Prawo i podatki

Czy nowe regulacje w zakresie cen transferowych ograniczą transfery zysków?

Czy nowe regulacje w zakresie cen transferowych ograniczą transfery zysków?

Obszar cen transferowych stał się w ostatnim okresie przedmiotem wzmożonego zainteresowania zarówno polskich, jak i międzynarodowych organów podatkowych, które próbują przeciwdziałać nieuczciwym praktykom podatkowym.

Ewelina Wilczyńska Doradca, konsulting, Ceny Transferowe – Grant Thornton 27.01.2016
Wpływ międzynarodowych afer podatkowych na polskie przepisy podatkowe

Wpływ międzynarodowych afer podatkowych na polskie przepisy podatkowe

Obecnie już nikt nie ma wątpliwości, że działalność firm wielonarodowych od dawna jest poza zasięgiem pojedynczych jurysdykcji podatkowych. Dlatego też temat od kilku lat jest obiektem zainteresowania Komisji Europejskiej, a także przedmiotem debaty grupy ministrów finansów krajów G20.

Jak odzyskać dług w trzech krokach

Jak odzyskać dług w trzech krokach

Gdy kontrahent nie płaci, najgorsze, co można zrobić, to załamać ręce i nie podjąć żadnych działań, ponieważ o swoje pieniądze warto zawsze walczyć. Dodatkowo wystarczą trzy proste kroki, by za windykację w ostatecznym rozrachunku zapłacił dłużnik.

Karuzela VAT  – nie daj się wkręcić!

Karuzela VAT – nie daj się wkręcić!

W procederze wyłudzeń VAT można brać udział, nawet o tym nie wiedząc. Również w tym przypadku okazuje się, że łatwiej przeciwdziałać, niż leczyć. Jak się zatem zabezpieczyć?

Podatkowy kredyt 0%

Podatkowy kredyt 0%

Jest jeszcze czas na zaciągnięcie podatkowego „kredytu bez odsetek”. Do 22 lutego przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą PIT mogą bowiem zdecydować, czy będą płacić zaliczki uproszczone, co może dla nich oznaczać w 2016 r. niskie podatki przy wysokich dochodach.

Wydatki firmowe pod kontrolą

Wydatki firmowe pod kontrolą

Firma, której pracownicy wyjeżdżają służbowo, ponosi wydatki nie tylko na flotę samochodową, opłaty drogowe, hotele, bilety kolejowe czy lotnicze, ale także musi przeznaczać odpowiednie kwoty na reprezentację albo diety.

Pochwal, a szybciej zapłacą

Pochwal, a szybciej zapłacą

Zamiast straszyć dłużnika windykatorem, można go pochwalić, wtedy sam będzie pilnował terminu płatności. To nie fantazja, ale możliwość, jaką daje gromadzenie informacji o terminach płatności.

Rozliczenia w firmie

Rozliczenia w firmie

Jak firmy powinny wynagradzać pracowników w 2016 roku? Inaczej. Wymuszą to zmiany w prawie i interpretacjach fiskusa. Czy będzie trudniej? Niekoniecznie.

Cztery sposoby na podatki

Cztery sposoby na podatki

Prowadzisz firmę jako osoba fizyczna i narzekasz na zbyt wysokie podatki? Sprawdź, czy da się je obniżyć. Do 20 stycznia jest czas na zmianę formy opodatkowania. Jeśli planujesz zaciągnięcie pożyczki – masz też szansę na poprawę swojej zdolności kredytowej.

Agata Szymborska-Sutton 16.12.2015
ZUS wspiera inwestycje w pracowników

ZUS wspiera inwestycje w pracowników

Na dofinansowanie inwestycji przedsiębiorców w poprawę warunków pracy ZUS przeznaczy w tym roku blisko 27 mln zł. Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na 90-proc. dofinansowanie budżetu projektu

Przychodzi fiskus do firmy

Przychodzi fiskus do firmy

Elementem wspierania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce ma być tworzenie korzystnych warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Nie zmienia to jednak faktu, że wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego podlega kontroli. Jakie prawa przysługują podatnikowi w takim postępowaniu?

Akcje marketingowe i ryzyko podatkowe

Akcje marketingowe i ryzyko podatkowe

Obdarowywanie prezentami zawsze, także pomiędzy przedsiębiorcami, stanowi miły gest. Zwykle uważa się, że wręczenie przez firmę upominku o znikomej wartości nie podlega opodatkowaniu. Ale nie zawsze tak jest i trzeba być czujnym, ponieważ nawet w takich sytuacjach zdarzają się wyjątki.

Software tańszy o 10 procent

Software tańszy o 10 procent

Ulga technologiczna umożliwia obniżenie zobowiązania podatkowego o ok. 10 proc. wartości nabytej nowej technologii. Warto o tym pamiętać, bo przy zakupie np. kosztownych programów wspomagających zarządzanie czy usprawniających procesy produkcji te 10 proc. da pokaźne oszczędności.

Rafał Ciołek 19.09.2015
Co grozi za udział w zmowie

Co grozi za udział w zmowie

W tym roku zaczęła obowiązywać znowelizowana Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, która wprowadziła osobistą odpowiedzialność zarządzających daną firmą za jej udział w tzw. antykonkurencyjnym porozumieniu. To ważna zmiana, bo do tej pory wysokie kary pieniężne za tego typu naruszenia mogły być nakładane jedynie na przedsiębiorców.