prawo
zobacz inne tematyJakie ryzyka prawne generuje wykorzystanie AI przy tworzeniu nowych leków?
Niska jakość informacji używanych do tworzenia narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI), błędy w systemach skutkujące złym wynikiem oraz naruszenie wrażliwych danych osobowych to główne zagrożenia związane z użyciem AI przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne opracowujące nowe terapie lekowe, uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Najważniejszą regulacją dla europejskich firm używających sztucznej inteligencji będzie AI Act.
Masz czas do 31 stycznia 2025 na złożenie deklaracji IN-1. Inaczej zapłacisz wyższy podatek
Od 1 stycznia 2025 zmienią się przepisy dotyczące opodatkowania miejsc postojowych w garażach. Ich właściciele będą zobowiązani do złożenia deklaracji IN-1, która zmniejszy podatek od nieruchomości aż 10-krotnie w stosunku do istniejących przepisów.
Startupy a fundusze unijne. Wywiad z Magdaleną Adamczuk, Tax & Tech Kraft
Na jakim etapie musi być startup i jego produkt, żeby ubiegać się o fundusze unijne? Tak naprawdę wystarczy sam pomysł - wskazuje Magdalena Adamczuk, partner w Tax & Tech Kraft.
Casting na najemcę: czy to legalne?
Sytuacja rynku najmu jest o wiele bardziej stabilna niż np. 2 lata temu. Mimo tego casting na najemcę wciąż bywa wykorzystywany. Wyjaśniamy czy to legalne.
Kolejne polskie miasto skraca godziny pracy w urzędach. Wchodzi zasada "suwaka"
Włocławek wprowadza 7-godzinny dzień pracy w urzędach miejskich. Pracownicy mają pracować zmianowo, by zapewnić odpowiednią obsługę interesantom. To już drugie polskie miasto, w którym prezydent zaordynował takie rozwiązanie. Idzie nowe?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2024
Poznaj najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Jak zabezpieczyć się prawnie na wypadek konfliktu ze wspólnikiem?
W praktyce biznesowej można wielokrotnie spotkać się z sytuacją, kiedy strony (wspólnicy), ustalając treść umowy spółki pomijają w niej kwestie ustanowienia zabezpieczeń na wypadek ewentualnych konfliktów między wspólnikami. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Odpowiada Paulina Sobieska, radca prawny z kancelarii WP Law.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Pracujesz na laptopie przynajmniej połowę dobowego czasu pracy? Należy ci się monitor lub specjalna podstawka.
Platformy marketplace będą przymuszone do udzielania informacji o dochodach sprzedających
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która będzie implementacją nowego prawa unijnego DAC7. W praktyce doprowadzi do przekazywania informacji o sprzedających do urzędów skarbowych przez platformy marketplace.
Klaudia Jachira: "Naszym obowiązkiem jest ułatwić prowadzenie działalności gospodarczych"
Spór wokół nowego sposobu liczenia składki zdrowotnej oraz pomysłów na opodatkowanie flipowania mieszkań przybiera na sile. Ataki posłów lewicy skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira.
Prawna masakra. Rok 2023 czasem niechlubnych rekordów
Coraz więcej, coraz szybciej, coraz gorzej. Tak w skrócie wyglądał rok 2023 jeśli chodzi o stanowienie nowego prawa. Cierpią przede wszystkim przedsiębiorcy, a legislacyjna biegunka nie ustaje.
Szykują się zmiany dla biznesu. Minister Hetman ogłasza pakiet deregulacyjny
Minister Krzysztof Hetman podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych zapowiedział duże zmiany w sposobie prowadzenia biznesu.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2024
Nowe przepisy i zmiany w prawie.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Styczeń 2024
Oto, co zmieni się w prawie.
Test przedsiębiorcy upadł, ale Unia Europejska szykuje niespodziankę. To koniec B2B?
Parlament Europejski i Rada Europy pracują nad dyrektywą, której celem są zmiany na rynku pracy. Jeden z punktów zakłada radykalne ograniczenie możliwości samozatrudnienia i popularnych umów B2B.
"Zainwestuj w quady i zyskaj 20 proc.". UOKiK: To nieprawdziwa informacja. Jest kara dla firmy
Miał być co najmniej 20 proc. zysk i gwarancja bezpieczeństwa. Były nieprawdziwe informacje i znaczne ryzyko utraty zainwestowanych środków. Takie działania prowadziła firma Jakub Leśniewski Total Finance z Warszawy. Karę w wysokości 56 tys. zł nałożył UOKiK.
Wyłudzenie na Barbie. "Trwa masowa operacja zbierania danych internautów"
W ślad za popularnością filmowego hitu "Barbie", idą działania przestępców. Jak alarmuje adwokat Anna Lach z kancelarii Chałas i Wspólnicy, w internecie trwa wielka operacja nielegalnego zbierania danych od internautów pod płaszczykiem zabawy w Barbie.
Tajemnice firm wypłyną do rządowej bazy. Nowy pomysł ministerstwa
Polska Agencja Nadzoru Audytowego już niedługo może stać się jednym, wielkim źródłem wiedzy o wszystkich tajemnicach biznesów w Polsce. Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Cyfryzacji, wszystkie poufne informacje o przedsiębiorstwach zbierane przez ich audytorów mają trafić do centralnej, rządowej bazy. Operacja przebiegnie pod pozorem cyfryzacji biznesu - donosi Rzeczpospolita.
Ważny wyrok. Reklamy w Google na nazwę konkurencji niezgodne z prawem. Currency One zapłaci karę
Jeśli w ramach prowadzonej kampanii reklamowej w Google używasz słów kluczowych typu nazwa konkurencyjnej firmy, lepiej zmień praktykę. Firma Cinkciarz.pl wygrała sprawę sądową z Currency One, która stosowała taką praktykę.
Zachowek. Co to jest i ile wynosi
Jednym z kluczowych problemów związanych z prawem spadkowym, jest zachowek. Temat ten jest mocno skomplikowany, ale w prostych słowach przedstawiamy, czym jest zachowek, kto może z niego skorzystać i ile może dostać.
Franczyza. Jak zabezpieczyć się przed roszczeniami franczyzodawcy? Poradnik
Czy da się prowadzić biznes franczyzowy będąc maksymalnie zabezpieczonym przed roszczeniami franczyzodawcy? Na co zwracać uwagę w umowach? Radzi adwokat Natalia Serwińska.
W biznesie. Co ważnego wydarzyło się w marcu 2023
Jak co miesiąc, prezentujemy najciekawsze informacje ze świata biznesu.
Pracownik pod wpływem. Kontrole będą powszechne i permanentnie prowadzone
Dotychczas pracodawca mógł sprawdzić trzeźwość zatrudnianych tylko, gdy wyglądali na pijanych. Teraz kontrole będą mogły być powszechne i permanentnie prowadzone.
Przytłaczająca ilość nowych przepisów. "Rok 2022 zostanie zapamiętany jako wyjątkowy dla legislacji"
W minionym, 2022 roku, z polskiego parlamentu wyszło prawie 32 tys. stron nowych przepisów. To wzrost o 50 proc. względem roku poprzedniego. Nie dość, że ilość przytłacza - w ślad za nią idzie dramatyczna jakość. Niektóre przepisy trzeba nowelizować już po paru godzinach od wejścia w życie - wynika z raportu Grant Thornton.
ZUS odmówił przedsiębiorcom prawa do zasiłków. Teraz zmienił zdanie
ZUS w Gdańsku stwierdził, że nie wypłaci części przedsiębiorcom zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich. Chodzi o te osoby, które wcześniej zawarły układ ratalny z ZUS, ale mimo to nie miały żadnych zaległości w płaceniu składek. Na skutek interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców to się zmieniło.
Podsłuchy problemem dla przedsiębiorców. Kiedy służby mogą podsłuchiwać?
W ciągu roku polskie służby zakładają kilkanaście tysięcy podsłuchów. Większość z nich to, delikatnie mówiąc, nadużycie, bo tylko co 7 kontrola operacyjna zostaje użyta dla celów postępowania. Podsłuchy stały się codziennością zwłaszcza dla przedsiębiorców. O tym, jak można sobie z nimi radzić, pisze specjalnie dla portalu mycompanypolska.pl prawnik, Mateusz Grosicki z kancelarii Graś i Wspólnicy.
System Informacji Finansowej, kooperatywy mieszkaniowe i konfiskata aut. Oto nowe zmiany w prawie, które mogą zaskoczyć
Co się zmieniło w przepisach dla przedsiębiorców?
Szara strefa przedsiębiorcy, czyli praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co im grozi?
Mocny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w szczególności wzrost kosztów zatrudnienia pracowników sprawia, że przedsiębiorcy szukają sposób na "optymalizację kosztów". Często stawiają na niezbyt legalne rozwiązania. Kwitnie szara strefa, zwłaszcza praca na czarno i nieujawnianie dochodów. Co może za to grozić? Oto opinia prawnika.
KSeF przesunięty! Obowiązkowy system e-faktur obejmie niemal wszystkie firmy w kraju
Ministerstwo finansów poinformowało o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów, które uruchomią KSeF, czyli krajowy system e-faktur. Będzie on obligatoryjny dla niemal wszystkich firm w kraju.
Elektroniczne podpisy i rejestracja zwierząt. Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Oto najważniejsze zmiany w prawie dla przedsiębiorców.
UOKiK skontroluje sklepy: "Nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa" [TYLKO U NAS]
Nie wszystkie polskie sklepy dostosowały się do unijnej dyrektywy Omnibus, która od 1 stycznia nakłada obowiązek informowania - w przypadku przecenionych towarów - o najniższej cenie danego produktu z ostatnich 30 dni. - Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo było przestrzegane - zapowiada UOKiK. I grozi wielkimi karami.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Styczeń 2023
Przedstawiamy najnowsze zmiany w prawie i kalendarz każdego przedsiębiorcy.
Powrót do przeszłości [FELIETON]
Z przepowiedni Baby Wangi – bułgarskiej niewidomej mistyczki – słynnego Nostradamusa, a nawet wróżbity Macieja jednoznacznie wynika, że rozpoczynający się rok będzie bardzo trudny. Kabała się nie myli. Niestety to już zatrważająco stała tendencja. Od dwóch lat każdy kolejny rok jest przecież coraz gorszy. A więc czego złego możemy się spodziewać w nowym 2023 roku?
Nowe prawo zablokuje rozwój wodoru? "To próba pośredniego koncesjonowania rynku"
Przedstawiciele organizacji branżowych oraz przedsiębiorców protestują przeciwko nowym pomysłom na wprowadzenie "prawa energetycznego". Ich zdaniem ewentualnie wprowadzenie przepisów całkowicie zablokuje rozwój technologii wodorowych.
Ustawa za ustawą. Parlament i rząd pobiją rekord stanowienia nowego prawa?
Od stycznia do września w Polsce przyjęto prawie 22 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To o ponad 52 proc. więcej, niż roku. Ustawa o Polskim Ładzie i kolejne próby walki z inflacją to tylko część wielkiej fali prawotwórstwa.