Ludzie
Najmniejsze firmy II RP
W dyskusji o gospodarczych i społecznych wzlotach czy klęskach II RP zazwyczaj wskazuje się duże, robiące wrażenie obrazy: z jednej strony Gdynia czy COP, z drugiej – bieda robotniczych przedmieść albo problemy narodowościowe. W cieniu pozostają sprawy mniej spektakularne, jak choćby sytuacja mikroskopijnych rodzinnych firm – najpopularniejszego przed wojną biznesu.
Czerwień wyrasta z zieleni
Tak jest w przyrodzie. Tak jest również w zmianie marki BZ WBK Leasing na Santander Leasing. Wierzymy, że ta metamorfoza, jak każda tego typu, jest rozwinięciem obietnicy dotychczasowego brandu. Nie oznacza jednak nowej obietnicy per se. To tak nie działa. Tak jak nie działają postanowienia noworoczne, że od dzisiaj ktoś stanie się innym człowiekiem. My wierzymy w proces ewolucyjny.
Pewnie trzyma rytm
Anula Kołakowska – stepowanie to cała ona. Jej pasja, praca, biznes. Chce też, by z tego tańca czerpało przyjemność jak najwięcej osób.
Banki w II RP: wyboista droga
W XX w. sektor bankowy był już nieodłącznym elementem każdej w miarę nowoczesnej gospodarki. Po odzyskaniu niepodległości Polska stanęła więc przed ogromnym wyzwaniem – jak, zszywając kraj z trzech odmiennych części pozostałych po zaborach, stworzyć sprawny system finansowy, który wesprze budowę młodego państwa?
To relacje są największą wartością
Zachwyciwszy się technologiami i światem wirtualnym, odkryjemy, że kontakt z żywą osobą jest w tej zabieganej rzeczywistości dobrem luksusowym, zaś ludzie zaczną dążyć do tego, by porozmawiać, i to od serca. Komputerowy skrypt nie wystarczy. My tę potrzebę zaspokajamy – mówi Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska SA, w rozmowie z Alicją Hendler.
Płuca i algorytmy
Poznaniacy ze startupu StethoMe pracują nad rozwiązaniem, jakiego jeszcze nie było – ich bezprzewodowy stetoskop, wspomagany algorytmami sztucznej inteligencji, wykryje chorobę płuc dużo szybciej i łatwiej niż lekarz.
Dla rodzin podobnych do naszej
Anita Hawryńska, pionierka budownictwa pasywnego w Polsce, hołubi, niczym własne dziecko, każdy dom, który stawia jej firma. – Nic nie mówi o nas tyle, co realizacje, które po sobie zostawiamy – twierdzi.
Startupy w „polskim Davos”
Teoretycznie takich miejsc i wydarzeń jest w Polsce więcej, ale tylko jedno nazywane jest „polskim Davos”. I właśnie dlatego prezentacja i obecność startupów w Krynicy, podczas XXVIII Forum Ekonomicznego, nabiera szczególnego znaczenia. Już po raz drugi będą miały tam swoją Startup Session Elite, w znacznie większej niż rok temu liczbie.
Walka z czasem
Podstawowym celem dla rządzących II RP było zbudowanie jednolitych fundamentów młodego państwa. Z tego powodu, a także w wyniku zewnętrznych zagrożeń i wewnętrznych turbulencji, był to burzliwy czas dla rodzącej się polskiej gospodarki.
Fuzja to synergia, nie rywalizacja
O znaczeniu dobrego imienia w biznesie, potrzebie wsłuchiwania się w oczekiwania klientów i wyzwaniach, przed jakimi stoi branża leasingowa, rozmawiamy z Markiem Bauerem, prezesem Idea Getin Leasing.
O samochodach wie wszystko
Wojciech Drzewiecki już 25 lat temu pragnął stworzyć dostępny dla wszystkich „idealny katalog aut”. Niedawno spełnił to marzenie. Najpierw jednak rozwinął dobrze prosperującą i cenioną firmę analityczną.
Bez kija i marchewki
Nie ma innowacyjności bez różnorodności. Trzeba tworzyć warunki, które umożliwiają spojrzenie z perspektywy kobiet i mężczyzn, ludzi starszych i młodszych, pochodzących z różnych kultur i mających różne doświadczenia życiowe i zawodowe − Dominika Bettman, prezeska Siemensa w Polsce, nie ma wątpliwości, że otwartość na odmienność to dziś fundament rozwoju biznesu.
Marka musi kochać
Dlaczego marketing, zamiast uganiać się za wynikami na pasku sprzedaży, powinien znów zacząć projektować strategie marek i produktów? Skąd się bierze zaufanie do marki i czemu jest takie ważne? Co dobrego mogą zrobić brandy dla młodego pokolenia? O tym i
W męskim świecie
Anna Przewoźna, z wykształcenia prawniczka, stoi na czele firmy zajmującej się obróbką skrawaniem i projektowaniem narzędzi. W tym męskim świecie odniosła sukces. Nie byłby on jednak możliwy bez mądrego wsparcia rodziny.
Buszujący w genach
Adam Kuzdraliński łączy teorię z praktyką, naukę z biznesem, a misję zmienia w fakty dokonane. Na razie lokalnie, ale marzy o rewolucji w skali globu. Dzięki urządzeniu, które wymyślił, rolnicy będą mogli produkować taniej, żywność będzie zdrowsza, a środowisko czystsze.
Otwarty na mądre słowa
Krzysztofa Czeczota napędzają cele, po które nikt przed nim nie sięgnął. Wybiera trudne wyzwania, choćby takie jak „Biblia Audio Superprodukcja”. Chce po sobie coś ważnego zostawić.
Widzialna ręka rynku
Większy apetyt na ryzyko, działanie na przekór aktualnej koniunkturze i uzupełnianie oferty sektora prywatnego – to podstawowe atrybuty krajowych banków rozwoju. Na świecie działa ich już kilkadziesiąt.
Marka Godna Zaufania 2018
„Marka to najważniejsza inwestycja, którą możesz zrobić w swojej firmie”. Steve’owi Jobsowi, autorowi tych słów, można zaufać, bo doprowadził do perfekcji budowanie wartości Apple’a poprzez siłę i wiarygodność jego flagowych marek. Które z obecnych w Pols
Ewolucja, nie rewolucja
Apetyty w stosunku do Konstytucji biznesu ze strony przedsiębiorców były duże. Wielu liczyło na przełom. Na temat tego, na ile te oczekiwania się spełniły, a co sprawiło zawód, dyskutują Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan, oraz Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.
W autorskim stylu zaprasza nad Bałtyk
W potencjale dużej firmy, należącej do jej rodziny, Krystyna Wróblewska zobaczyła szansę dla siebie. Wymyśliła i realizuje w synergii z tym, co od lat z rozmachem tworzą jej bracia, własny nowatorski projekt – platformę i sieć apartamentów VacationClub.
Bezcenny upór superłowców
Warto, a nawet trzeba ich słuchać. Dzięki uporowi i pasji Łowców Burz możemy dziś szybciej reagować na zbliżające się gwałtowne zjawiska atmosferyczne i lepiej opanowywać ich skutki. Możemy też uratować komuś życie.
Z siatką na motyle
O tym, jak przyciągać do Polski talenty technologiczne i inwestorów ze świata oraz dlaczego mamy szansę zdobyć najlepszych na świecie inżynierów ze Wschodu – z Maćkiem Sadowskim, prezesem fundacji Startup Hub Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.
Dama z Szanghaju
Magda Gromniak uruchomiła w Warszawie system wynajmu rowerów miejskich Acro Bike, wpisując się w trend ekonomii współdzielenia i proponując zarazem nieco inne rozwiązanie niż funkcjonujące już w stolicy Veturilo. Szybko odniosła pierwsze sukcesy i przymierza się do wejścia do kolejnych miast.
Rodzinność oznacza prestiż
U nas 70 proc. rodziców-właścicieli firm rodzinnych marzy, by w rolę zarządzającego weszły dzieci, za granicą 70 proc. nestorów chciałoby, by stery objął profesjonalista, niekoniecznie z rodziny. O różnicach w podejściu do firmy tu i tam rozmawiamy z dr Adrianną Lewandowską, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Trzeba skończyć z missellingiem
Przedsiębiorcy powinni wykorzystywać swoje talenty, żeby świat był lepszy. Dziś w dużej części są na etapie nieszkodzenia, ale krok drugi – zmienianie rzeczywistości na odpowiedzialną, etyczną – jeszcze przed nimi – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes ANG Spółdzielni, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.
Naukowiec z fantazją
Patryk Arłamowski zmodyfikował tradycyjne ujęcie inteligentnego domu i dąży, aby w jego wersji – pod autorską marką Blebox.eu – stał się to powszechny model.
I z głową, i z sercem
Majkę Lipiak nakręca przekonanie, że zmiany są możliwe. Zawsze na dobre. W niej samej, w drugim człowieku, w grupie, na świecie. Z tego nastawienia wyrosło Leżę i Pracuję, pierwsza na całej kuli ziemskiej agencja marketingowa dająca pracę osobom sparaliżowanym.
Niech MOC będzie z nami
Powstały niedawno Market One Capital (MOC) to jeden z większych funduszy venture capital na polskim rynku. Czterech partnerów tworzy zespół zarządzający kapitałem przekraczającym 40 mln euro. Chcą tak inwestować w startupy, aby ich założyciele czuli, że te firmy są nadal przede wszystkim ich.
Wulkanu nie da się zatrzymać
Nie powinniśmy bać się nowych technologii, lecz je wykorzystywać. Blockchain daje szanse nowym ośrodkom na zdobycie przewagi konkurencyjnej w stosunku do starych centrów dominacji. Ignorowanie go sprawi, że staniemy się zaściankiem światowej gospodarki, a to jest bardzo niebezpieczne
Borg, McEnroe i trzy „A”
Albert Judycki i Jacek Malarski, właściciele firmy cukierniczej Lukullus, wypracowali styl, w którym najważniejsze są prostota, nieustanna troska o jakość i piękną formę oraz... warszawskość. Trzymają się z dala od wymyślnych frykasów, bo nie chcą uszczęśliwiać „gourmandzistów” i „foodzistów”, tylko zwykłych ludzi.
Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę
MisjąPFR Ventures jest rozbudowa w trzy do pięciu lat profesjonalnego rynku venture capital w Polsce. Jeśli to się uda, rynek ten będzie dostarczał coraz więcej pieniędzy na innowacyjne startupy, i będą to „inteligentne pieniądze”, także prywatne
Od razu globalnie
Siedziba UserEngage mieści się na warszawskiej Pradze, w poprzemysłowym budynku Google Campus, który ma być polską miniaturą Doliny Krzemowej. Jednak nie tylko z tego powodu historia młodego zespołu, finalistów pierwszej edycji konkursu InCredibles – wspierającego nasze najlepsze startupy – brzmi bardziej jak opowieść zza oceanu.
Robimy dobrą rzecz
Realizują autorski projekt, jakiego u nas nie było. Dla Figelo, domowych placów zabaw dla dzieci, na dobre zostawili korporacje i stanowiska.
Zapisy o sukcesji zweryfikuje samo życie
O tym, dlaczego ustawa o zarządzie sukcesyjnym to zaledwie część prawnego rozwiązania kwestii sukcesji w polskich przedsiębiorstwach, oraz dlaczego tak mało dzieci chce przejmować od swoich rodziców firmy rodzinne, z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką Konfederacji Lewiatan, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.
Żeby firma rodzinna dalej trwała
Z prawnego punktu widzenia kwestia sukcesji czy zabezpieczenia dorobku firmy po śmierci jej właściciela to w Polsce wielka biała plama. Na szczęście są już daleko posunięte plany, by to zmienić. Lecz nawet wtedy wiele zależeć będzie od postawy samego sukcesora.