Samochód luksusem

Samochód
Fot. East News
Nie tylko prąd, gaz, woda, elektronika, ale również samochody drożeją w zastraszającym tempie. Co więcej, ich produkcja nie rośnie, a wręcz maleje. Na wiele modeli trzeba czekać miesiącami, a i tak nawet odległe terminy odbioru zamówionych aut nie są pewne. Co się dzieje w branży motoryzacyjnej?

Czekają państwo na koniec roku, żeby kupić nowe auto w okazyjnej cenie? Cóż, nie tym razem. Większość producentów jasno komunikuje, że wyprzedaży w tym roku nie będzie. Z dostępnością samochodów jest bardzo słabo, a te które są, zrobiły się koszmarnie drogie.

Tanio już było

Obecny stan europejskiej motoryzacji to nie tylko wynik pandemicznego kryzysu, ale również pochodna bardzo długich łańcuchów dostaw, zaburzeń w transporcie oraz obecny boom gospodarczy m.in. w Chinach. Po prostu zaczęło brakować komponentów i surowców potrzebnych do produkcji aut. Choćby elektroniki oraz aluminium. A ceny? Te rosną ze względu na nieubłagane prawa rynku – mamy duży popyt, a niską podaż. Zresztą zjawisko to widać też na rynku aut używanych: te roczne bywają droższe niż nowe prosto z salonu. I kolejna sprawa, samochody, ze względu na przepisy dotyczące bezpieczeństwa i emisji spalin, stają się coraz bardziej kosztowne w produkcji. O nowych autach kompaktowych za 50 tys. zł można już zapomnieć. Teraz przeciętne auto do miasta i na trasę, i wcale nieluksusowe, to koszt rzędu 100 tys. zł.

Można zatem powiedzieć, że tanio już było. Według raportu przygotowanego przez firmę Exact Systems w 2022 r. ceny aut popularnych marek najpewniej wzrosną o co najmniej 15 proc. Jeszcze większe podwyżki dotkną tych, którzy celują w auta marek premium – tu wzrost cen może sięgnąć 25 proc.! Eksperci...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2021 (75)

Więcej możesz przeczytać w 12/2021 (75) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY