Działalność nierejestrowana zagrożeniem dla małych firm? Eksperci apelują o zmiany w przepisach

drobna działalność
działalność nierejestrowana / Fot. pexels / cottonbro studio
Działalność nierejestrowana miała wspierać osoby, które próbują prowadzić własny biznes. Zdaniem ekspertów często jednak szkodzi zarejestrowanym firmom i budżetowi, pisze “Puls Biznesu”.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to drobna działalność gospodarcza bez jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Nie trzeba rejestrować takiej działalności, o ile osoba nie prowadziła działalności gospodarczej w ostatnich 60 miesiącach lub nie miała jej zawieszonej, a osiągane przychody nie przekraczają ustawowego limitu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 3499,50 zł miesięcznie.

Działalności nierejestrowanej nie mogą z kolei prowadzić osoby, których działalność wymagałaby specjalnych pozwoleń (np. sprzedaż paliw czy alkoholi). Prowadzenie działalności nierejestrowanej daje możliwość spróbowania swoich sił w biznesie bez odprowadzania składek ZUS. Chociaż działalności nierejestrowanej nie trzeba zgłaszać do CEIDG czy innych urzędów, to jednak nie jest ona wolna od obowiązków. Trzeba prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży (można w formie papierowej, arkuszu kalkulacyjnym czy specjalnej aplikacji), a także rozliczyć przychody z niej w zeznaniu rocznym.

Forma obchodzenia przepisów?

Gazeta podkreśla, że celem zalegalizowania działalności nierejestrowanej było umożliwienie przyszłym przedsiębiorcom sprawdzenia swojego pomysłu na biznes lub dorobienia do pensji z etatu. Jednak, jak wskazuje Alicja Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z 2023 roku, aż około 30 procent osób prowadzących taką działalność w ogóle nie miało zamiaru zakładać firmy.

Kinga Konopelko, radczyni prawna i właścicielka kancelarii, uważa, że idea wprowadzenia preferencyjnych warunków dla początkujących przedsiębiorców była trafna i dobrze przemyślana. Jednak – jak pokazuje rzeczywistość – rozwiązanie to nie działa tak skutecznie, jak zakładano. W opinii wielu ekonomistów taki model może wręcz zagrażać najmniejszym firmom – podaje dziennik.

 Według danych Ministerstwa Finansów w 2023 roku taką działalność prowadziło około 80 tys. podatników, a ich przychody przekroczyły 530 mln zł. Mimo to tak naprawdę nie wiadomo, ile osób faktycznie działa w ten sposób, co może być szkodliwe dla budżetu państwa oraz dla pełni opodatkowanych firm, gdyż działalność nierejestrowana wpływa na ceny usług i konkurencję.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ