Zamiast Tesli elektryczny Garbus

fot. Andrzej Wieteszka fot. Andrzej Wieteszka
Gdy mowa o samochodach na baterię, pierwsze skojarzenie to któryś z modeli Tesli albo Nissana. Ewentualnie pojazdy, które mają być produkowane przez Volkswagena czy BMW. Mało komu przychodzi wtedy na myśl jakieś zwykłe, poczciwe auto z silnikiem spalinowy

Gdy mowa o samochodach na baterię, pierwsze skojarzenie to któryś z modeli Tesli albo Nissana. Ewentualnie pojazdy, które mają być produkowane przez Volkswagena czy BMW. Mało komu przychodzi wtedy na myśl jakieś zwykłe, poczciwe auto z silnikiem spalinowym, skonwertowane na napęd elektryczny. 

Samochody elektryczne na baterię (Battery Electric Vehicles, czyli BEV) w powszechnej świadomości są wehikułami przyszłości. Tymczasem ich historia jest równie długa, a nawet dłuższa niż aut z silnikiem spalinowym. W przeszłości przegrały, bo ich zasięg okazał się znacząco mniejszy. Dziś, dzięki rozwojowi techniki, zasięg BEV na jednym ładowaniu zaczyna być akceptowalny. Jednocześnie ich ceny, za sprawą stale taniejących baterii, schodzą do poziomów, które są do przełknięcia dla masowego klienta z bogatych krajów. 

Ci, którzy kochają silniki spalinowe, skwapliwie punktują słabe strony elektryków. Ot, choćby tę, że podczas ekstremalnych mrozów, jakie na przełomie stycznia i lutego nawiedziły część USA, BEV gwałtownie traciły zasięg. Albo że w polskich warunkach wcale nie muszą być w eksploatacji mniej szkodliwe dla środowiska, bo u nas prąd jest produkowany przede wszystkim z węgla. 

Wśród kochających BEV są z kolei tacy, którzy nie wzdychają z zachwytem na widok nowego modelu Audi, Volkswagena albo Tesli. Chcieliby, aby to ich VW Garbus, wiekowe Porsche...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY