Programowanie subatomowe

Komputer kwantowy to nowy paradygmat. Jesteśmy u zarania technologii, którą mamy okazję kształtować – mówią Witold Kowalczyk i Przemysław Chojecki, założyciele Bohr Technology. Fot. Materiały prasowe
Komputer kwantowy to nowy paradygmat. Jesteśmy u zarania technologii, którą mamy okazję kształtować – mówią Witold Kowalczyk i Przemysław Chojecki, założyciele Bohr Technology. Fot. Materiały prasowe 74
Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.

Ten, kto mówi, że rozumie mechanikę kwantową, nie rozumie, co mówi – to powiedzenie fizyków trafnie oddaje złożoność procesów zachodzących w świecie cząstek elementarnych. Zaskakujące naukowców zjawiska, jak superpozycja stanów kwantowych czy splątanie, można jednak wykorzystać w technologiach informatycznych. Różne zachowania cząstek elementarnych po schłodzeniu ich do temperatury bliskiej zera absolutnego, jak np. wędrowanie elektronu w dwie strony naraz, zwiększają możliwości obliczeniowe. Problemem jest jednak takie zbudowanie i zaprogramowanie maszyn liczących, aby móc ten potencjał wykorzystać. 

Witold Kowalczyk, 27-letni prawnik, i trzy lata od niego starszy matematyk Przemysław Chojecki też chcą zaprząc do pracy technologię drzemiącą w komputerach kwantowych. – Idea, jaka nam przyświeca, to znalezienie jak najdalej idących zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. To automatycznie łączy się z komputerami kwantowymi, które pozwolą rozwiązać wiele dziś nierozwiązywalnych problemów. W nich, zamiast bitów, pojawiają się kubity, czyli kwantowe bity, a w miejsce tranzystorów – atomy – opowiada Przemysław. Na dodatek kubitów jest nie tylko więcej, ale mogą między sobą współgrać. Właśnie przez to ich moc wykładniczo rośnie. 

Tu informatyka nie wystarczy

– W tym światku to my jesteśmy tymi starszymi – śmieją się. Branża komputerów kwantowych jest tak nowa,  że za pisanie oprogramowania biorą się zwykle najwyżej 20-latkowie. 

Poznali się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2019 (41)

Więcej możesz przeczytać w 2/2019 (41) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie