Gigantyczna kara dla Polski. 8,3 mln euro za opóźnienie w prawie autorskim

TSUE
Gigantyczna kara dla Polski / Fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis
Polska musi zapłacić 8,3 mln euro kary za niewywiązanie się z obowiązków wynikających z unijnego prawa. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że nasz kraj zbyt późno wdrożył przepisy dotyczące prawa autorskiego w jednolitym rynku cyfrowym.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, Polska powinna była wprowadzić odpowiednie regulacje do czerwca 2021 roku. Tymczasem przepisy zostały przyjęte dopiero w 2024 roku, co oznacza ponad dwuletnie opóźnienie.

TSUE podkreślił, że argumenty przedstawiane przez polskie władze nie usprawiedliwiają takiej zwłoki. Rząd powoływał się między innymi na trudności związane z pandemią COVID-19 oraz konieczność przeprowadzenia konsultacji publicznych. Trybunał uznał jednak, że żadna z tych okoliczności nie stanowi wystarczającego uzasadnienia.

Komisja Europejska wniosła skargę przeciwko Polsce, wskazując na konkretne konsekwencje opóźnienia. Według KE zwłoka w implementacji przepisów utrudniła twórcom korzystanie z nowych zasad dostępu do treści online oraz ograniczyła możliwości nadawców w zakresie dystrybucji treści.

Trybunał przychylił się do argumentacji Komisji i nałożył na Polskę karę finansową w wysokości 8,3 mln euro.

Rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim w ubiegłym roku

W 2024 roku polski rząd w końcu przyjął nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy znacząco zwiększają ochronę treści publikowanych w internecie oraz wzmacniają pozycję ich twórców i wydawców.

Premier Donald Tusk, prezentując przyjęte rozwiązania, zapewniał:

– Zgodnie z prawem europejskim będziemy egzekwowali tantiemy dla naszych twórców od platform streamingowych. To twórca zdecyduje, czy będzie chciał korzystać z organizacji pośredniczących przy płaceniu tantiem.

Kluczowe zmiany wprowadzone przez nowelizację

Przyjęta ustawa wprowadza szereg istotnych zmian:

  • większa ochrona twórców wobec platform cyfrowych,
  • tantiemy od platform streamingowych,
  • prawo wydawców prasowych do wynagrodzenia za wykorzystywanie ich treści,
  • transparentność umów między platformami a twórcami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ