Fajrant

Szukanie nowego koła zamachowego

Szukanie nowego koła zamachowego

Producenci elektroniki użytkowej szukają czegoś, co pozwoliłoby im podtrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży. Bez tego czegoś trudno będzie im przekonać inwestorów, że nadal są wzrostowym biznesem.

Tomasz Świderek 18.04.2016
Misterium białowieskie

Misterium białowieskie

Puszcza Białowieska była uznawana za miejsce niezwykłe i magiczne już tysiące lat temu. Dziś ludzie szukają tam wytchnienia i bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Niektórzy znajdują coś więcej.

Jeszcze więcej koni

Jeszcze więcej koni

Domem supersamochodów są tory wyścigowe, a fetyszem ich miłośników – prędkość. Kiedyś zwracano w nich uwagę wyłącznie na osiągi, dziś nie zapomina się także o ekologii, a rynek zdobywają konstrukcje z napędem elektrycznym czy wodorowym.

Chleb niepowszedni

Chleb niepowszedni

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Podpowiadamy, co powinno w nim być i co zrobić, żeby apetyczny był nie tylko zapach.

Z fajką w zębach

Z fajką w zębach

Fajka nie jest dla każdego, ale gdy już ktoś po nią sięgnie, łatwo się od niej nie uwolni. I nie dlatego, że palenie wciąga.

Czy humanistyka jest potrzebna

Czy humanistyka jest potrzebna

Polemizują eksperci: Łukasz Pawłowski, dr socjologii, psycholog, sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dyrektor Warsaw Enterprise Institute

Łukasz Pawłowski, Marcin Nowacki 16.04.2016
Na planecie Tatooine

Na planecie Tatooine

Wakacje w Tunezji mogą być świetne i bez plaż. Tylko trzeba oczyścić głowę z wyuczonych latami schematów myślenia. Po „jaśminowej rewolucji” atrakcji jest nawet jeszcze więcej.

Każdemu według potrzeb

Każdemu według potrzeb

Sprzedawca, menedżer, dyrektor regionu, członek zarządu – każdy z nich może jeździć służbowym samochodem. Ale, oczywiście, każdy innym. Różnice w jakości i cenie aut są zwykle zbliżone do rozpiętości płac na poszczególnych stanowiskach.

Ucho do kawy

Ucho do kawy

Jaka kawa ma ten prawdziwy smak i aromat? Jak ją przyrządzać? No i gdzie jej szukać? Raczej nie w supermarketach i sieciowych kawiarniach, tylko tam, gdzie ziarnu cichutko pękła dusza.

Pokaż mi swój gabinet...

Pokaż mi swój gabinet...

Prezesi, urządzając swoje gabinety, unikają zazwyczaj przepychu, stawiając za to na dobrze rozumianą indywidualność. To właściwy kierunek – chwalą eksperci.

Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Odnawialne skanseny nieopłacalnych źródeł

Czy świat stać na kontynuację strategii najbogatszych gospodarek, czyli dotowanie nieefektywnych komercyjnie źródeł zielonej energii? To systemowe marnotrawstwo, zafundowane nam przez krótkowzrocznych polityków, jest największą przeszkodą w walce z globalnym ociepleniem.

O żądzy zostania jednorożcem

O żądzy zostania jednorożcem

Jednorożce to startupy, które w prywatnych, niepublicznych rundach finansowania zostały wycenione na co najmniej miliard dolarów. Nie ma ich zbyt wiele. Nieco ponad 140. Grono jest elitarne, ale ostatnie dwa lata przyniosły spory wzrost liczby jednorożców

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Wyspa Skye: wróżki i gorąca herbata

Krajobraz szkockich Hebrydów, rodem z filmów fantasy, przyciąga latem tysiące turystów. Jednak wiosną lub jesienią wyspy te pokazują nawet bardziej magiczne, choć surowsze oblicze. Można też zrozumieć, dlaczego dla miejscowych gościnność to największa świętość.

Autosamochód

Autosamochód

Wsiadamy do auta, wybieramy cel podróży w nawigacji, wciskamy przycisk „start” i... sięgamy po książkę. Samochód bezpiecznie dowiezie nas na miejsce, pozwoli wysiąść jak najbliżej, a potem samodzielnie zaparkuje. Fantastyka? Niekoniecznie...

Poszukiwacze staropolskich smaków

Poszukiwacze staropolskich smaków

Szczawiowa, pierogi, karkówka lub schabowy, a na przystawkę ogórek i chleb ze smalcem. Tak zdaniem wielu polskich restauratorów wyglądała kuchnia staropolska. I taki jej obraz odtwarzają w swoich menu. Jakże się mylą!

Michał Karpiński 21.02.2016
Cenne lekcje przedsiębiorców

Cenne lekcje przedsiębiorców

Stres, porażki i popełnianie błędów są wpisane w życie przedsiębiorcy. To, jak sobie z nimi radzi, czasem przesądza o tym, czy przekuje je w sukces. Wyciągnie wnioski czy wywiesi białą flagę? Na pewno jednak nie powinien powtarzać w kółko tego samego w nadziei, że tym razem będzie lepiej. 

Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Kredyty udzielone we frankach: temat niby znany, ale w pełni rozumiany przez nielicznych. Bo medal ma tu aż trzy społeczne strony: tych, którzy pożyczali we frankach; tych, którzy pożyczali w złotówkach i tych, którzy w tym czasie nie pożyczali, a przynajmniej nie brali kredytów hipotecznych.

Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Blisko 70 proc. pieniędzy przeznaczanych przez firmy na najnowsze cyfrowe technologie jest marnowane, bo są źle wydawane – taką tezę stawia Genpact Research Institute, amerykańska firma badawcza.

Miasto stu plaż

Miasto stu plaż

Zima to dla mieszkańców Sydney czas „całej doby w T-shircie”. Może więc, prosto z europejskiego chłodu, wyskoczmy nacieszyć się australijskimi plażami i tym miastem, o którym mawia się, że to takie miejsce, gdzie każdy pisze własną opowieść.

Hubert Orzechowski 27.01.2016
Czas na wymianę

Czas na wymianę

Nowy samochód dla najmniejszych firm to spory wydatek, a dla tych nieco większych – ważna inwestycja. Czy warto więc czekać na początek nowego roku, by dokonywać zmian we flocie? No i na co zwracać uwagę, wybierając auto?

Moda na single

Moda na single

W pierwszej połowie 2015 r. ze Szkocji do Polski sprowadzono niemal 9 mln butelek whisky – ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W dodatku kupujemy coraz lepsze jej gatunki. Już niemal co dziesiąta butelka to klasyczna whisky single malt leżakowana w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Bez dwóch zdań, nad Wisłą zaczyna się na nią moda.

Zagłodzić trolla, zmrozić hejtera

Zagłodzić trolla, zmrozić hejtera

Internet pozwala na anonimowe odgrywanie się na innych: na celebrytach, dziennikarzach, lekarzach, kolegach, a także na przedsiębiorcach i firmach. Przybrało to takie rozmiary, że pojawiły się kampanie piętnujące hejt i pokazujące, jak sobie radzić z mową nienawiści.

RING: Parytet – za czy przeciw

RING: Parytet – za czy przeciw

Polemizują eksperci: Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan i Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego.

Za drogo dla biednych, zbyt biednie dla bogatych

Za drogo dla biednych, zbyt biednie dla bogatych

O starzejących się gospodarkach rozprawiamy, gdy populacja siwych włosów odbiega w nich na plus od demograficznej normy. To właśnie ma miejsce teraz w Polsce, i to na coraz większą skalę. Ale wcale nie oznacza, że natrafiliśmy na żyłę złota (czy raczej srebra).

Włodzimierz Bogucki 16.12.2015
Infostrady i los podwykonawcy

Infostrady i los podwykonawcy

Budowa autostrad i stadionów na Euro 2012 zakończyła się kilkuletnim kryzysem branży budowlanej, który zatopił grubo ponad 500 firm, przede wszystkim mniejszych, będących podwykonawcami przy wielkich kontraktach. Czy obecna budowa regionalnych infostrad niesie podobne ryzyko?

Nieco inne narty

Nieco inne narty

Niewiele stacji narciarskich na świecie może równać się z tymi w Alpach. Nie oznacza to jednak, że tylko tam warto jeździć. Bo przecież podczas zimowego urlopu liczą się też inne rzeczy: pejzaż, smaki, kultura i... ciekawość pchająca nas w coraz to nowe miejsca. Oto nasz subiektywny wybór mniej oczywistych ośrodków dla miłośników białego szaleństwa.

Światowe smaki Warszawy

Światowe smaki Warszawy

Czy nie ruszając się ze swego miasta, można zwiedzić świat, chłonąc go wszystkimi zmysłami? Jeśli ma to być podróż kulinarna, to z pewnością tak. Co więcej, udamy się dzięki niej w miejsca, które czasem ciężko odwiedzić inaczej. Zapraszamy w kulinarną podróż po... Warszawie.

Nie tylko na bezdroża

Nie tylko na bezdroża

Błoto, głęboki bród, leśne ostępy – z tym tradycyjnie kojarzy się napęd na cztery koła. Lecz przydaje się on także na co dzień, nawet w mieście.

Zrobić złości na złość

Zrobić złości na złość

Prowadzenie firmy może czasem wywoływać silne emocje, od euforii po furię, przy czym nieraz towarzyszą im napięcie i agresja. Jak zneutralizować te bardziej negatywne i rozsadzające od środka odczucia, aby nie odbijały się czkawką na działaniu przedsiębiorstwa? Niektórzy sięgają po radykalne metody.

Andrzej Klim 16.12.2015
A może sylwester w Montrealu?

A może sylwester w Montrealu?

Białe Boże Narodzenie, sylwester w jednym z najbardziej zabawowych miejsc świata, trochę Francji-nie-Francji z największym targiem w Ameryce Północnej... A może chcecie spotkać chasydów, którzy nadal mówią w jidysz? Jedźcie do Montrealu.

Oszczędność bez wyrzeczeń

Oszczędność bez wyrzeczeń

Prestiżowa limuzyna z 3-cylindrowym silnikiem? Dziś to możliwe – w czasach, gdy producenci aut na wszelkie sposoby tną emisję spalin, maleją pojemności skokowe i liczba cylindrów. Na szczęście, zwykle bez uszczerbku dla osiągów.