Letni rajd

Nowojorska giełda
Nowojorska giełda, fot. East News
Poziom zaangażowania w akcje funduszy jest najniższy od 2008 r., a gotówki te fundusze mają najwięcej od 2001 r. Potrzebna była tylko iskra, żeby ta gotówka weszła na rynki.

W ostatnim swoim tekście pisałem m.in. o tym, że obawy o spowolnienie gospodarcze obniżą inflację, ale nie zaszkodzą latem rynkowi akcji. Rzeczywiście tak się stało. Mimo tego, że początek lipca był niezachęcający to cały miesiąc Wall Street zakończyła zwyżką największą od listopada 2020 r. Sierpień też był kontynuacją tych „byczych” nastrojów.

Niestety, w Polsce WIG20 w lipcu wypracował jedynie niewielką zwyżkę, a w połowie sierpnia walczył z oporem na poziomie 1740 pkt. Jego zdecydowane pokonanie otwierałoby drogę nawet do poziomu 1980 pkt. Nie wydaje się jednak, żeby indeks miał szansę dojść tak wysoko przed wrześniem, w którym to miesiącu na rynkach akcji może zagościć korekta.

„Turbo euro”

W lipcu odbyły się posiedzenia EBC i FOMC oraz RPP, ale o decyzji tej ostatniej instytucji już pisałem. Europejski Bank Centralny zaskoczył rynki tym, że podniósł stopy procentowe o 50 pb., a nie jak oczekiwano tylko o 25 pb. Co prawda niewiele pomogło to kursowi EUR/USD, który już tydzień wcześniej przetestował poziom parytetu i zawrócił, walcząc z górnym ograniczeniem trwającego od lutego kanału trendu spadkowego. Tegorocznego kanału, bo kurs spadał od początku 2021 r.

Pisałem ostatnio, że umocnienie dolara jest zdecydowanie przesadzone i na razie to się sprawdza. Pokonanie przez kurs EUR/USD poziomu 1,0350 dol., czyli górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego, otwierałoby drogę na północ. Byłoby to korzystne dla złotego, który...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2022 (84)

Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY