Aktualności
Terminy wypłat bonu energetycznego. Ruszyły wypłaty w województwie mazowieckim
Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski rozpoczął przekazywanie do gmin środków na sfinansowanie wypłat bonu energetycznego oraz kosztów obsługi tego zadania realizowanego przez gminy. Wypłaty bonu energetycznego zostały ustalone na III i IV kwartał 2024 roku. Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków i wypłatę pieniędzy. Niektóre samorządy nie otrzymały jednak jeszcze środków od władz wojewódzkich
NIK pod lupą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Co pokaże kontrola po dekadzie?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) znalazło się w centrum zainteresowania Najwyższej Izby Kontroli (NIK), która po dziesięciu latach zdecydowała się przeprowadzić szczegółową kontrolę tej instytucji. To wydarzenie wzbudza duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej, ponieważ NCBR odgrywa kluczową rolę w finansowaniu innowacji i badań naukowych w Polsce.
Nowy fundusz THC zainwestuje 120 mln euro w biznesy polskich przedsiębiorców
Fundusz private equity THC ogłosił zamknięcie swojego najnowszego funduszu - THC IV o rekordowej kapitalizacji 120 mln euro. Środki zgromadzone od europejskich i amerykańskich prywatnych instytucji finansowych zostaną przeznaczone na rozwój polskich średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem planowania sukcesji przez polskich przedsiębiorców.
Polskie drony, które przyspieszają podejmowanie decyzji. Czym zajmuje się firma BZB UAS?
Nasze drony zbierają wszelkie dane w wysokiej rozdzielczości. Wyspecjalizowaliśmy się w pomaganiu klientom w przyspieszeniu procesów decyzyjnych - deklaruje Kacper Budnik, CEO BZB UAS.
Jednolita umowa o pracę miała zastąpić śmieciówki. Wiadomo, czy prawo wejdzie w życie
Polska, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zobowiązała się do sprawdzenia, jak jednolita umowa o pracę wpłynęłaby na nasz rynek pracy oraz do ewentualnego wprowadzenia odpowiednich przepisów. Ministerstwo pracy podało właśnie, czy i kiedy ewentualnie taka umowa mogłaby zostać wprowadzona.
Altkom Akademia przejmuje Socjomanię. "Przewidujemy znaczący wzrost zapotrzebowania na szkolenia"
Altkom Akademia - polska firma szkoleniowa - stała się większościowym udziałowcem Socjomanii. – Przewidujemy znaczący wzrost zapotrzebowania na szkolenia i doradztwo, szczególnie w obszarze cyfrowym. To połączenie sił to inwestycja w przyszłość – podkreśla Joanna Mihułka-Petru, prezeska Altkom Akademii.
Co sprawa Maszy Potockiej mówi o przywództwie? "Od liderów oczekujemy wizji, ale również standardów"
W dobie zmian pokoleniowych i wartościowych, nie da się już pogodzić wybitnych rezultatów z toksycznymi zachowaniami wobec współpracowników - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Róża Szafranek, founderka HR Hints.
Festiwal branży zakupowej EBF Warszawa 2024 już za nami
Kilkuset gości, trzy dni ciekawych paneli, dyskusji i networkingu w swobodnej, festiwalowej atmosferze.
Skrzynki pocztowe odchodzą w przeszłość. Nowy obowiązek od 1 stycznia
Tradycyjne listy polecone w kontaktach z urzędami i przedstawicielami zawodów zaufania publicznego wkrótce przestaną być standardem.
Niemal 400 km. Oczekiwana droga ekspresowa połączy dwie autostrady
W północnej części kraju żadna inwestycja drogowa nie budzi takiego zainteresowania jak trasa S6.
Podatek od garaży. Rząd wprowadza zmiany. Projekt został przyjęty
Wszystkie pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, przeznaczone na garażowanie pojazdów, będą opodatkowane na takich samych zasadach jak mieszkania.
Minimalna płaca netto na 2025 rok — wszystko ustalone. Tyle na rękę od stycznia
Rząd zdecydował o podwyżce płacy minimalnej, która od stycznia 2025 roku wzrośnie o 366 zł brutto.
Woda dostępna w popularnej sieci sklepów usunięta z oferty. Zagrożenie mikrobiologiczne
Zaleca się unikanie spożycia, szczególnie przez osoby bardziej narażone, takie jak małe dzieci.
NIK rozpoczyna kontrolę w Polskim Komitecie Olimpijskim
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła kontrolę w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Głównym tematem audytu jest sposób wydatkowania środków pochodzących z budżetu państwa.
Incydent na pokładzie. Samolot musiał lądować zaraz po starcie
Samolot linii Ryanair był zmuszony do awaryjnego lądowania krótko po starcie z lotniska w Balicach. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 14 października, tuż przed godziną 21.
Afera wokół mobbingu w MOCAK-u: Dlaczego Masza Potocka straciła pracę?
Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, stała się niechlubną bohaterką jednego z najgłośniejszych skandali w polskim świecie kultury. Zarzuty dotyczące mobbingu, które skierowano przeciwko niej, wywołały szeroką dyskusję i doprowadziły do decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska przez władze miasta.
Rekordowe wypłaty środków z PPK w 2024 roku. Pracownicy boją się, że znikną jak pieniądze z OFE
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe cieszą się dużym powodzeniem wśród etatowych pracowników średniego szczebla. Niewielu jednak z nich traktuje program z jego pierwotnym przeznaczeniem i odkłada pieniądze na emeryturę. PPK to raczej tymczasowa skarbonka, z której można wypłacić pieniądze, gdy brakuje na codzienne wydatki.
Koniec wypychania pracowników na B2B. Unia przyjęła nowe przepisy
Nie będzie już zmuszania pracowników platform cyfrowych do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. Kurierzy Uber, Glovo czy innych aplikacji będą chronieni prawem pracowniczym. Zgodnie z nowymi przepisami będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a w razie utraty pracy i potrzeby będzie przysługiwał im zasiłek.
Konflikt w imperium Zygmunta Solorza. Afera wokół sukcesji i początek sądowej batali o Grupę Polsat
W imperium medialno-energetycznym Zygmunta Solorza doszło do poważnego kryzysu sukcesyjnego. Spór dotyczący zarządzania fundacjami, które mają kluczowy wpływ na kontrolę nad Grupa Polsat, trafił do sądu w Liechtensteinie. To tam zarejestrowane są fundacje, które de facto rządzą biznesowym dorobkiem Solorza.
Tyle wynosi maksymalny okres przebywania na L4. ZUS nie pozwala na więcej dni
W Polsce standardowy okres zasiłkowy, czyli czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni. W szczególnych przypadkach może on zostać wydłużony do 270 dni. Od czego to zależy?
IDENTT, czyli jak Polacy walczą z kradzieżą tożsamości i deep fake
Deep fake to dziś problem całego świata, dotyczący każdego z nas. Stworzenie takiego klipu jest banalnie proste, dlatego nie wierzmy we wszystko, co widzimy w internecie - mówi Adam Łabęcki, co-founder IDENTT.
Czeski rząd podniesie wiek emerytalny powyżej obecnej granicy, która wynosi 65 lat
Czechy w najbliższych latach będą musiały stawić czoła poważnym wyzwaniom związanym z rynkiem pracy i systemem emerytalnym. Niedobór pracowników oraz starzejące się społeczeństwo to kluczowe problemy, z którymi mierzy się rząd.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami? Poznaj 10 zasad, które zapewnią bezpieczeństwo twojej firmie
Aktualnie w cyfrowym świecie ochrona danych i systemów informatycznych stała się kluczowym wyzwaniem dla firm każdej wielkości. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG aż 66% polskich przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku co najmniej jednego cyberataku, a średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych dla firmy w Polsce wynosi około 4,5 miliona złotych. Te alarmujące statystyki jasno pokazują, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na zagrożenia czyhające w sieci.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Kantor oskarża KNF o niszczenie biznesu i wywołanie paniki rynkowej
Spór pomiędzy Cinkciarzem.pl, popularnym kantorem internetowym, a Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) narasta. Właściciel platformy, spółka Conotoxia, zarzuca KNF działania, które ich zdaniem doprowadziły firmę na skraj bankructwa. Chodzi o decyzję Komisji, która na początku października cofnęła Conotoxii licencję na świadczenie usług płatniczych. Jak argumentują przedstawiciele Cinkciarza.pl, skutki tej decyzji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla samej spółki, ale także dla jej klientów.
Wypłaty bonu energetycznego 2024 wstrzymane. Gminy wydały decyzje o przyznaniu, ale nie wysyłają pieniędzy
Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków o bon energetyczny i wypłatę pieniędzy. Wiadomo już, że warunki ustawy nie zostały przez nie spełnione. Samorządy nie otrzymały pieniędzy na wypłaty bonów od władz wojewódzkich. Wielu Polaków dostało już decyzję o przyznaniu bonu energetycznego, ale na pieniądze mogą czekać nawet do końca roku.
Fundusze Europejskie czekają na polskie Startupy. Jak je pozyskać, zdradza Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Jak wiele dla polskiej gospodarki wnoszą startupy i jak wykorzystać kreatywność młodych przedsiębiorców? Z Patrycją Zeszutek, Zastepcą Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju rozmawiamy o innowacyjnej gałęzi biznesu oraz wsparciu, jakie firmy mogą otrzymać w ramach Funduszy Europejskich.
Pomoc społeczna. Jakie świadczenia będą przysługiwać najuboższym w 2025?
Od początku 2025 roku w Polsce wprowadzone zostaną istotne zmiany w systemie pomocy społecznej. Rząd postanowił podnieść kryteria dochodowe, które warunkują dostęp do świadczeń, a także kwoty samych zasiłków. Jak wysokie będą zasiłki i komu przysługują?
Bon energetyczny także w 2025 roku? Jest deklaracja minister klimatu
- Dopłaty do rachunków, które w formie bonu energetycznego obowiązują do końca 2025 r., zostaną przedłużone - mówi minister klimatu. Paulina Hennig-Kloska zapewnia, że pieniądze, które zostały zabezpieczone na ten cel w projekcie budżetu państwa, są dalej bezpieczne. Wnioskodawcy czekają jednak jeszcze na tegoroczne wypłaty bonów energetycznych.
Walka Cinkciarza.pl z bankami: UOKiK nie otrzymał zawiadomienia, na które powołuje się kantor
Cinkciarz.pl, popularna platforma internetowej wymiany walut, w ostatnim czasie znalazł się w centrum prawnego sporu z kilkoma bankami, w tym z SGB-Bankiem, który oskarżany jest o praktyki ograniczające konkurencję. Wczoraj platforma informowała o złożeniu zawiadomienia do UOKiK. Jednak instytucja, która ma kompetencje do interweniowania w przypadkach nadużycia pozycji rynkowej lub zmowy rynkowej, poinformował, że do momentu publikacji nie otrzymał jeszcze zawiadomienia od Cinkciarza.pl.
Afera wizowa: Korupcja i brak dadzoru nad procesem wizowym w Polsce
Afera wizowa, która wybuchła za rządów PiS, ujawniła poważne nieprawidłowości w polskim systemie wydawania wiz w latach 2018-2023. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła szczegółową kontrolę, której wyniki wskazują na korupcyjne mechanizmy i brak odpowiedniego nadzoru w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ).
Revolut goni liderów: 4 miliony klientów w Polsce i ambitne plany na przyszłość
Revolut, fintech powstały w 2015 roku w Londynie, zdołał przyciągnąć już 4 miliony klientów w Polsce, co stawia go na równi z największymi graczami bankowymi na naszym rynku. Zaledwie w ciągu kilku lat fintech rozrósł się do rozmiaru, który porównywalny jest z takimi bankami jak BNP Paribas czy mBank. Co więcej, Revolut nie zamierza zwalniać tempa – planuje zdobyć kolejny milion użytkowników w Polsce do końca 2025 roku.
Ceny prądu w 2025 r. mocno w górę. Będą działania osłonowe
Rachunki za prąd mogą wzrosnąć w przyszłym roku. Niedługo przestaną działać dotychczasowe blokady cen energii, a cena z kWh powędruje w górę. Ministerstwu Klimatu i Środowiska deklaruje, że pieniądze na osłony energetyczne dla odbiorców prądu są zabezpieczone w budżecie. Jak duże, będzie wiadomo po przyjęciu rozliczeń na 2025 rok.
Rekordowa liczba kontroli ZUS. Urzędnicy wstrzymują wypłaty za L4
W pierwszym półroczu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 260,8 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich, wstrzymując lub obniżając zasiłki o łącznej wartości 117,5 milionów złotych. ZUS zamierza walczyć z rosnącą skalą nadużyć w wykorzystywaniu L4 przez pracowników.
Wypłaty bonu energetycznego wstrzymane. Pieniądze nie wpłynęły na konta wnioskodawców
Bon energetyczny miał być pomocą dla gospodarstw domowych, które liczyły na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków i wypłatę pieniędzy, Terminarz wypłat bonu energetycznego został ustalony na III i IV kwartał 2024 roku. Samorządy nie otrzymały pieniędzy od władz wojewódzkich. Przez Polskę przelewa się fala frustracji.
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Za jego niedopełnienie będzie grozić grzywna
Jeszcze w tym roku zostanie utworzony specjalny rejestr psów i kotów oznakowanych elektronicznie. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek identyfikacji i rejestracji zwierząt, przede wszystkim po to, by łatwo móc odnaleźć zagubionego czworonoga, a także by walczyć z bezdomnością zwierząt. Niezarejestrowanie psa lub kota może skutkować karą grzywny.