Opinie
Waldemar Buda: "Kamienie milowe są w polskim interesie" [WYWIAD]
Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Pawelski i Swadźba o bańce na rynku startupów. "Świetne czasy na międzynarodową ekspansję" [WYWIAD]
Nigdy nie mieliśmy aż takich mnożników jak amerykańskie czy londyńskie firmy, więc nie byliśmy atrakcyjnym miejscem pracy dla menedżerskich talentów zza granicy, których przecież bardzo potrzebujemy. Z globalnych podmiotów uleciało powietrze, więc również sytuacja na rynku pracy się zmieniła - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jakub Pawelski, założyciel i CEO LiveKid.
Rafał Masny i Daftcode tworzą aplikację dla fanów książek biznesowych. Jak działa SkillUp? [WYWIAD]
Funkcją aplikacji jest przede wszystkim udostępnienie użytkownikom biblioteczki, dzięki której będą mieli pod ręką wiele wartościowych treści. Natomiast to, co SkillUp robi tak jakby „przy okazji”, to pokazanie ludziom, którzy trochę zapomnieli o znaczeniu czytania, że książki to doskonałe źródło wiedzy - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Rafał Masny, współtwórca aplikacji SkillUp.
Bez współpracy nie będzie innowacji
W ostatnim czasie – jako społeczeństwo – jeszcze silniej wkroczyliśmy na drogę digitalizacji. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzone w trakcie pandemii zdały egzamin.
Uśmiech proszę. Ostatnie słowo Zalewskiego
Jest w Rumunii taka wioska szeklerska, która nazywa się Rimetea. To znaczy tak się nazywa po rumuńsku. Po węgiersku nazywa się Torockó. Rimetea – przynajmniej dla mnie – brzmi ładnej.
Szósta w południe
– Otwórzmy okno – prosi Zachedrynski. – Przecież jest otwarte – odpowiada Lily. – To może jeszcze raz otworzyć!? Ten dialog bohaterów dramatu Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” idealnie opisuje sytuację, w której się obecnie znajdujemy. Tak właśnie powstaje inflacja.
Bartosz Kruszka: Naukowcy muszą mieć kompetencje biznesowe [WYWIAD]
Nanoseen to startup technologiczny, który myśli globalnie, a jego głównym produktem są obecnie nanomembrany do odsalania wody – w ten sposób zniweluje się problem z dostępem do wody pitnej. Ale to dopiero początek, gdyż jak zapewnia Bartosz Kruszka –współzałożyciel i CEO Nanoseen ma być technologicznym hubem łączącym najlepszych naukowców z całego świata.
Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego
Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych, która będzie kosztowała banki ponad 20 mld zł. Zapłacimy za to wszyscy i to drogo, ale najpewniej nie zauważymy zmniejszenia akcji kredytowej i wzrostu opłat bankowych, za to nieliczni sporo skorzystają na „wakacjach”.
Jak wspierać kobiety, by jeszcze częściej brały udział w innowacyjnych projektach? [WYWIAD]
Biznesowa ścieżka innowacji nie jest przeznaczona tylko dla mężczyzn – mówi Joanna Tomala, członkini zarządu i dyrektorka ds. produktów i procesów spółki Faktoria.
Krzysztof Adamski: "Organizacje charytatywne praktycznie nie istnieją na rynku płatniczym" [WYWIAD]
Polacy mają w sobie gen dobroczynności, jednak powszechność i dostępność technologii mogą go zdecydowanie pobudzić. Wielka Brytania jest kolebką fundraisingu w dużej mierze dzięki temu, że dostęp fundacji do technologii jest powszechny - uważa Krzysztof Adamski, założyciel platformy Donateo.
Jedz mleko - będziesz wielki! [FELIETON]
Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP bez większych problemów wydaje popularnym polskim krówkom certyfikaty świadczące o spełnieniu przez nie surowych wymogów czystości prawa Halal. Taki dokument swoistej koszerności otwiera drogę na nowe rynki państw arabskich. Nie tak łatwo podobne sprawy załatwić przed naszymi chrześcijańskimi sądami administracyjnymi.
Andrzej Sowiński, HP: "Nowa normalność” wymaga od liderów czegoś więcej niż nadążania za zmianami"
Dlaczego „nowa normalność” wymaga innowacyjnego podejścia do bezpieczeństwa firmy i jej pracowników? O nowych warunkach funkcjonowania pisze Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska.
Krajewski: "Polska to dobry kraj dla innowatorów, dostęp do kapitału jest już raczej powszechny"
Naukowcy prowadzą badania w pewnym kontekście badawczym, więc trudno wymagać od nich, żeby od początku patrzyli na nie pod kątem biznesowym, bo przecież nie na tym polega nauka - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii w Podkarpackim Centrum Innowacji.
Spór o dodatek węglowy: wsparcie potrzebne lecz proinflacyjne
Dodatek węglowy ma wesprzeć Polaków w trudnym okresie podwyżek cen energii i ciepła. Ekonomiści dostrzegają potrzebę takiego działania jednak bez cięć w innym sektorze widzą przepis na wzrost inflacji.
"Nie chodzi o to, by odbierać odwagę mężczyznom, ale by kobiety mocniej uwierzyły w siebie"
Kobiety w biznesie nadal w różnych miejscach spotyka systemowa dyskryminacja, ale równie trudne do pokonania są bariery, które tkwią w naszych głowach – mówi dr Anna Kieszkowska-Grudny, inicjatorka Akademii Przywództwa Kobiet LiderShe w Akademii Leona Koźmińskiego.
Football Thrift Shop to polski sklep z retro koszulkami piłkarskimi. Czy na tej pasji można zarobić?
Motto naszego sklepu brzmi: „Koszuleczki, piłeczka, lifestyle”. To nie jest przypadkowy slogan, bo chcemy rozwijać w Polsce kulturę chodzenia na co dzień w wyjątkowych i rzadkich koszulkach piłkarskich. Na Zachodzie to standard – mówią Filip Nosel i Adam Niewiński, założyciele sklepu Footbal Thrift Shop, który sprzedaje piłkarskie koszulki retro.
Szok kolejowy [FELIETON]
PKP to łatwy chłopiec do bicia, dlatego nieco się zdziwiłem, kiedy podczas grupowego sarkania na naszego narodowego przewoźnika mój dobry znajomy wziął go w obronę.
Overdose to hub łączący artystów z inwestorami. Pomysłodawcą - współtwórca Braci Figo Fagot [WYWIAD]
Dzięki Overdose możesz włączać się w kampanie crowdfundingowe, które dają artyście niezależność. Dajesz mu szansę dalszego rozwoju – nie tylko nagrania piosenek, ale również przygotowania gry mobilnej czy nawiązania współpracy z reklamodawcami. Nasze rozwiązanie nie ma żadnych pułapek! - przekonuje Piotr Połać, pomysłodawca projektu, współtwórca duetu Bracia Figo Fagot.
Mikołaj Marczyk: Wywalczenie pierwszego miejsca nigdy nie jest łatwe [WYWIAD]
Nie ma wiarygodniejszej formy komunikacji niż ta poprzez emocje sportowe – kto jest prawdziwszy niż rywalizujący sportowiec? – mówi Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy zespołu ORLEN Team. Wykreowanie wizerunku zawodnika to jednak mnóstwo ciężkiej pracy u podstaw.
Wojciech Sroka, ICEO: "Venture building to nie fabryka startupów. Czasem się mylimy" [WYWIAD]
Venture builder z założenia nie jest akceleratorem, to nie startupowy inkubator, w którym pomagamy founderowi znaleźć finansowanie. Venture buildery tworzą startupy, nie są wyłącznie podmiotem inwestującym - mówi w wywiadzie z mycompanypolska.pl Wojciech Sroka, CEO venture buildera ICEO.
Żuchowicz: "Przedsiębiorcy wciąż zbyt często nie rozumieją, czym jest dług cyfrowy" [WYWIAD]
Jeśli masz biznes, który zależy od technologii, to dług cyfrowy może sprawić, że twoja firma przestanie sprawnie działać, a konkurencja zyska dużą przewagę. U podstaw tego problemu często tkwi ignorowanie sygnałów od pracowników, klientów i brak porozumienia na linii biznes i IT – mówi Marcin Żuchowicz, CEO e-point SA.
Prezeska Provident Polska: "Określenia męski i żeński styl zarządzania są raczej umowne" [WYWIAD]
Empatyczne i demokratyczne przywództwo jest nie tyle kobiece, co po prostu dojrzalsze i skuteczniejsze niż zarządzanie strachem – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska zarządu Provident Polska.
Zabratańska: "Siłą różnorodności w firmie jest bogactwo różnych punktów widzenia" [WYWIAD]
W dzisiejszym świecie tylko ignorant albo bogacz może sobie pozwolić na to, by nie zajmować się w swej firmie różnorodnością i inkluzywnością – mówi Katarzyna Zabratańska, menedżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Żabce.
Alicja Defratyka: "W starciu z liczbami populiści nie mają szans" [WYWIAD]
Przez wysoką inflację i Polski Ład nasze społeczeństwo przechodzi przyspieszony kurs ekonomii w praktyce. Mnie się jednak marzy, żebyśmy podstawy takiej wiedzy wynosili już ze szkoły – mówi Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
Raport: Kobiety w IT. Rzeczy niemożliwe robimy od ręki
Jeśli w branży IT nie będzie kobiet, to inni zaprojektują nam przyszłość i świat – przekonują uczestniczki Programu dla kobiet „Bez cukru” w Banku Pekao S.A. , które na co dzień zajmują się nowymi technologiami: Justyna Banaś, Paulina Kałużna i Renata Machała.
Kiedy Wall Street kichnie. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Ceny ropy mogą skoczyć do 175 dol. za baryłkę. Byłby to prawdziwy rynkowy huragan i źródło wielkiej inflacji. Czy odcinanie się w takim momencie od rosyjskiej ropy jest nierozsądne?
Lucas Pollier przyjechał do Polski, by smażyć burgery inne niż wszystkie. Jego Smashny Burger to hit
Francuz Lucas Pollier podczas służbowego pobytu w Los Angeles tak bardzo zakochał się w lokalnych smash burgerach, że postanowił porzucić wygodny stołek w korpo, by zająć się własnym biznesem. Dziś myśli o otwarciu drugiego lokalu, a w ostatnich sześciu miesiącach zyski jego Smashnego Burgera zwiększyły się dwukrotnie.
„Mój elektryk”, czyli jak odebrać elektryka w kilka dni
Program „Mój elektryk” umożliwia uzyskanie dopłaty do opłaty wstępnej leasingu i wynajmu długoterminowego nowych aut osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym lub wodorowym. O zaletach programu rozmawiamy z Maciejem Matelskim, dyrektorem ds. rynku samochodów osobowych w PKO Leasing.
Memento techno. Ostatnie słowo Zalewskiego
Z synem wybrałem się na weekend do Edynburga. W hotelu postanowiłem zaimponować młodemu i nauczyć go, jak się korzysta z brytyjskich gniazdek, nie mając brytyjskich wtyczek. A wiadomo, że dla każdego młodziaka naładowany smartfon to podstawa.
Proste spółki akcyjne rozruszają polski biznes? "Nie dostrzegamy wad tej formy prawnej" [WYWIAD]
PSA to najzdrowsza forma działalności, która ma na celu rozwijanie spółki poprzez rynek kapitałowy. Ponadto, jest to także najlepsza forma spółki dla indywidualnych inwestorów, klubów aniołów biznesu, jak i coraz częściej również funduszy Venture Capital - mówi w rozmowie z mycompanypolska.,pl Jan Radzikowski, Investment Manager w Forc.ee.
Hanstore to lumpeks, który szerzy wiedzę o zero waste. "W Polsce łatwiej o dobry używany towar"
Nasza działalność z rzeczami drugiego obiegu przyczynia się w pewnym stopniu do zmniejszenia produkcji nowych rzeczy. Biorąc pod uwagę, że takich sklepów jak nasz jest więcej, zbiera nam się dość dużo uratowanych ubrań - mówi Adrian Hanzel, założyciel Hanstore.
Czy zrównoważony rozwój stracił na znaczeniu? Wywiad z Dorotą Zimnoch [VIDEO]
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: "Jak moja firma może pomóc klientom stać się bardziej eko?". To jest trochę jak w samolocie - wiele podmiotów założyło już swoją maskę tlenową i teraz pomaga założyć ją pozostałym - mówi Dorota Zimnoch, Global Industry Strategist w Microsoft.
Cyfrowe banki w obliczu nowych ryzyk geopolitycznych. Wywiad z Dominiką Bettman [VIDEO]
Cyfrowa świadomość klientów coraz bardziej wpływa na cyberbezpieczeństwo całego ekosystemu bankowego. Wysoko rozwinięte technologicznie banki przejęły wręcz role i funkcje innowacyjnych fintechów - mówi Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft Polska.
Wakacje kredytowe, cyberbezpieczeństwo, płatności bezgotówkowe. Relacja z EKF 2022 [WYWIADY]
Na początku czerwca w Sopocie odbyła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Finansowego. W studiu "My Company Polska" odbyliśmy wiele inspirujących rozmów. Zapraszamy do oglądania!
Patryk Ogórek, Hyggio: "Z digitalizacją w ochronie zdrowia radzimy sobie naprawdę nieźle" [WYWIAD]
Digitalizacja badań klinicznych sprawia, że innowacyjne terapie będą wprowadzane szybciej i mniejszym kosztem, jednocześnie pozostając bardziej dostępne dla szerszych grup odbiorców - mówi Patryk Ogórek, prezes zarządu Hyggio.