Nowe technologie
Rośnie pokolenie programistów? Zdecydowana większość Polaków chce uczyć dzieci programowania
77 proc. Polaków chce aby ich dzieci uczyły się programowania - wynika z najnowszego badania Amazon Web Services. Młodzi programiści zaleją nasz rynek pracy?
HTC Desire 22 pro oficjalnie debiutuje w Polsce. Atrakcyjna oferta w przedsprzedaży
HTC Desire 22 pro przeniesie nas w przyszłość. Został zaprojektowany z myślą o immersyjnych doświadczeniach w świecie, w którym fizyczne, cyfrowe i wirtualne elementy łączą się ze sobą. Desire 22 pro w połączeniu z urządzeniami typu XR umożliwia odtwarzania treści 2D i 3D. Kupując HTC Desire 22 pro w przedsprzedaży, otrzymamy w prezencie słuchawki HTC Wireless Earbuds Plus o wartości 350 zł.
InPost rozwija funkcjonalności. Teraz pozwoli na odbiory paczek osobom trzecim
InPost wprowadza dla użytkowników aplikacji InPost Mobile nową funkcję „Udostępnij przesyłkę z apki do apki”. Pozwala ona na przekazanie do odbioru przesyłki wybranej osobie.
Piotr Markowicz: "Digitalizacja w wielu warstwach wymusza zmiany w działaniu firmy" [WYWIAD]
Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tego, żeby miał nastąpić odwrót od digitalizacji. Zmienić może się co najwyżej jej prędkość lub forma, które w dużym stopniu są determinowane możliwościami popytowymi. Absolutnie nie powinniśmy zwalniać, ale digitalizujmy się rozsądnie – mówi Piotr Markowicz, dyrektor strategii i rozwoju ICT, Orange Polska.
Polski startup SmartyMeet chce podnieść efektywność spotkań online. Nadchodzi czas video botów?
Sławomir Kroczak, Monika Wyszyńska i Rafał Fic zakładają SmartyMeet, technologiczny start-up oferujący rozwiązania dla efektywniejszych spotkań online. W ramach spółki powstaje innowacyjny asystent AI (sztucznej inteligencji), który wesprze uczestników videorozmów, a docelowo samodzielnie poprowadzi spotkania sprzedażowe czy będzie pełnić funkcję doradcy klienta podczas zakupów e-commerce.
Masz dług? Uciekaj w chmurę
Dług technologiczny hamuje innowacyjność i rozwój polskich przedsiębiorstw – twierdzą menedżerowie.
Dlaczego w innowacjach wciąż jest mniej kobiet niż mężczyzn? [WYWIAD]
Rozmowa z dr n. ekon. Anną Gawrońską z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz dr n. med. inż. Agatą Kurzyk z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Firmy jutra: systemy zarządzania informacją zmieniają polskie biura
Dla wielu przedsiębiorstw technologiczna restrukturyzacja stanowi prawdziwe być albo nie być. Tymczasem jesteśmy świadkami sporej zmiany – rozwój rozwiązań dotyczących zarządzania informacjami może oznaczać wyniesienie cyfrowej transformacji na poziom 2.0. Kto może skorzystać z jej efektów?
Dług technologiczny. Przychodzi menedżer do programisty i...?
Jest taka anegdota – choć w zasadzie to bardziej dowcip – dotycząca współpracy kadry zarządzającej z działami IT, chętnie powtarzana zwłaszcza przez tych pierwszych. Jaką odpowiedź otrzyma menedżer zgłaszający programiście błąd w działaniu konkretnego systemu bądź aplikacji? „U mnie działa”. Koniec dyskusji, „mystery solved” – cytując Dwighta Schrute’a.
Dr Jacek Marczak: "Wszystko sprowadza się do budżetu" [WYWIAD]
Dr Jacek Marczak jest liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT. Wraz z zespołem opracowuje innowacyjne powłoki oblodzeniowe, które mogą stanowić przełom w działaniu m.in. farm wiatrowych. – To naprawdę coś nowego, co jest w stanie zaskoczyć parametrami – przekonuje naukowiec.
Technologiczne nowinki. Nowości na sierpień 2022
Oto ciekawostki prosto ze świata technologii.
Kobiety w innowacjach. Czas innowatorek
Wystarczy uwierzyć w siebie, znaleźć przyjazne miejsce, w którym można rozwinąć skrzydła i wszystko stanie się możliwe – przekonują liderki z firmy AstraZeneca, którym udało się osiągnąć sukces na trudnym rynku innowacyjnego biznesu biotechnologicznego.
Adam Kądziela: "Polska to chłonny rynek. Wykorzystajmy tę szansę" [WYWIAD]
Skuteczna współpraca nauki z biznesem? NanoSci udowadnia, że to nie jest takie trudne. Startup to połączenie dwóch światów – Adam Kądziela odpowiada za warstwę biznesową, natomiast prof. Adriana Zaleska-Medyńska przewodzi zespołowi innowatorów. Firma na razie walczy z koronawirusem, ale to dopiero początek opracowanej przez nią technologii.
Oto najmocniejszy laptop Huawei w historii. Nowy Huawei MateBook X Pro trafia do sprzedaży w Polsce
Huawei Polska CBG wprowadza do oferty nowy sztandarowy laptop, model MateBook X Pro. Najistotniejsze obszary, które stanowią o sile nowego MateBooka X Pro, to zupełnie nowy ekran, bardzo wysoka wydajność i najnowocześniejsze systemy łączności.
FindAir ogłasza premierę trzech nowych smart inhalatorów. Jak działają urządzenia?
FindAir wprowadza na rynek trzy nowe produkty, nad którymi prace trwały przez ostatni rok. Do tej pory firma oferowała dwa czujniki FindAir ONE, kompatybilne z inhalatorami ciśnieniowymi pMDI. Teraz polski medtech przedstawia trzy nowe urządzenia przeznaczone do trzech popularnych typów inhalatorów.
Nestmedic wzmacnia zespół. Do medtechu dołącza Magdalena Ślusarczyk
Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w branży innowacji medycznych – Magdalena Ślusarczyk – dołączyła do zespołu Nestmedic. W spółce będzie odpowiadać za Bussines Development.
Piotr Dardziński: "Polscy innowatorzy kontynuują bogate tradycje rodzimych wynalazców" [WYWIAD]
Ambicją Łukasiewicza jest to, aby polskie talenty rozproszone po zagranicznych ośrodkach naukowych wracały do kraju i by mogły tu prowadzić najbardziej ambitne projekty badawcze - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Elektroniczna taca, terminale płatnicze. PolCard from Fiserv zainstalował już ponad 100 datkomatów
Zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi wciąż rośnie. Kościoły oraz organizacje pozarządowe są coraz bardziej otwarte na nowe technologie płatnicze, które znacznie ułatwiają proces pozyskiwania datków, a ludzie chętnie z nich korzystają. W Polsce jest już ponad 100 datkomatów wdrożonych przez PolCard from Fiserv wspólnie z partnerami.
Big Cheese Studio ma umowę z Microsoftem. Flagowy tytuł studia będzie dostępny w Xbox Game Pass
Spółka Big Cheese Studio podpisała z Microsoftem umowę licencyjną, dzięki której Cooking Simulator pojawi się w usłudze Xbox Game Pass. Produkcja od sierpnia 2020 r. dostępna jest w sklepie Xbox Store, co pozwoliło spółce tylko w roku ubiegłym odnotować milion przychodów. Zarząd spółki liczy, że kontynuacja dywersyfikacji kanałów dystrybucji przełoży się na jej przyszłe wyniki finansowe.
Jetson ONE to pojazd unikalny na skalę światową. Na czym polega jego innowacyjność?
Dron, który zabiera ludzi w przestworza, to już nie scena z filmu science fiction, a rzeczywistość. Wszystko dzięki Tomaszowi Patanowi, polskiemu konstruktorowi, który zaprojektował tego typu urządzenie mogące zabrać na swój pokład człowieka.
Nestmedic rusza z europejską sprzedażą polskiego teleKTG. Firma pracuje też nad nowym narzędziem
Nestmedic konsekwentnie realizuje zapowiedziane plany rozwoju. Po otrzymaniu certyfikatu wyrobu medycznego dla urządzenia Pregnabit Pro i platformy Pregnabit Cloud przyszedł czas na rozwinięcie sprzedaży w Europie. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest ICT HCTS, holenderski dystrybutor o międzynarodowym zasięgu. Nestmedic zapowiada przy tym kolejne działania rozwijające biznes.
Biura przeniosą się do metaverse? "Metaverse to nie tylko media społecznościowe i gry"
Hologramy, sztuczna inteligencja i wirtualne miejsca pracy – tak wyglądać będzie “normalny” dzień w pracy w 2030. Accenture zapowiada rewolucyjną dekadę, w której kluczową rolę odegra metaverse. Z raportu “Meet Me in Metaverse” wynika jasno, że firmy wiążą wielkie nadzieje z tą technologią.
Nauka, biznes, państwo. Ranking najlepszych polskich wynalazców 2022
W naszym kraju nie brakuje innowacyjnych pomysłów, tylko czy potrafimy je wprowadzić w życie? Barier wciąż jest mnóstwo, jednak naukowcy się nie poddają. Jeśli nauka zacznie bliżej współpracować z przemysłem i biznesem, będziemy na najlepszej drodze, by dogonić – a w wielu dziedzinach nawet wyprzedzić – Zachód.
Rafał Masny i Daftcode tworzą aplikację dla fanów książek biznesowych. Jak działa SkillUp? [WYWIAD]
Funkcją aplikacji jest przede wszystkim udostępnienie użytkownikom biblioteczki, dzięki której będą mieli pod ręką wiele wartościowych treści. Natomiast to, co SkillUp robi tak jakby „przy okazji”, to pokazanie ludziom, którzy trochę zapomnieli o znaczeniu czytania, że książki to doskonałe źródło wiedzy - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Rafał Masny, współtwórca aplikacji SkillUp.
Bartosz Kruszka: Naukowcy muszą mieć kompetencje biznesowe [WYWIAD]
Nanoseen to startup technologiczny, który myśli globalnie, a jego głównym produktem są obecnie nanomembrany do odsalania wody – w ten sposób zniweluje się problem z dostępem do wody pitnej. Ale to dopiero początek, gdyż jak zapewnia Bartosz Kruszka –współzałożyciel i CEO Nanoseen ma być technologicznym hubem łączącym najlepszych naukowców z całego świata.
Narrowband IOT w służbie inteligentnych rozwiązań
Smart City, inteligentne miasto, to pojęcia które na stałe wpisały się w dyskurs na temat rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Koncepcja Smart City zakłada między innymi wykorzystanie nowych technologii w celu efektywnego zarządzania miastami, a Internet Rzeczy (IoT, Internet of Things) to jeden ze środków, który już teraz pozwala skutecznie realizować założone cele rozwojowe.
Cyfrowe życie ponad stan. Jakie zagrożenia niesie za sobą dług technologiczny?
O długu technologicznym wciąż mówi się za mało, choć niemal każda firma się z nim boryka. To dziś dla przedsiębiorstw prawdziwa zmora – by szybko osiągnąć biznesowy cel, idziemy najkrótszą drogą. Działanie przestaje być racjonalne, a inwestycje nie mają wymiernych korzyści. Dług narasta, stajemy się bankrutami – dosłownie i w przenośni.
Krzysztof Adamski: "Organizacje charytatywne praktycznie nie istnieją na rynku płatniczym" [WYWIAD]
Polacy mają w sobie gen dobroczynności, jednak powszechność i dostępność technologii mogą go zdecydowanie pobudzić. Wielka Brytania jest kolebką fundraisingu w dużej mierze dzięki temu, że dostęp fundacji do technologii jest powszechny - uważa Krzysztof Adamski, założyciel platformy Donateo.
uPacjenta wzmacnia zespół. Do firmy dołączają specjaliści m.in. z Uber, iTaxi i LuxMed [TYLKO U NAS]
uPacjenta – medtechowy startup umożliwiający domowe badani krwi – wzmacnia zespół. Do firmy dołącza sześciu doświadczonych managerów wcześniej związanych z takimi gigantami jak Uber, Dott, Synerise, Medicover czy LuxMed.
Pulpit Absencji to aplikacja do wykrywania fałszywych L4. Ile mogą zaoszczędzić firmy?
Polska firma doradcza Conperio stworzyła aplikację do typowania pracowników oszukujących na „L4”. Jest to pierwsze tego typu narzędzie na rynku. Ze statystyk wynika, że liczba fałszywych L4 w okresie letnim znacząco rośnie.
Andrzej Sowiński, HP: "Nowa normalność” wymaga od liderów czegoś więcej niż nadążania za zmianami"
Dlaczego „nowa normalność” wymaga innowacyjnego podejścia do bezpieczeństwa firmy i jej pracowników? O nowych warunkach funkcjonowania pisze Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska.
Autenti wdrożyło technologię w PKO Leasing
Klienci oraz dostawcy PKO Leasing mogą już zdalnie podpisywać dokumenty oraz wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny na podstawie przeprowadzonej przez konsultanta Autenti wideoweryfikacji.
Deepflare z 7 mln zł finansowania. Sztuczna inteligencja pomoże w rozwoju szczepionek mRNA
Polski startup Deepflare - który wykorzystuje AI i ML, by pomóc w rozwoju szczepionek mRNA - pozyskał blisko 7 mln zł finansowania od inwestorów i z grantów. Rundzie pre-seed przewodził niemiecki fundusz Sunfish Partners przy udziale estońskiego Lemonade Stand oraz założycieli startupu Ramp. Środki pomogą w dalszym rozwoju technologii oraz ekspansji zagranicznej.
Polski startup AR-Labs.io nawiązuje współpracę z marką Belutti. Efektem - wirtualna przymierzalnia
Marka AR-Labs.io tworząca wirtualne przymierzalnie okularów, dostarcza firmom z branży fashion innowacyjne rozwiązanie. Klienci, pobierając aplikację, w swoim telefonie mogą przymierzyć wirtualne modele okularów 1:1, czyli tak, jak w prawdziwym lustrze. Z nowoczesnego rozwiązania, skorzystała właśnie marka Belutti.
Szybkie dostawy to jeden z najgorętszych trendów na rynku. Jednak branża złapała zadyszkę
Błyskawiczne dostawy to jeden z najgorętszych tematów na rynku e-commerce. Tak zwany quick commerce złapał właśnie zadyszkę.