Fiasko za 19 miliardów zł. Intel ostatecznie rezygnuje z fabryki pod Wrocławiem

intel
Widok z lotu ptaka na plac budowy fabryki firmy Intel. Miękinia, Polska. / fot. shutterstock / Piotr M
Plany wybudowania nowoczesnego zakładu integracji i testowania półprzewodników firmy Intel w podwrocławskiej Miękini zostały oficjalnie anulowane. To nie tylko koniec snu o 2 tys. miejsc pracy i 19 mld zainwestowanych w nasz rynek. Polska traci ogromną i niezwykle znaczącą inwestycję w kontekście rozwoju AI.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykański koncern wycofał się z inwestycji, której wartość miała wynosić około 4,6 miliarda dolarów (czyli ponad 18 miliardów złotych). Informację o rezygnacji potwierdził Intel w przesłanym do mediów komunikacie, na który powołuje się TVN24 Biznes.

Morawiecki ogłaszał z entuzjazmem – rzeczywistość zweryfikowała

O planowanej inwestycji po raz pierwszy głośno zrobiło się w czerwcu 2023 roku. Ówczesny premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że fabryka pod Wrocławiem będzie największym projektem tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej i wygeneruje około 2000 miejsc pracy. Projekt miał być elementem budowy europejskiej autonomii w zakresie półprzewodników oraz wsparciem dla strategicznego partnerstwa z USA. Jak przypomina Business Insider Polska, inwestycja była prezentowana jako sukces rządu PiS i dowód na skuteczność działań dyplomatycznych.

Teraz, Intel wycofał się bez podania szczegółowych przyczyn, informując jedynie, że decyzja wynika z „dostosowania strategii inwestycyjnej” i „zmieniających się warunków rynkowych”

Intel obniża koszty o 17 mld dol. Polska traci na problemach giganta 

Lip-Bu Tan, szef Intela zobowiązał się, że w 2025 roku firma zamierza obniżyć koszty operacyjne o 17 miliardów dolarów

"W ciągu ostatnich kilku lat firma inwestowała zbyt wiele, zbyt szybko, bez odpowiedniego popytu. W rezultacie nasza baza fabryczna uległa niepotrzebnemu rozdrobnieniu i nie była w pełni wykorzystana. Musimy skorygować kurs" - poinformował CEO korporacji w opublikowanym w czwartek liście do pracowników.

"W przyszłości będziemy stosować systematyczne podejście do rozbudowy naszych fabryk, w pełni dostosowane do potrzeb naszych klientów. Będziemy rozważni i zdyscyplinowani podczas alokowania kapitału (...)" - dodał. "Mając to na uwadze, postanowiliśmy nie kontynuować wcześniej planowanych projektów w Niemczech i Polsce. Planujemy również skonsolidować nasze zakłady montażowe i testowe w Kostaryce z naszymi większymi zakładami w Wietnamie i Malezji" - napisał Lip-Bu Tan.

Gigantyczna inwestycja Intela nie dojdzie do skutku

Anulowanie projektu oznacza, że Polska straciła nie tylko 2000 potencjalnych miejsc pracy, ale też szansę na przyciągnięcie szeregu firm z łańcucha dostaw i rozwoju nowoczesnych kompetencji technologicznych w regionie. Inwestycja miała także znaczenie prestiżowe – podkreślające rolę Polski w globalnym przemyśle półprzewodników.

Nie tylko Polska na minusie?

Intel nie wskazał bezpośrednio, dlaczego wycofał się właśnie z projektu w Polsce. Jednak jak przypomina Business Insider Polska, koncern ogłosił niedawno cięcia w globalnych planach inwestycyjnych. Część obserwatorów wiąże decyzję z przesunięciem priorytetów na inne lokalizacje – m.in. do Niemiec i Izraela, gdzie Intel również prowadzi duże inwestycje i może uzyskać wyższy poziom wsparcia publicznego.

TVN24 Biznes zaznacza, że fabryka w Polsce miała być częścią większego ekosystemu europejskiego – powiązanego m.in. z zakładami w Magdeburgu (Niemcy) i Leixões (Portugalia). Wydaje się, że w nowej strategii Intel zdecydował się skoncentrować środki w mniejszej liczbie lokalizacji.

Co dalej z terenem w Miękini?

Gmina Miękinia, według Strefy Biznesu, nadal traktuje teren przygotowany pod inwestycję jako atrakcyjny obszar przemysłowy. Choć Intel wycofał się z projektu, lokalne władze liczą, że pojawią się inni inwestorzy zainteresowani zagospodarowaniem przygotowanego obszaru. Brak jednak jakichkolwiek sygnałów, że podobna skala inwestycji mogłaby pojawić się w krótkim czasie. 

Warto dodać, że wstępne prace przygotowawcze pod inwestycję już się rozpoczęły – gmina Miękinia przekazała odpowiednie grunty, a lokalne władze przygotowały teren do zagospodarowania przemysłowego.

Inwestycja, która przeszła do historii... zanim powstała

Rezygnacja Intela z inwestycji w Polsce to bolesny cios – zarówno wizerunkowy, jak i gospodarczy. Rząd nie odniósł się jeszcze oficjalnie do tej decyzji, choć przypomnijmy, że projekt był politycznie eksponowany w kampanii wyborczej PiS jako sukces dyplomacji gospodarczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ