Ludzie

Rynek mniejszych marek

Rynek mniejszych marek

Porównując Polskę z resztą świata, trzeba zauważyć, że nasz rynek kosmetyków naturalnych jest dużo młodszy, ale rozwija się bardzo dynamicznie – mówi Zuzanna Mierzejewska, organizatorka Targów Kosmetyków Naturalnych Ekocuda, w rozmowie z Adamem Mielczarki

Adam Mielczarek 01.03.2019
Przed nami wielki skok

Przed nami wielki skok

Technologia blockchain w bankach obniża koszty o 60 proc. Wkrótce może zrewolucjonizować administrację państwową. Będziemy częścią tej rewolucji – zapowiada Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group, w rozmowie z Piotrem Ceregrą.

Mleczna giełda byłego prezesa GPW

Mleczna giełda byłego prezesa GPW

Wymyślona przez byłego wiceprezesa GPW Mirosława Szczepańskiego Polish Dairy, na razie broker, ale w zamiarach giełda mleczna, nie ma jeszcze zysków, ale od startu mocno rośnie – ma już kilkuset klientów na całym świecie. Rynek jest trudny i nieprzejrzys

Królowa pneumatyki

Królowa pneumatyki

Małgorzata Bieniaszewska z małej sulechowskiej firmy stworzyła europejskiego giganta w produkcji złączy pneumatycznych. W Polsce nie ma dziś konkurencji.

Nie planuję być bogaty

Nie planuję być bogaty

Nasza wizja jest zupełnie inna niż większości firm w Polsce. Inni wolą obdzwonić kogo się da, wydrenować rynek. My nie mamy problemu z przychodami, nie musimy nikomu nic udowadniać na siłę. Chcemy, aby nasi klienci zarabiali razem z nami. Dzięki temu wkrótce będę grał w lidze, gdzie rozdaje się najmocniejsze karty – mówi Jarosław Królewski, prezes i założyciel Synerise.

Adam Mielczarek 25.02.2019
Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy

Wolves Summit: efektywny networking w sercu Warszawy

Konferencja Wolves Summit to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z kapitałem. 19 i 20 marca Pałac Kultury i Nauki po raz kolejny wypełni gwar rozmów typu 1:1. Nie zabraknie również intrygujących wykładów o technologii i społeczeństwie, a także czasu n

Programowanie subatomowe

Programowanie subatomowe

Działają dopiero od września, a już dołączyli do elitarnego grona partnerów Microsoftu mających za zadanie okiełznać komputery kwantowe. Lecz i bez tego warszawska firma Bohr Technology jest liderem programowania przyszłości.

Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu

Nie chciała nakręcać konsumpcjonizmu

Agata Frankiewicz należy do pionierów idei upcyklingu w naszym kraju i łączy ją ze swoim biznesem. Odnosi sukcesy, nawet jeśli z początku zbyt różowo oceniła nastawienie polskich konsumentów do produktów z odzysku.

Kwartet z silnym postanowieniem

Kwartet z silnym postanowieniem

Czterej polscy fizycy – założyciele firmy Fluence – stworzyli supermocny laser, który może służyć do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych czy operacji korekcji oczu. Mają już pierwszych klientów. To przykład naukowców, którzy świetnie odnaleźli się w świecie biznesu.

Głodni świata

Głodni świata

Cel członków Forum Młodych Dyplomatów jest jasny: chcą w przyszłości mieć wpływ na to, co się dzieje na świecie i jaką pozycję zajmuje w nim Polska.

Aleksander Sławiński 28.01.2019
Finanse to ciągły trening

Finanse to ciągły trening

Należąca do Klaudiusza Sytka Grupa Aforti nie zwalnia. W 2018 r. kupiła większościowe udziały w windykacyjnym LifeBelt i rusza dalej na południe Europy. Sytek ma podstawy do ogłoszenia sukcesu, ale woli o nim nie mówić, nawet nie myśleć. Trzeba być pokornym, także w biznesie – twierdzi.

II edycja Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny

II edycja Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny

Jesienią ruszyła II już edycja kampanii edukacyjnej skierowanej do małych i średnich firm: Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny. Jej główny cel to zwiększenie świadomości przedsiębiorców, jeśli chodzi o wagę płynności finansowej dla ich bizne

Bankowcy detaliczni o wyzwaniach

Bankowcy detaliczni o wyzwaniach

Zaostrzająca się rywalizacja z fintechami, spodziewane spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie się przez to zyskowności branży, a także nieustanny postęp, jeśli chodzi o możliwości i usługi – m.in. o tym dyskutowali uczestnicy 11. Kongresu Bankowości Deta

Od cyfryzacji do #Wybieram590

Od cyfryzacji do #Wybieram590

Dwa lata temu, kiedy wzrost gospodarczy wynosił 2,4 proc., było hasło „Uwalniamy potencjał polskiej gospodarki”. Teraz jest 5,7 proc. i dalej uwalniamy potencjał polskiej gospodarki. Może już w końcu powiedzielibyśmy, że uwolniliśmy potencjał polskiej go

Polska kolej przyszłości

Polska kolej przyszłości

Miliardowe inwestycje, poprawa jakości usług, modernizacja dworców – to najważniejsze działania spółek z Grupy PKP. Kolej ma wjechać na nowoczesne tory i być bardziej przyjazna dla pasażerów. Mówiono o tym podczas dwóch debat na tegorocznym Kongresie 590.

Materiał partnera 19.12.2018
Rozmawiajmy sami ze sobą

Rozmawiajmy sami ze sobą

O tym, że wcale nie jest tak trudno zmienić siebie, gdy negatywne emocje utrudniają nam funkcjonowanie i osiąganie celów, o roli coacha, mentora, a także o tym, dlaczego przedsiębiorcy rzadko potrzebują psychoterapii, lecz nieraz potrzebują wsparcia – Alicja Hendler rozmawia z dr hab. Mirosławą Huflejt-Łukasik z Wydziału Psychologii UW, pionierką polskiego coachingu.

Lubię budować zespoły

Lubię budować zespoły

Iwona Grochowska przekuła swą psychologiczną pasję, doświadczenie i zacięcie lidera w nowatorskie, udane przedsięwzięcie na rynku motywowania pracowników. Razem ze swymi wspólnikami, Krzysztofem Mikulskim i Tomaszem Józefackim, potrafiła też przekonać licznych aniołów biznesu, by wsparli ich koncept wtedy, gdy zdawało się, że utknęli w „startupowej dolinie śmierci”.

Dobry duch dobrej książki

Dobry duch dobrej książki

Motyleksiążkowe.pl, należące do Beaty Motyl, od lat są na rynku księgarskim ewenementem. To więcej niż biznes. To także kilkutorowe wsparcie dla małych wydawców, którym trudno się przebić.

Niezmiennie nowatorscy

Niezmiennie nowatorscy

Moda na fotobudki pojawiła się jakieś sześć lat temu, a dziś coraz trudniej wyobrazić sobie wesele czy firmową imprezę bez urządzeń, dzięki którym goście mogą sobie zrobić zabawne zdjęcia. Jako jedna z pierwszych zaczęła je u nas produkować firma Smove z Knurowa – od razu w centrum stawiając klienta.

Bankowcy dyskutowali o wspieraniu spółek

Bankowcy dyskutowali o wspieraniu spółek

Sala notowań GPW gościła w październiku czwarty już Kongres Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Przedsiębiorstw. Tym razem dyskusja skoncentrowała się na wspieraniu firm przez prywatne i publiczne instytucje rozwojowe.

Adam Mielczarek 21.11.2018
Nagrody Effie rozdane

Nagrody Effie rozdane

29 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie po raz 19. wręczono nagrody w polskim Effie Awards – najbardziej prestiżowym konkursie komunikacji marketingowej na świecie. Przyznano 55 statuetek dla najskuteczniejszych kampanii w ostatni

Zrobiliśmy milowy krok

Zrobiliśmy milowy krok

O tym, że polski rynek finansowy staje się jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie, o piaskownicy regulacyjnej, hubie dla fintechów, otwarciu na blockchain i roli w tym wszystkim KNF rozmawiamy z Arturem Granickim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Łuna od Lachowskich

Łuna od Lachowskich

Komplementarność – to słowo wyjaśnia, dlaczego twórcy spółki Plantalux, producenta lamp LED doświetlających rośliny szklarniowe, ledwo ze swoim biznesem wystartowali, a już mogą mówić o międzynarodowym sukcesie.

Technologie, człowiek, odpowiedzialność

Technologie, człowiek, odpowiedzialność

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMSP) ma od zawsze ten sam motyw przewodni: „Nauka – Biznes – Samorząd – Razem dla Gospodarki”. Bo współpraca pomiędzy tymi trzema środowiskami sprzyja konkurencyjności. Tegorocznej, VIII edycji Kongresu przyświecało też dodatkowe hasło: „Technologie, człowiek, odpowiedzialność”. Czyli to, co dziś jest najbardziej gorącym tematem.

Potrzeba odwagi, by sprostać wyzwaniom

Potrzeba odwagi, by sprostać wyzwaniom

Tegoroczny kongres Dyrektor Finansowy Roku był okazją do dyskusji o roli CFO w firmie, problemach wynikających z nowych i planowanych regulacji, a także do wymiany opinii o zmianach zachodzących w polskiej gospodarce i biznesie.

Agnieszka Łakoma, Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznych 26.10.2018
Kongres 590 – polskie firmy i produkty

Kongres 590 – polskie firmy i produkty

15 i 16 listopada w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się trzeci już Kongres 590 – jedno z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce skoncentrowane na rozwoju krajowej gospodarki w oparciu o siłę rodzimego kapitału.

EFNI w Sopocie: Nowy porządek czy nowy globalny bałagan?

EFNI w Sopocie: Nowy porządek czy nowy globalny bałagan?

Narastanie nierówności społecznych, stan praworządności w UE, wpływ nowych technologii na rynek pracy, wojny handlowe, problem plastiku, funkcjonowanie przedsiębiorstw po wprowadzeniu PPK – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznego VIII Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Wielkie firmy II RP: układ win-win z państwem

Wielkie firmy II RP: układ win-win z państwem

Chociaż międzywojenna Polska przez cały czas swego istnienia borykała się ze społecznymi i ekonomicznymi problemami, dorobiła się też ogromnych, odnoszących sukcesy firm.

HiProMine: Kopalnia alternatywnego białka

HiProMine: Kopalnia alternatywnego białka

„Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei. I znaleźliśmy je!”. Tak m.in. o HiProMine pisał w 2016 r. Travis Kalanick, szef Ubera, kiedy ogłosił nie tylko, że polska firma pokonała prawie 4 tys. rywali w konkursie UberPitch, ale także, że Uber w nią zainwestuje.

XTPL: Kandydat na polskiego jednorożca

XTPL: Kandydat na polskiego jednorożca

Firma XTPL z Wrocławia wyrusza właśnie na podbój świata z unikalną autorską techniką nanoszenia przewodzącego nanotuszu. A świat wyciąga do niej ręce, bo jej technologia to kwintesencja marzenia przedsiębiorcy i futurysty.

Adam Mielczarek 21.10.2018
Genomtec: Rewolucja w diagnostyce

Genomtec: Rewolucja w diagnostyce

Wystarczy nanieść kilka kropli krwi czy śliny na kartę reakcyjną, wsunąć ją do małego urządzenia Genomtec ID i poczekać na odczyt. Po chwili otrzymujemy informację np. o tym, czy zaatakował nas wirus, czy bakteria, albo czy mamy ciężką grypę, czy może wczesne objawy boreliozy. To prawdziwa rewolucja, przełom na skalę światową.

Neuro Device: Technologiczny uzdrowiciel

Neuro Device: Technologiczny uzdrowiciel

Sukcesy w tegorocznych międzynarodowych konkursach rozsławiły Pawła Solucha i zespół firmy Neuro Device, ale już wcześniej, bez rozgłosu, rewolucjonizowali medycynę.

Praktycy praktykom

Praktycy praktykom

Ruszyła druga już edycja pionierskiego programu edukacyjnego VCLeaders. Jego celem jest pomoc przedstawicielom branży VC z Europy Środkowo-Wschodniej w poznawaniu najlepszych światowych praktyk, jeśli chodzi o funkcjonowanie venture capital.

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Świat w momencie przełomowym

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Świat w momencie przełomowym

Chociaż tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju było wiele, łączył je wspólny mianownik – poczucie, że świat znajduje się w momencie przełomowym i to od woli jego liderów zależy, w którą stronę pójdziemy.