyzacja tej kwestii będzie łatwiejsza - tłumaczą Małgorzata Ohme i Jakub Zieliński, współzałożyciele startupu Mindgram.

32

Startupy

Ranking 10 Rookies of the Year

Jordan, Iverson, Bird, James. Co łączy tych wybitnych koszykarzy? Każdy z nich zdobył prestiżową nagrodę Rookie of the Year przyznawaną przez NBA najlepszym zawodnikom rozgrywającym swój pierwszy sezon w lidze. W ostatnich tygodniach „My Company Polska” – wspólnie z Amazon Web Services (AWS) i Vestbee – szukało podobnych talentów w świecie startupów.

36

Startupy

Chmura szansą dla startupów

„Let’s get (c)loud” to kompleksowy program dla startupów technologicznych, dzięki któremu – przy wsparciu ekspertów Chmury Krajowej i Google Cloud – mogą przyspieszyć rozwój swojego biznesu. Kto może przystąpić do programu i dlaczego warto?

38

Ludzie

Najlepsza rzecz pod słońcem

Założyciele spółki Tartufo Poland i sklepu internetowego Pan Trufel postanowili wykorzystać kulinarną niszę rynkową, jaką jest u nas rynek trufli. Obecnie współpracują z około setką restauracji w całej Polsce.

41

Ludzie

Inżynierka od dotyku

Zbudowali bibliotekę wrażeń dotykowych i pierścień pozwalający je odczuwać w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Startup Brygidy Dzidek chce zrewolucjonizować nie tylko rosnący jak burza rynek gier, ale także aplikacji medycznych i edukacyjnych.

46

Wywiady

Najlepsze przede mną

Włożyłem w Columbusa milion, by wyjść z tej inwestycji ze 140 mln zł. Zbieram gotówkę i jestem gotowy na kryzys. Zamierzam dobrze ten czas wykorzystać – mówi January Ciszewski, znany inwestor giełdowy, założyciel JR Holding.

49

Finanse

Jak kupić tanio i dobrze

Gospodarka hamuje z piskiem opon, a wraz z nią, można się spodziewać, że spadają notowania giełdowych spółek. Jak odróżnić firmy z przyszłymi kłopotami, od tych które utrzymają dobrą kondycję? Krótko mówiąc, jak dobrze kupić, gdy leje się krew.

52

Raporty

Kariery, bariery, czyli kobiety w finansach

Kobiety są siłą rynku finansowego w Polsce, stanowią bowiem prawie dwie trzecie pracowników tej branży. Jednak najczęściej to mężczyźni podejmują w niej strategiczne decyzje. Na szczęście coraz więcej banków i instytucji finansowych rozumie, że równość i różnorodność to klucze do sukcesu. Także finansowego.

56

Wywiady

Raport Kobiety w finansach. Kobiety muszą się wspierać

We współczesnym biznesie nie ma miejsca na one man show, sukces buduje się przez zaufanie i współpracę – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

62

Rynki

Urlop bez limitu. Hit czy kit?

Czterodniowy tydzień pracy, który zaproponował ostatnio Donald Tusk dla speców od innowacyjnego zarządzania to pomysł już nieco banalny. Teraz hitem jest urlop nielimitowany. Pokazujemy blaski i cienie nowego trendu, który właśnie dociera nad Wisłę.

69

Raporty

Raport Finansowanie MŚP. Cisza przed burzą

Zarówno duże, jak i małe firmy szykują się na spowolnienie gospodarcze. Inwestycje hamują, podobnie zapotrzebowanie na nowe finansowanie. Biznesy aktywnie szukają jednak tańszych pieniędzy.

79

Raporty

Gwarancje sukcesu?

Jak najtańsze finansowanie stało się prawdziwym priorytetem dla polskich firm. Nowe rozwiązania na rynku sprawiają, że środki na rozwój biznesu są łatwiej dostępne.

80

Moja firma

Dług każdego z nas

Przepełnione oddziały, brak karetek, kolejki do specjalistów – chyba wszyscy wciąż mamy w pamięci dramatyczne sceny, obrazujące sytuację w polskiej służbie zdrowia w najtrudniejszych covidowych miesiącach. Sytuacja była oczywiście skrajna, ale dług zdrowotny to realny problem.

83

Wywiady

Pakiet szyty na miarę

Najważniejsze są potrzeby klienta. Dlatego naszym standardem jest brak standardu. Bo tak jak nie ma dwóch takich samych firm, tak nie ma dwóch identycznych pakietów ubezpieczeniowych – mówi Katarzyna Jezierska-Stencel, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TUW PZUW.

84

Raporty

Siła przyciągania, czyli miks stabilizacji i innowacji. Raport

Rano obowiązkowa kawa, potem trochę papierkowej roboty, jeszcze zdanie: „To nie do mnie, to do koleżanki” i o 16.15 można spokojnie iść do domu. Tak wielu z nas wyobraża sobie pracę „na państwowym”. Tymczasem dziś praca w instytucjach państwowych czy firmach należących do skarbu państwa ma z tym obrazem niewiele wspólnego.

87

Raporty

Poradnik poławiacza pereł

Zdobycie i utrzymanie utalentowanych pracowników jest jak poławianie pereł. Wymaga dobrej organizacji, narzędzi i pomysłu. Jak łowić najlepszych zdradza Anna Mączka z Biura Pozyskiwania Talentów i Marki Pracodawcy BGK.

87

Poradnik poławiacza pereł

Zdobycie i utrzymanie utalentowanych pracowników jest jak poławianie pereł. Wymaga dobrej organizacji, narzędzi i pomysłu. Jak łowić najlepszych zdradza Anna Mączka z Biura Pozyskiwania Talentów i Marki Pracodawcy BGK.

88

Raporty

Magnes misji

Pracownicy instytucji państwowych czują, że ich praca ma sens. Cenią sobie też stabilność zatrudnienia i work-life balance – mówi Barbara Zych, prezes Employer Branding Institute. 

89

Raporty

Słyszymy głos pracowników

Najlepszym sposobem na budowanie pozycji dobrego pracodawcy jest dobra komunikacja. Od niej zaczyna się przyjazne środowisko pracy – przekonuje Magdalena Wyrzykowska-Glezner z PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

90

Marka Godna Zaufania

Zaangażuj się lub zniknij

Firmy, które chcą się liczyć na rynku, budując swoje zaufanie lub starając się utrzymać reputacje, muszą być zaangażowane społecznie. Reagować na to, co się dzieje lokalnie, ale też globalnie. Świetnie pokazują to tegoroczne wydarzenia w Ukrainie, gdzie reakcją na brutalną agresję ze strony Rosji, była pomoc wielu ludzi i firm.