Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2024
/Freepikz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2024 (107)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Walka z patodeweloperką
1 sierpnia wchodzą w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czyli rozwiązania przeciwdziałające tzw. patodeweloperce. Przesunięcie terminu z 1 kwietnia było odpowiedzią na zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego potrzeby związane m.in. z wydłużeniem czasu na modyfikacje dokumentacji planowanych inwestycji pod kątem nowych przepisów.
Akustyka budynków
Od 1 sierpnia będzie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Mówi ono o tym, że część opisowa projektu technicznego powinna obejmować dodatkowo także analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów, zawierającą w szczególności informację o:
- zakładanym poziomie hałasu zewnętrznego oddziałującego na budynek
- poziomie wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynku, w tym dla przegród pomiędzy lokalami, okien, drzwi wejściowych do lokali
- wyrobach budowlanych zapewniających wymaganą izolacyjność akustyczną przegród
- dopuszczalnym poziomie hałasu oraz dźwięku przenikających do pomieszczeń budynku oraz o sposobie spełnienia tych wymagań
– w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dwoma lokalami, budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, lub budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Czynniki szkodliwe w środowisku pracy
10 sierpnia zaczną obowiązywać przepisy Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Wprowadzają one regulacje Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w tym zakresie.
Na przykład do 17 stycznia 2025 r. dla związków niklu – w przeliczeniu na Ni – wartość NDS (najwyższego dopuszczalnego stężenia) frakcji wdychalnej wynosi 0,1 mg/m sześc. i nie stosuje się NDS frakcji respirabilnej.
Do 4 kwietnia 2025 r. dla:
- ftalanu dibutylu wartość NDS wynosi 5 mg/m sześc.
- ftalanu ftalanu bis(2-etyloheksylu) wartość NDS wynosi 1 mg/m sześc., a wartość NDSCh (najwyższego dopuszczalnego stężenia chwilowego) 5 mg/m sześc.
- izoprenu wartość NDS to 100 mg/m sześc., a wartość NDSCh wynosi 300 mg/m sześc.
Usytuowanie budynków na działce
15 sierpnia wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowela przewiduje, że każda płaszczyzna powstała w wyniku załamania lub uskoku ściany będzie traktowana jako oddzielna ściana. Jeśli ściana nie będzie miała okien ani drzwi, jej odległość od granicy działki może wynosić 3 metry. Jeśli ściana ma okna lub drzwi musi być zachowana odległość 4 m. W pomiarach ma być przyjmowany najdalej wysunięty element ramy lub innych elementów okna lub drzwi. W przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej, na której jest on sytuowany, będzie możliwość zmniejszenia wymaganej odległości do 3 m, gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki:
- ściana budynku usytuowana jest w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki
- odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki
Do rozporządzenia dodano też załącznik pokazujący graficznie sposób określania minimalnej odległości usytuowania ścian budynku od granicy działki budowlanej.
Czym jest nalewka?
20 sierpnia zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Dotyczy ono naszego rodzimego napoju spirytusowego – nalewki.
W celu ochrony renomy określenia „nalewka” rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza następujące warunki, po spełnieniu których można dodatkowo oznakować w ten sposób napój spirytusowy:
- z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne przepisy wykluczają możliwość stosowania innych produktów rolniczych i środków spożywczych, dodawania produktów słodzących, moszczów owocowych, soków owocowych i zagęszczonych soków owocowych i wyrobów winiarskich
- ze względu na różne okresy maceracji poszczególnych składników w rozporządzeniu określono minimalny czas tego etapu produkcji, który uwzględnia specyfikę poszczególnych surowców
- określenie „nalewka” będzie można uzupełnić o nazwę jej dominującego smaku pochodzącego z produktów stosowanych w maceracji, np. „nalewka wiśniowa”.
Napoje alkoholowe, które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia i zawierają w oznakowaniu określenie „nalewka”, a nie spełniają wymagań, mogą pozostawać w obrocie do wyczerpania zapasów.
Rozporządzenie wprowadza także obowiązek podawania rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu produktów sprzedawanych w placówkach gastronomicznych. Wymóg dotyczy napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. objętości oferowanych np. w restauracjach, pubach czy barach.
Kalendarium Przesiębiorcy
5
Wpłata podatku VAT za lipiec oraz złożenie deklaracji VAT-14.
7
Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za lipiec.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.
Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego w lipcu.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za lipiec oraz wpłata podatku należnego.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za lipiec oraz wpłata podatku należnego.
12
Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za lipiec.
16
Składka ZUS za lipiec – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.
Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za sierpień – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.
Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za lipiec.
20
Składka ZUS za lipiec – pozostali płatnicy składek.
Wpłata za lipiec pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.
Wpłata za lipiec zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.
Wpłata za lipiec ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za lipiec na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wpłata za lipiec na PFRON.
Wpłata za lipiec podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego.
Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za lipiec.
Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez:
• podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w lipcu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5
• spółkę, która w lipcu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.
Wpłata za lipiec zaliczki na podatek dochodowy dotyczący zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.
Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji (DRA-1) za lipiec – reklama napojów alkoholowych.
Wpłata ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT)
za lipiec.
26
Opłacenie podatku VAT za lipiec oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.
Wysłanie pliku JPK_V7M za lipiec.
Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna).
Wpłata podatku akcyzowego za lipiec oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.
Termin dla deklaracji VAT-UE za lipiec.
Wysłanie deklaracji VAT-13 za lipiec przez przedstawiciela podatkowego.
Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za lipiec.
Rozliczenie podatku cukrowego za lipiec.
Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za lipiec.
31
Złożenie deklaracji VAT w zakresie procedury unijnej – VIU-DO za lipiec.
Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za lipiec.
Termin złożenia deklaracji VAT-11.
Więcej możesz przeczytać w 8/2024 (107) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.