Nowy startup z dłuższą historią

Rys. Andrzej Wieteszka Rys. Andrzej Wieteszka
Wciskanie się z produktem dla klientów korporacyjnych na rynek, w którym jeden gracz ma od dłuższego czasu bardzo duży udział, wymaga odwagi, ale także wielkiej wiary we własne rozwiązania i – zazwyczaj – sporych zasobów finansowych. Jeśli się jednak uda, prawdopodobnie udział śmiałka będzie puchł.

Na rynku procesorów wykorzystywanych przez serwery umieszczone w centrach danych graczem numer jeden jest Intel. Mniej więcej 9 na 10 takich procesorów nosi jego logo. A potem długo, długo nic, zanim pojawi się numer dwa, czyli AMD. Na niewielkim skrawku rynku, który nie jest zajęty przez tych producentów, działa kilka innych firm. Do tej pory jedynym, który na wielką skalę mógł zagrozić Intelowi, był AMD. Ale świat się zmienia i może się okazać, że obaj liderzy mają nowych konkurentów. 

Wiele wskazuje, że istotnym graczem stanie się THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co.), który, wykorzystując licencję od AMD, rozpoczął produkcję pierwszych chińskich procesorów przeznaczonych do tanich serwerów. Podstawowym, jeśli nie jedynym, rynkiem dla rozwiązań THATIC będą Chiny, które – zgodnie ze strategią tamtejszego rządu – mają się w najbliższych latach uniezależnić od zachodnich, a zwłaszcza amerykańskich, technologii. 

W 2018 r. na rynku procesorów do serwerów zaistnieć może pochodzący z USA Qualcomm, znany przede wszystkim z chipsetów stosowanych w telefonach komórkowych. Wykorzystanie procesorów zaprezentowanych przez niego w końcu 2017 r. (w obsługujących chmurę obliczeniową centrach danych) zapowiedział m.in. chiński gigant e-handlu Alibaba. 

W tym roku w gronie wytwórców serwerowych procesorów pojawił się też zupełnie nowy gracz – Ampere Computing. Zapowiedział, że...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 4/2018 (31)

Więcej możesz przeczytać w 4/2018 (31) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY