Opinie
Co rośnie, musi w końcu spaść. Pełny obraz Kuczyńskiego
Likwidacja WIBOR-u pewnie dziś da kredytobiorcom kilkaset złotych oszczędności. W przyszłości jednak może się obrócić przeciwko nim i sprawić, że kredyty będą droższe.
Hronowski: "Podczas pandemii branża muzyczna była mocno zintegrowana. Dzięki temu przetrwaliśmy"
W tym roku obostrzenia pandemiczne nie będą obowiązywać, więc jedynym wyzwaniem, z jakim się mierzymy to kryzys ekonomiczny - mówi Arkadiusz Hronowski, twórca festiwalu muzyki niezależnej Soundrive Festival.
Szósty z braci Marx
Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się bracia Marx, ale później wszystko powróciło do punktu wyjścia, bo wymyślono Polski Ład.
Umowa to też partnerstwo [KOMENTARZ]
Czym jest dziś umowa społeczna? Klasyczna definicja, którą przywołać można z pism Jeana-Jacquesa Rousseau (ale i wcześniej z Hobbesa i Locke’a), mówi, że to umowa zawierana między suwerenem a ludem polegająca na realizowaniu „woli ogółu”.
Dorosły to duże dziecko
Kilka dni temu brałem udział w szkoleniu. W naszej fundacji pojawił się specjalista od komunikacji w zespole. Warsztat miał być solidny, kilkugodzinny. Wspominam go miło, bo dawno nie wysłuchałem tylu miłych słów na swój temat (ach, te wspólne szkolenia z szefem, kiedy musisz mu szczerze powiedzieć, co o nim myślisz), ale przede wszystkim dlatego, że dobrze mi poszło.
Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład
Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak go zadeklarować.Spokojnie kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość nie przekracza stukrotności płacy minimalnej. Taki komunikat wydała ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji.
Startupowcy pomogą w odbudowie Ukrainy. WayToUA to wirtualne loty do zniszczonych miast [WYWIAD]
Zdecydowana większość inicjatyw jest skupionych na kupnie amunicji lub wsparciu humanitarnym, my myślimy już o przyszłości. Niektóre miasta są naprawdę doszczętnie zniszczone. Wojna w pewnym momencie się skończy, będą potrzebne kolejne gigantyczne środki finansowe. Chcemy być na to przygotowani - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karolina Matviiv, współzałożycielka WayToUA.eu.
Senat o CPK: "Cyrk w budowie"
W senacie trwa dyskusja o Centralnym Porcie Komunikacyjnym: "Setki miliardów złotych za port lotniczy, który Rosjanie mogą zniszczyć w ciągu 5 minut"
"Wkrótce podamy nowych artystów, nie dążymy do podwyżek cen". Znamy szczegóły festiwalu w Jarocinie
Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o odbiciu w branży. Z pewnością brak obostrzeń przekłada się na zdecydowanie lepszą frekwencję podczas wydarzeń. Natomiast sytuacja ekonomiczna w kraju, jak również wojna za naszą wschodnią granicą powodują widocznie mniejsze zainteresowanie zakupem biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - mówi Marek Szymański, COO Good Taste Production.
Michał Lasocki: "Polacy są w światowej czołówce, jeśli chodzi o zażywanie suplementów" [WYWIAD]
Przyszłością rynku suplementów jest edukacja – każdy powinien mieć dostęp do dokładnych informacji na temat konkretnych produktów. Przez ostatnich kilkanaście lat klienci raczej na ślepo zażywali suplementy – widzieli reklamę w gazecie i kupowali substancję. Kierowanie się impulsem to w tym przypadku ogromny błąd - mówi Michał Lasocki, prezes zarządu Intenson SA.
Zmiana zawsze jest możliwa [FELIETON]
Nie zdajecie sobie sprawy, ile produktów, które używacie na co dzień jest efektem wojny i zbrojeń. Spójrzmy – wyrywkowo – na ostatnie 100 lat.
Rojek o OFF Festival: "Czeka nas wyjątkowa edycja. Zawsze zaskakiwaliśmy, tak będzie też w tym roku"
Branża przez dwa lata była w zasadzie całkowicie zamrożona, więc ciężko już teraz mówić o odbiciu po wielu miesiącach pandemii. Jako organizatorzy mamy do czynienia z większą ekwilibrystyką logistyczną, niż dotychczas - mówi Artur Rojek, dyrektor artystyczny OFF Festival.
Katarzyna Łakińska: "Największy potencjał mają zespoły zróżnicowane wiekowo" [WYWIAD]
Moja generacja żyła w wyjątkowo szybko zmieniającym się świecie. Jesteśmy najbardziej elastycznym pokoleniem w historii. Dzięki temu ciężko nas czymś zaskoczyć, także w biznesie – mówi Katarzyna Łakińska, założycielka Flexi.pl, portalu z ofertami pracy dla osób 50 plus.
Jacek Bartosiak: "Stworzymy grę, w której będzie wszystko: wojny walutowe, sankcje itp" [WYWIAD]
Chcemy dostarczyć ciekawą grę, która będzie oparta na wiedzy o geopolityce. W oderwaniu od jakichkolwiek sztywnych agend. Będzie w niej wszystko: wojny walutowe, sankcje, problemy z rozliczaniem się za ropę naftową, konflikty kinetyczne – zapowiada dr Jacek Bartosiak, prezes spółki Play of Battle.
Zielone strony biznesu. ESG, czyli warto być przyzwoitym
O wyzwaniach, jakie przed biznesem stawia coraz szerszy wymóg raportowania ESG, mówią Magdalena Obłoza i Oskar Kulik, eksperci ds. CSR i zrównoważonych finansów Banku BNP Paribas.
Pricely ułatwia zarządzanie cenami. "Digitalizacja usprawnia procesy, ale nie zastąpi człowieka"
Digitalizacja danych nie zastąpi człowieka całkowicie. Dostarcza rekomendacje i usprawnia proces, ale to menadżer podejmuje decyzje o realizacji strategii i założeń biznesowych - mówi Marek Dmitruk, CMO Pricely.
Upmedic zamienia wiedzę lekarza w cyfrowe dane. W III kwartale 2022 druga runda finansowa [WYWIAD]
Obecnie w Polsce nie tylko różne specjalizacje stosują odmienną terminologię i standardy opisów, ale także inaczej opis wykona np. ośrodek radiologiczny w Krakowie ,a inaczej w Warszawie, nie mówiąc już o mniejszych miejscowościach. W momencie, kiedy każdy lekarz opisuje pacjentów w podobny sposób, to eliminujemy problemy interpretowania diagnozy - tłumaczy Paweł Paczuski, CEO Upmedic.
Tomasz Plata: "Fintechom wreszcie daje się przestrzeń do pokazania swoich możliwości" [WYWIAD]
Wiele zmian wymusili konsumenci, którzy chcą korzystać z bankowości w taki sposób jak z Netfliksa czy Spotify. Kupowanie rozwiązania „pudełkowego” i płacenie za niego dużych pieniędzy, przestało być sexy – mówi Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti, mentor w programie InCredibles.
Achramowicz: "Problem sankcji dotyczy w zasadzie nas wszystkich, skala wyzwań jest ogromna" [WYWIAD]
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała katastrofę humanitarną i perturbacje biznesowe, ale też zmobilizowała do działania na rzecz przyszłości – przekonuje prawniczka Weronika Achramowicz.
Janusz Filipiak: "Nie miałem snów o potędze. Czasem stresuję ludzi spokojem" [WYWIAD]
Czasem stresuję ludzi spokojem. Skąd go mam? Rod Stewart zapytany, czy swój charakterystyczny głos dostał od Boga, odpowiedział, że nie – ma go od piwa. Może też tak jest z moim spokojem? A tak serio, to myślę, że z pewnymi rzeczami człowiek się po prostu rodzi – mówi prof. Janusz Filipiak, twórca i prezes Comarchu.
Jacek Piechota: "Putin przestraszył się gospodarczego sukcesu Ukrainy" [WYWIAD]
W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Ta wojna może potrwać. Pełny obraz Kuczyńskiego
Kiedy i czy wróci hossa? Podczas II wojny światowej indeksy w USA rozpoczęły hossę w maju 1942 r., kiedy daleko było do końca wojny, a USA ponosiły ciężkie straty. Wtedy właśnie kupował akcje bardzo młody inwestor giełdowy Warren Buffett.
Elastyczność lekiem na trudne czasy. Polskie firmy odbudują źródła dostaw i znajdą nowe rynki zbytu?
Wojna w Ukrainie uderzy w polskie firmy. Tyle że te nauczone doświadczeniami z pandemii, dobrze sobie poradzą i odbudują źródła dostaw lub znajdą nowe rynki zbytu – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A.
Ukrainian Dream. Przyjechali do Polski i zrobili biznes
Przyjechali do Polski, gdzie zrealizowali swój american dream, budując milionowe startupy. Barbarzyńska wojna ich zmroziła. Ross Knap, Vadym Melnyk i Vasyl Rakivnenko opowiadają o tym, jak Ukraina, wciśnięta w objęcia Rosji, straciła szansę na bycie gospodarczą Polską bis. Tłumaczą, czego się tu nauczyli i jak razem możemy stać się lepsi.
Jajeczko Kolumba
Kiedyś po prostu obchodziliśmy tradycyjne święta Wielkiej Nocy oraz urodziny. Dziś koncentrujemy się raczej na obchodzeniu Polskiego Ładu. Krok po kroku. Zasada jest dość prosta. Konsekwencją wynalezienia miecza była przecież tarcza, broni palnej – kamizelka kuloodporna, a rakiety – antyrakiety. Skoro więc mamy nowe podatki, to musimy szukać odpowiednich na nie sposobów.
Czy Polskę czeka głęboka recesja i fala upadłości?
Rok 2022 będzie sprawdzianem skuteczności wprowadzanych przez Państwo rozwiązań antyinflacyjnych. W ocenie autora należy spodziewać się coraz większych problemów finansowych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty na zakup nieruchomości, a które to w ostatnim roku były rekordowo drogie, a kredyty udzielane były przy wyjątkowo niskich stopach procentowych.
Mieszkaniówka i magazyny zamiast biur i centrów handlowych. Jak deweloperzy zareagowali na kryzys?
Rynek mieszkaniowy i magazynowy okazały się odporne na zawirowania z ostatnich dwóch lat. To sprawiło, że wielu deweloperów zmieniło strategię rozwoju - pisze w analizie Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego CBRE.
Ortyński: "Ukraińscy artyści od zawsze byli zaangażowani politycznie. Tożsamość jest kluczowa"
Dzisiaj dla Ukraińców wspólnota, tożsamość i kultura są tym, co powoduje, że Ukraina tak dzielnie się trzyma i walczy. Każdy w Ukrainie powtarza teraz najczęściej, że "w narodzie siła" - mówi Mirosław Ortyński, urodzony we Lwowie basista zespołu Enej.
Nie bójmy się porażki [FELIETON]
Albert Einstein w 1915 r. sądził, że fale grawitacyjne, czyli tzw. zmarszczki czasoprzestrzeni są najważniejszą konsekwencją jego ogólnej teorii względności. Potem jednak zrezygnował z tego poglądu, stwierdzając, że one nie istnieją.
Rosja wykorzysta kryptowaluty, by zyskać płynność finansową? "Krypto posłuży i Rosji, i Ukrainie"
Krypto posłuży Moskwie, gdyż nie jest możliwe, żeby reszta świata zablokowała Rosjanom możliwość dokonywania transakcji kryptowalutowych. Z drugiej strony, nie ma sposobu, aby Rosja - jako kraj - w sposób efektywny korzystała z kryptowalut - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Gabriel Dymowski, CEO DoxyChain.
Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]
Projektowanie nie jest proste. Owszem, rozpoznać rzecz piękną jest zadaniem stosunkowo łatwym, od razu wiemy, że to jest to! Tak jak na filmie Pedro Almodóvara, tam piękno przemawia do nas natychmiast. Dlaczego więc tak niewiele rzeczy jest rzeczywiście pięknych i funkcjonalnych, a większość jest po prostu brzydka, pretensjonalna i często droga?
Raport Konsument nowej generacji. Europa jest otwarta na e-commerce
Miejsce w e-commerce jest dla każdego. Niezależnie od tego, co sprzedajesz, możesz rozpocząć działania online. Pandemia zdynamizowała wzrost nierówności między graczami e-handlu a podmiotami offline, ale też otworzyła tym drugim drzwi do wyścigu – możemy sprzedawać już w całej Europie, jeśli jesteśmy online. Jak powinny to zrobić marki, które pozornie nie pasują do e-świata?
Natalia Gozdowska: "Firmy, które dbają o CSR, zyskują dużą przewagę rynkową" [WYWIAD]
Młodzi ludzie preferują wolność, a nie stabilizację. Interesuje ich work-life balance, wiedzą, że trzeba o siebie dbać, dlatego tak dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialnym zarządzaniu również w kontekście pracowniczym. Employer branding wciąż funkcjonuje, ale istotniejszy staje się employer experience - uważa Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.
Prof. Malinowski: "Żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. W ekonomii musi pojawić się przełom" [WYWIAD]
Czy biznes może współdziałać z nauką z korzyścią dla ogółu? – zastanawia się prof. Szymon Malinowski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, bohater filmu dokumentalnego „Można panikować”, w reż. Jonathana Ramseya, o zmaganiach z kryzysem klimatycznym.
Paulina Kirschke: "W Polsce łatwiej wypromować startup niż fundację" [WYWIAD]
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że praca w fundacji jest normalną pracą. Przez wiele lat funkcjonowałam w szeroko rozumianym biznesie, dlatego nigdy nie chciałam tworzyć organizacji społecznej, która byłaby taką „fundacją popołudniową”, gdyż każda zmiana społeczna wymaga ciągłej pracy u podstaw - mówi Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej.