ekologia
zobacz inne tematyGorąca okazja. Czy warto inwestować na Bliskim Wschodzie? [WYWIAD]
Jak inwestować na Bliskim Wschodzie? I dlaczego Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar mogą być dziś dla polskich startupów bardzo atrakcyjne – opowiada Małgorzata Filipowska, Portfolio & Platform Manager w funduszu Seedstars International Ventures.
Korzenie Przyszłości – stypendia dla młodych naukowców z obszaru nauk biologicznych i środowiskowych
Fundacja CRIDO wraz z partnerami uruchomiła program stypendialny Korzenie Przyszłości dla doktorantów i doktorów nauk biologicznych i środowiskowych w wieku do 35 lat. Organizatorzy przygotowali pięć stypendiów w wysokości 20 tys. zł brutto, aby wspierać osoby, które z pasją rozwijają naukę w Polsce, szczególnie w dziedzinach niszowych i w badaniach podstawowych. Wyboru stypendystów dokona kapituła złożona z uznanych naukowców. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 28 lutego.
E-commerce przyspiesza. Trendy w e-commerce na 2025 rok
Nowy rok to nowe wyzwania. Sprawdź, co musisz wiedzieć i wdrożyć, by twój sklep internetowy mógł odnieść sukces w 2025 r.
ESG - coś więcej niż obowiązek. Trendy w ESG na 2025 rok
Zrównoważony biznes to temat, o którym w nadchodzącym roku będzie coraz głośniej. To efekt nie tylko regulacji unijnych, ale też wzrastającej świadomości społecznej. „My Company Polska” pokazuje, co jest najważniejsze w dziedzinie ESG w rozpoczynającym się roku.
Mydło, które ratuje życie
Jarosław Kędroń, chemik z pasją do pracy na rzecz planety i innych ludzi, udowadnia, że pozornie niewielki gest może przynieść ogromną zmianę. Stworzony przez niego projekt odzyskiwania mydła hotelowego Resoap łączy w sobie troskę o planetę, wartości zrównoważonego biznesu i działalność charytatywną.
Na Poczcie Polskiej oddasz zużyte baterie, małe sprzęty RTV i AGD. Zobacz, w których placówkach
Poczta Polska, we współpracy z MB Recycling i Terra Recycling, Grupa Elemental, uruchamia pilotaż zbiórki drobnego sprzętu RTV i AGD. Specjalne pojemniki na elektroodpady pojawią się w ponad 350 placówkach w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim. Zaangażowana w działania proekologiczne Poczta Polska pomoże klientom w odpowiedzialny sposób pozbywać się elektroodpadów - co wspiera ochronę środowiska i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.
Koniec z jednorazówkami w sklepach. UE ostro walczy z plastikiem
Unia Europejska wprowadza przełomowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Nowe przepisy, będące częścią Europejskiego Zielonego Ładu, mają na celu zmniejszenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu. W 2030 roku wszystkie opakowania w UE mają nadawać się do recyklingu w sposób ekonomicznie opłacalny, a w życie wchodzi szereg zakazów dotyczących niektórych rodzajów opakowań.
Rituals Cosmetics pokazuje, jak dbać o planetę. Firma zaoszczędziła ogromne ilości wody i tony materiałów
Rituals Cosmetics nie ustaje w swoich wysiłkach na rzecz zrównoważonej przyszłości. W najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju marka podsumowuje szereg osiągnięć z 2023 roku – dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firma sukcesywnie zmniejsza emisję CO₂ redukując tym samym swój ślad węglowy. Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem, do 2050 r. Rituals Cosmetics osiągnie zerową emisję netto.
Lot po prąd. Njord Energy tworzy latawce do generowania energii
Latawce kojarzą się nam głównie z beztroskimi chwilami dzieciństwa lub z kitesurfingiem. A co powiecie na to, że za pomocą latawców można wygenerować energię, która zasili całe miasto? Wrocławski startup Njord Energy jest na dobrej drodze, by być jedną z pierwszych firm na świecie, która skomercjalizuje ten pomysł.
Nice To Fit You rozpoczyna prace nad obiegiem zamkniętym opakowań
Nice To Fit You rozpoczyna prace R&D nad wprowadzeniem obiegu zamkniętego dla swoich opakowań. Firma jest pierwszym w Polsce cateringiem dietetycznym zapowiadającym odzyskiwanie i przetwarzanie opakowań po posiłkach na nowe.
Poradnik: Jak wdrożyć ESG. Zamień wyzwanie na szansę na pieniądze
Przedsiębiorstwa stają dziś przed istotnym wyzwaniem. Wchodzą w życie regulacje związane z ESG. Konieczne będzie dokumentowanie i ujawnianie danych na temat wpływu działalności na środowisko, społeczeństwo oraz praktyk zarządczych. Pojawia się więc pytanie: co to oznacza dla twojego biznesu i jak się do tego przygotować? Temu służy poradnik, który Bank Pekao przygotował wspólnie z My Company Polska.
Na wojnie z ekościemą
Unia Europejska przyjęła niedawno Green Claims Directive, czyli dyrektywę w sprawie oświadczeń i oznakowań środowiskowych, którymi przedsiębiorcy opisują „zieloność” swoich produktów. Ma to być odpowiedź na coraz większy problem greenwashingu.
Drewno jest surowcem przyszłości oraz napędem dla nowoczesnej i proklimatycznej gospodarki
Polska powinna stać się jednym z liderów grupy krajów wyznaczających standardy nowatorskiego oraz powszechnego zastosowania drewna jako materiału najbardziej przyjaznego ludziom i klimatowi oraz stwarzającego coraz bardziej zaawansowane możliwości technologiczne.
Przełom w produkcji żywności. Polska może zarobić miliardy na mięsie hodowanym komórkowo
To nie jest substytut mięsa ani produkt roślinny. To prawdziwe mięso – drób, wieprzowina, wołowina czy owoce morza – produkowane w specjalnych bioreaktorach, podobnych do tych, w których warzy się piwo. Zamiast hodować całe zwierzęta, hoduje się tylko te części, które faktycznie trafiają na nasze talerze. Ten rodzaj produkcji może przynieść Polsce nawet 4 mld euro zysku rocznie.
Bitwa o Waterly. Poznajcie Rookie of The Year 2024!
Gdyby na Odrze pływały boje pomiarowe Waterly, nie doszłoby do katastrofy ekologicznej w 2022 r. Zapobieganie podobnym tragediom, a w przyszłości także powodziom może się udać dzięki suwalskiemu startupowi Patryka Kamińskiego, zwycięzcy konkursu Rookie of the Year 2024 organizowanego przez „My Company Polska” podczas Warsaw Startup Festival.
Sorry, taki mamy klimat
Niespotykane wcześniej upały na lądzie i w oceanach, intensywne opady, susze, pożary i huragany – to efekty działań człowieka, które mają coraz większy wpływ na ekonomię. Bo rosnąca częstotliwość ekstremalnych zjawisk meteorologicznych na całym świecie to także poważne ryzyko biznesowe.
Liderzy zielonych zmian
W tym roku udział węgla w polskim miksie energetycznym skurczył się o ok. 14 proc., osiągając najniższy poziom w historii. Mimo to pod względem emisyjności Polska jest wciąż na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Na szczęście zielona rewolucja postępuje też nad Wisłą.
Razem ku zielonej przyszłości
Misją RePoweric jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki branża energii odnawialnej zarządza zasobami, dążąc do zwiększenia efektywności, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w dynamicznym środowisku energetycznym. O sektorze OZE opowiadają przedstawicielki spółki.
Zapłacimy więcej za produkt z oferty firmy, która podejmuje działania proekologiczne
Polscy konsumenci zwracają dziś uwagę nie tylko na jakość produktów, ale także na etykę i wartości, którymi kierują się marki. Niemal 40 proc. zapłaci więcej za produkt, jeśli firma podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – wynika z badania Adyen Retail Report 2024.
Zielone paliwa z polskiego offshore i polskiej gospodarki szansą dla morskiej energetyki wiatrowej
Zdaniem ekspertów, zielone paliwa są niezbędnym krokiem w kierunku rozwoju zielonej gospodarki i pełnego wykorzystania istniejących mocy odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Przyspieszą one transformację energetyczną oraz osiągnięcie gospodarki niskoemisyjnej, m.in. dzięki łatwości dostosowania pojazdów do e-metanolu, który może zastąpić paliwa kopalne. Potencjał praktycznych zastosowań zielonych paliw jest znaczący.
Hydrożele mogą zwalczać suszę? Polska firma pomoże lokalnym gospodarstwom w Afryce i Azji Centralnej
Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, wprowadzi swoją technologię na rynki afrykańskie oraz azjatyckie. Firma przeprowadziła już serię testów w Kenii oraz Azji. Polskie produkty pomogą lokalnym gospodarstwom niwelować wpływ suszy na uprawy. Władze spółki liczą, że wzrost świadomości wśród hodowców i rolników w Polsce pozwoli na skuteczne zmierzenie się z deficytem wody również nad Wisłą.
Kampania #PlantHealth4Life wróciła! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności oraz gospodarki
Celem #PlantHealth4Life jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Głównym jej hasłem jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.
Go green
Ekologia jest dzisiaj na topie. Firma, która nie ogłosi, że dostrzega problemy środowiska, ryzykuje utratą dobrego wizerunku, a tym samym odpływem klientów. Nie wystarczy już tylko mówić o ochronie środowiska, posadzić kilka drzew z okazji Dnia Ziemi czy przyjechać do pracy autobusem w Dniu Bez Samochodu.
Orlen uruchamia energooszczędne stacje paliw. System stworzyli polscy inżynierowie
Zasilany energią słoneczną system do jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu pozwala na odzyskanie energii cieplnej, która jest następnie wykorzystywana między innymi do podgrzewania wody w łazienkach i myjni oraz wspomagania pracy klimatyzacji i kurtyn powietrznych. Dzięki temu stacje są niemal samowystarczalne, pobierając z sieci niewielkie ilości dodatkowej energii, głównie nocą. Technologia ta w skali roku pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o nawet 135 MWh w przypadku standardowej stacji i o 350 MWh w przypadku MOP.
COMP wprowadza rozwiązania technologiczne ułatwiające wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce
W Polsce systematycznie przybywa odpadów opakowaniowych. Aby ograniczyć ich ilość i pobudzić gospodarkę o obiegu zamkniętym, konieczne jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. Z powodzeniem funkcjonuje on już w innych krajach Unii Europejskiej, a w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Grupa Kapitałowa COMP wprowadza rozwiązania technologiczne, które ułatwią odbiór opakowań i wdrożenie systemu kaucyjnego w naszym kraju.
Powrót do przyszłości i zielona energia. Za nami 4. edycja Huawei Startup Challenge
Na uroczystej gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu. Kto tryumfował?
Zrównoważony luksus
– Zysk i rentowność mogą iść w parze ze zrównoważonym rozwojem. To wymaga tylko odważnych decyzji i konsekwentnego działania – przekonuje Niki Schilling, dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju Rituals Cosmetics.
TOP 10, czyli trendy ESG na 2024 rok
Zrównoważony biznes to temat, o którym w nadchodzącym roku będzie coraz głośniej. To efekt nie tylko regulacji unijnych, ale też wzrastającej świadomości społecznej. „My Company Polska” pokazuje, jakie trendy w dziedzinie ESG będą obowiązywały w rozpoczynającym się 2024 r.
Zawody przyszłości, w których nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem pracy
Prompt engineer, smart city architect, carbon footprint controller. Znaliście te stanowiska? Jeśli nie, warto się zainteresować, jacy specjaliści będą szczególnie poszukiwani w najbliższych latach. W innym wypadku czekają was – nomen omen – zawody.
Logistyka gra w zielone. Jak zmieniają się oczekiwania konsumentów?
Zielona logistyka będzie miała przed sobą rok pełen wyzwań. Dziś to nie tylko dekarbonizacja i zrównoważony rozwój. Przed branżą stoją nowe wyzwania związane z technologiami, dywersyfikacją przychodów i rosnącymi oczekiwaniami konsumentów.
Bioróżnorodność. Co to jest i dlaczego warto w nią inwestować
Bioróżnorodność, czyli "biodiversity" to różnorodność wszystkich form życia na ziemi. Spadek bioróżnorodności wynikający z zachłanności gospodarczej może nas kosztować 10 bln dolarów do 2050 roku.
Majtki, które naprawiają świat. Startup Clark przełamuje tabu związane z higieną intymną kobiet
Tunezyjczyk Mouhamed Dabouzi, twórca startupu Clark produkującego majtki menstruacyjne, przełamuje w Polsce tabu związane z higieną intymną kobiet. To on wprowadził na nasz rynek produkt, który łączy komfort i ekologię.
Imperium z kawowych fusów. Jak działa EcoBean?
Pierwsze CV stworzył, mając 37 lat – wcześniej praca znajdowała go sama. Jego startup otrzymał niedawno 7 mln euro dofinansowania. Marcin Koziorowski, współtwórca EcoBean – firmy, która biznes postawiła na fusach z kawy.
Green Sequest oczyszcza atmosferę z CO2. "Rozpoczynamy ważny pilotaż na Dolnym Śląsku" [WYWIAD]
Na Dolnym Śląsku sprawdzimy, jak nasze rozwiązanie działa w „warunkach bojowych”, gdzie istotną kwestią stają się chociażby warunku atmosferyczne. Dzięki rozpoczynającemu się projektowi będziemy w stanie wprowadzić potrzebne korekty optymalizujące - zapowiadają Mirosław Kotowski i Adrian Podgórny z Green Sequest.
Miasta grają w zielone. Jak biznes pomaga w zielonej transformacji
„Zielone miasta” to idea przekształcenia miejskiej przestrzeni w bardziej ekologiczną i przyjazną człowiekowi. Jeszcze do niedawna głosili ją głównie ekolodzy i miejscy aktywiści. Dziś coraz częściej z pomocą przychodzi im biznes.