prawo
zobacz inne tematyUOKiK postawi na walkę z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zamierza "odpuścić" firmom z branży rolno-spożywczej, które łamią przepisy. UOKiK będzie kontynował kontrole i prowadzi postępowania przeciwko największym sieciom handlowym w związku z tzw. przewagą kontraktową.
Skarbówka wydała pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe [TYLKO U NAS]
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.
Nowe oblicze mediacji
Naturalną konsekwencją prowadzenia biznesu jest konflikt – z pracownikiem, podwykonawcą, klientem czy konkurentem. Zjawisko to wydaje się nieuniknione i rośnie wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa. Skutki konfliktu mogą być bardzo dotkliwe zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym. Skutecznym, szybkim i relatywnie tanim sposobem są mediacje, które za sprawą wprowadzonej w listopadzie...
Wdrożenie PPK w Twojej firmie – jak je zaplanować, by nie zwariować?
Największe firmy w Polsce wdrożyły już PPK. To wyzwanie stoi jednak jeszcze przed średnimi oraz małymi przedsiębiorstwami. Jak odpowiednio przygotować instytucję do wprowadzenia programu, by nie tylko wypełnić wszystkie obowiązki spoczywające na pracodawcach, ale także skorzystać z wymiernych korzyści wizerunkowych?
Specustawa mieszkaniowa uderzy w nowe inwestycje deweloperskie?
Rzecznik MŚP zwrócił się do Minister Rozwoju z prośbą o rozważenie zmian legislacyjnych w specustawie mieszkaniowej. Obecne regulacje mogą doprowadzić do znacznego utrudnienia budowy nowych inwestycji.
Zmiany w projektach ustaw wprowadzających podatek od cukru
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – różna od pierwotnego z korzyścią dla branży suplementów diety - pisze w komentarzu Joanna Uchańska, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Brexit wywoła problemy z ochroną własności intelektualnej
Wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty nie oznacza całkowitego końca negocjacji z Unią, w tym negocjacji w zakresie ochrony praw własności przemysłowej na terytorium UK oraz EU. Co najmniej do 31 grudnia 2020 r. zostanie utrzymany „status quo”, jednak już teraz warto przygotować się do rzeczywistości biznesowej, która nastąpi po tym okresie.
Nowy prezes UOKiK
Premier Mateusz Morawiecki powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko prezesa UOKIK. Do tej pory pełnił on funkcję wiceprezesa urzędu.
Jak przygotować się na pakiet mobilności?
Do zatwierdzenia pakietu mobilności, czyli nowych zmian w prawie transportowym niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców, pozostały dwa główne kroki. Czekamy jeszcze na pierwsze czytanie w Radzie UE i drugie czytanie w Parlamencie Europejskim.
Rachunki wirtualne nie będą objęte białą listą podatników VAT
Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości wobec rachunków wirtualnych i konieczności stosowania białej listy podatników VAT.
Pracownik idzie do wojska? Potrzebne są nowe przepisy
Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pracowników. Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym do Ministra Obrony Narodowej, o wezwaniu pracownika do pełnienia służby w wyznaczonych dniach pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od właściwych władz wojskowych...
Rzecznik MŚP: Będę bronił biznesmenki nękane przez ZUS!
Rzecznik MŚP skomentował protesty kobiet-właścicielek firm, które odbyły się 8 stycznia przed siedzibami ZUS. Jak zadeklarował Adam Abramowicz, w ich sprawach będą podejmowane interwencje.
SAR o postępowaniu UOKiK: Nasze działania były uzasadnione!
- W kwestii obu obszarów objętych postępowaniem pozostajemy w ścisłej komunikacji z UOKiK. Będziemy się starać wykazać, iż nasze działania były uzasadnione i w interesie rozwoju rynku komunikacji marketingowej - pisze w komentarzu przesłanym redakcji My Company Polska Paweł Tyszkiewicz, pełnomocnik zarządu SAR.
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR. Zrzesza ono ponad 130 podmiotów zajmujących się szeroko pojętymi usługami marketingowymi. Zastrzeżenia urzędu wzbudziły m.in. ustalenia dotyczące udziału agencji brandingowych w konkursach.
Polska wciąż restrykcyjna dla zagranicznych inwestorów
Duża złożoność przepisów podatkowych i wysokie kary za potencjalne pomyłki w ich stosowaniu mogą być postrzegane przez firmy zagraniczne jako przeszkoda w podjęciu decyzji o inwestycji w Polsce - wynika z raportu stworzonego przez TMF Group.
UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Jak informuje Marek Niechciał, prezes instytucji, spółka mogła złamać prawo antymonopolowe, faworyzując swój sklep internetowy w stosunku do innych sprzedawców.
Dyskryminacja i nierówność wciąż powszechne w miejscach pracy
W Polsce wciąż istnieje problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy - wynika z najnowszego raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką. Zjawisko to dostrzega aż 46,3 proc. ankietowanych.
PiS wycofuje się z pomysłu likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS
Marcin Horała, przedstawiciel grupy posłów, która złożyła w Sejmie projekt ustawy likwidującej limit 30-krotności składek na ZUS poprosił o wstrzymanie procedowania dokumentu w parlamencie. Oznacza to, że PiS zrezygnował z wprowadzenia zmian w prawie.
Mateusz Morawiecki: PPK powinno być wpisane w konstytucję
Mateusz Morawiecki podczas exposé wygłoszonego 19 listopada w Sejmie zaapelował o zmianę Konstytucji i wpisanie do niej gwarancji prywatnej własności środków zgromadzonych w PPK i IKE.
PiS złożył projekt ustawy likwidującej 30-krotność składek na ZUS
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła 13 listopada projekt ustawy, która zakłada zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Nowe prawo miałoby wejść w życie już w 2020 roku.
Działy prawne o(d)porne na technologie
Dla zaledwie 40 proc. dyrektorów działów prawnych nowoczesne systemy są sposobem na zwiększenie efektywności pracy ich zespołów - wynika z badań Deloitte.
Coworkingi będą rosły w siłę
Z badania przeprowadzonego wspólnie przez Cushman & Wakefield i CoreNet Global wynika, że wielu dyrektorów przewiduje dwukrotny wzrost wynajmowanej powierzchni coworkingowej w najbliższych pięciu latach.
Jadwiga Emilewicz zapowiada wprowadzenie nowego podatku
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii na antenie Radia ZET zadeklarowała wprowadzenie nowego podatku dla "sklepów wielkopowierzchniowych".
PiS wycofuje się z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS?
Choć ostateczną decyzję ma podjąć sejm nowej kadencji, to jak powiedziała Jadwiga Emilewicz, limit 30-krotności składek na ZUS nie powinien zostać zniesiony.
Rząd odkrywa karty w sprawie zmian w ZUS-ie! [WYLICZENIA]
Mali przedsiębiorcy będą mogli płacić niższe stawki ZUS - wynika z projektu ustawy opublikowanego przez Rządowe Centrum Legislacji. Chodzi o nowe przepisy, które podczas kampanii wyborczej wywołały duże kontrowersje.
Sposób na niższe pensje w firmie? Zaangażowanie w akcje społeczne! [BADANIE]
28 proc. badanych zgodziłoby się na obniżenie wynagrodzenia o 10 proc., jeśli pracowałoby dla firmy, która angażuje się w pomoc w przeciwdziałaniu problemom społecznym - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Ricoh przez Arup.
Założenie firmy za granicą? TMF Group uruchamia nową usługę
Do końca roku firmy działające w Polsce mogą uruchomić i prowadzić swój zagraniczny oddział przez rok za miesięczną równowartość składki ZUS. Nową usługę wprowadziła firma TMF Group.
10 tys. firm ustanowiło zarządców sukcesyjnych
Ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych było na koniec września tego roku wpisanych do CEIDG - wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorzczości i Technologii. Oznacza to, że tyle firm dostało szansę na przetrwanie, na wypadek śmierci swojego właściciela.
Co oznacza wyrok TSUE w sprawie frankowiczów?
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący kredytów frankowych nie jest jednoznacznie korzystny dla frankowiczów. Nie oznacza np. automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawier
UOKiK nałożył wielomilionową karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej
UOKiK nałożył karę w wysokości ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Inny przetwórca – Rauch Polska – uniknął sankcji, ponieważ zmieni swoje praktyki. Dotychczas urząd wydał sześć decyzji, ale w toku jest kolejnych 7 postępowań.
Jeremi Mordasiewicz: Wprowadźmy zmiany w CIT by pomóc przedsiębiorcom! [TYLKO U NAS]
Polscy politycy powinni zająć się zmianami w podatku CIT. Chodzi m.in. o zwolnienie z podatku części zysku pozostającej w przedsiębiorstwie i służącej jego rozwojowi - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Jeremi Mordasiewicz, doradca zarządu, Kon
Brytyjska kancelaria prawna postawiła na Polskę
W Warszawie oficjalnie rozpoczęła działalność kancelaria prawna DWF. To notowana na londyńskiej giełdzie globalna firma prawnicza.
Rzecznik MŚP: Z zadowoleniem przyjmuję plany dotyczące zmiany w ZUS dla przedsiębiorców
- Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszone przez Premiera Mateusza Morawieckiego plany, dotyczące zmiany systemu naliczania składek na ubezpieczenie społeczne z ryczałtu na składki powiązanie z dochodem – dla przedsiębiorców którzy mają przychody nie większe ni
Nadchodzi ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych. Czego możesz się spodziewać?
1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie pakiet przepisów ograniczających zatory płatnicze. Dłużnicy, którzy zalegają swoim kontrahentom z płatnościami, mają jeszcze 100 dni na uregulowanie zaległości.
Pracodawca nie może zbadać pracownika alkomatem
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poparło stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) w sprawie przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników. Oznacza to, że badanie trzeźwości pracownika może przeprowadzić tylko policja, a