Wydanie 12/2021 (75) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 12/2021 (75)

Data publikacji: 01.12.2021

Krzysztof Stanowski: Umiem wsadzać kij w mrowisko. Nawet gdy przesadzę, zwykle robi się dobrą zabawa

Telewizja powoli umiera, co roku traci widzów i nic w tym nie pomogą zaklęcia starych biznesowych misiów. Przyszłość to streaming. Ten rok zamkniemy z przychodami 3–4 razy większymi niż poprzedni – mówi Krzysztof Stanowski, szef Grupy Weszło i współzałożyciel Kanału Sportowego.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 12/2021 (75)

103

Moja firma

Skuteczna ochrona przed cyberatakiem

Nie ryzykuj bez potrzeby. Cyberzagrożenia są wszędzie, ale możesz się przed nimi zabezpieczyć. Nawet, jeśli do ataku dojdzie, możesz otrzymać szybką pomoc.

106

Raporty

Nikt nie jest bezpieczny

Dla cyberprzestępców liczą się pieniądze, nieważne skąd pochodzą. Zagrożone są przede wszystkim średnie i małe firmy – mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies Polska.

112

Felietony

Cytując klasyka

Milton Friedman by tego nie wymyślił! Słynny liberalny ekonomista z dziecięcą naiwnością mawiał: „Nigdy nie spotkałem się z cięciem podatkowym, które by mi się nie podobało”. Tak może i było w przeszłości. Teraz jest już zupełnie inaczej. Zmniejszenie podatków jest równoznaczne z ich podwyższeniem. Albo służy innym równie makiawelicznym celom. W tym miejscu rozlega się głośny diaboliczny śmiech!

114

Raporty

Rynek mówi sprawdzam

Rewolucja w handlu trwa w najlepsze. Jeśli twój e-sklep nie jest wystarczająco efektywny, upadnie. Jak do tego nie dopuścić?

119

Nowe technologie

Zainwestuj w coś więcej niż aplikacja mobilna

Zamiast wydawać krocie na stworzenie tradycyjnej aplikacji mobilnej, postaw na PWA, czyli specjalną technologię, która dostosuje twoją stronę internetową do potrzeb klientów mobilnych. To tańsze i praktyczniejsze rozwiązanie w dobie zakupów m-commerce.

120

Raporty

Realne wyzwania w wirtualnym świecie

Nie można zapominać o tym, że w internecie prawa własności intelektualnej także obowiązują - mówią Dorota Rzążewska, wspólnik zarządzający w kancelarii JWP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, radca prawny oraz Tomasz Gawliczek, radca prawny i rzecznik patentowy w JWP.

122

Drive

Samochód luksusem

Nie tylko prąd, gaz, woda, elektronika, ale również samochody drożeją w zastraszającym tempie. Co więcej, ich produkcja nie rośnie, a wręcz maleje. Na wiele modeli trzeba czekać miesiącami, a i tak nawet odległe terminy odbioru zamówionych aut nie są pewne. Co się dzieje w branży motoryzacyjnej?

125

Drive

Klimat na opony całoroczne

Europejscy kierowcy z powodu coraz łagodniejszego klimatu wybierają opony całoroczne. Goodyear ma w swojej ofercie świetne opony, które sprawdzą się latem i zimą – mówi Paweł Jezierski, kierownik ds. komunikacji Goodyear w regionie Europy Wschodniej-Północ.

126

Fajrant

Pieniądze w komiksach

Alkohole, zabytkowe samochody, zegarki – to najpopularniejsze kategorie inwestycji alternatywnych. Inwestorzy coraz chętniej spoglądają również na dzieła sztuki, a w ostatnich latach znacząco rozwinął się rynek związany z inwestowaniem w komiksy. Czy na obrazkowych historiach rzeczywiście można zarobić?

129

Fajrant

Dostęp do unikalnych zeszytów stał się trudniejszy

Oryginalne plansze osiągają na aukcjach coraz zawrotniejsze ceny, przez co nie każdego kolekcjonera stać na taki wydatek. Choć to dobra informacja dla samych twórców, którzy na swojej twórczości mogą zarobić większe pieniądze, paradoksalnie dostęp do unikalnych zeszytów stał się utrudniony – mówi Wojciech Jama, kolekcjoner, popularyzator sztuki komiksu w Polsce.

132

Fajrant

Wańkowicz krzepi

Jak nazywali się, Jasiu, trzej królowie, którzy złożyli hołd nowo narodzonemu Jezusowi? – A to bardzo łatwe: „Kacper, Melchior, Wańkowicz”. To dowcip wymyślony i namiętnie opowiadany przez pisarza Melchiora Wańkowicza, niezwykle barwnej postaci kojarzonej dziś głównie z monumentalnym reportażem wojennym „Bitwa o Monte Cassino”. Był on jednak także świetnym copywriterem, który sam siebie – zgodnie z ówczesną nomenklaturą – nazywał „reklamowcem”.

136

Fajrant

Leniwy umysł

Im dłużej trwamy przy naszych przekonaniach, tym mocniej się one polaryzują i zakorzeniają. I nie potrafimy ich wyrwać. Tak bardzo bronimy swego zdania, wytykamy innym błędy i zabiegamy o poparcie, że zapominamy sprawdzić, czy my naprawdę mamy rację.

140

Fajrant

Dojlidziarze, czyli największa afera gospodarcza II RP

Afera dojlidzka wstrząsnęła opinią publiczną i przedwojenną sceną polityczną. Próby jej rozliczenia zaowocowały bijatyką w Sejmie i (dosłownie!) wzajemnym opluwaniem się posłów. Jednak, jak większość polskich afer, nie zakończyła się żadnym wyrokiem sądowym.

144

Fajrant

Na gwiazdkę

W czasie poszukiwań świątecznych podarunków dla innych, można zrobić prezent samemu sobie. Najlepiej taki, który zostanie z nami na długo i poprawi nasze życie na dobre.

145

Fajrant

Poznaj prawdziwe smaki świata

Palacze nie potrafią odczuwać smaków, bo dym tytoniowy deformuje kubki smakowe. Wystarczy jednak rzucić palenie, by smak zaczął powracać.

146

Nowe technologie

Jak Liverpool z Milanem

Jest już dostępna FIFA 22 – najnowsza odsłona słynnej gry piłkarskiej, w którą od prawie 30 lat zagrywają się fani futbolu na całym świecie. Jak wypada na wirtualnym boisku tegoroczne wydanie? Czy warto czekać na pierwszy gwizdek?

151

Ludzie

Wiktoria Wójcik. Poza biznesem

Na komunię, zamiast roweru, dostała od babci komputer. Tak zaczęło się jej zamiłowanie do gamingu. Obecnie, wraz ze wspólnikami, rozkręca startup inStreamly, czyli platformę do łączenia streamerów z markami, a w wolnych chwilach jeździ na wrotkach.

152

Felietony

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy

Od ponad roku mam psa. Od kilku miesięcy – wielkiego psa. To malamut, który wyrósł na solidnego cielaka. Jest srebrno-czarny, podobny do wilka i naprawdę piękny. W dodatku jedno oko ma niebieskie, drugie brązowe. Przyciąga uwagę. Niektórzy ludzie ostrożnie obchodzą go z daleka i ja ich rozumiem, bo nie wiedzą, że jest łagodny jak owieczka. Inni – wręcz przeciwnie. Ciągną do niego, chcą pogłaskać, zrobić sobie z nim zdjęcie albo przynajmniej uśmiechają się na jego widok. Często słyszymy zachwyty: jakiż to piękny pies! I jest to oczywiście bardzo przyjemne.