Nowy wiek emerytalny wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę

pałac prezydencki
Nowy wiek emerytalny wchodzi w życie / Fot. Shutterstock/ArtMediaFactory
Prezydent RP podpisał ustawę podwyższającą wiek emerytalny dla komorników sądowych z 65 do 70 lat. Zmiany dotyczą również asesorów komorniczych i oznaczają powrót do regulacji sprzed 2019 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy będą obowiązywać jeszcze w 2025 roku. Nowelizacja przewiduje podniesienie granicy wieku, po której komornicy i asesorzy komorniczy są odwoływani ze stanowiska z 65 do 70 lat.

Zmiany objęły również zniesienie maksymalnego 6-letniego okresu trwania asesury komorniczej. Komornicy i asesorzy, którzy zostali odwołani na mocy starych przepisów, mogą ubiegać się o ponowne powołanie - o ile nie ukończyli jeszcze 70 lat.

Nowy wiek emerytalny

Wiek 70 lat jako graniczny obowiązuje już w innych zawodach prawniczych:

  • notariuszy - zgodnie z prawem o notariacie
  • śędziów - przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat, ale możliwe jest przedłużenie do 70 roku życia
  • prokuratorów - obowiązują zasady jak dla sędziów

Na tym tle komornicy byli jedyną grupą zawodową, która obligatoryjnie kończyła pracę w wieku 65 lat - niezależnie od stanu zdrowia czy chęci dalszego pełnienia funkcji.

Wydłużenie wieku emerytalnego

Podniesienie wieku emerytalnego nie oznacza, że wszyscy komornicy będą musieli pracować aż do 70 roku życia. Każdy komornik może po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyć rezygnację. Minister Sprawiedliwości może ją przyjąć, umożliwiając przejście na emeryturę.

Choć zmiana dotyczy wąskiej grupy zawodowej, nie jest obojętna dla systemu emerytalnego. Każde wydłużenie wieku emerytalnego oznacza odroczenie momentu wypłaty świadczeń i odciążenie budżetu państwa.

W 2024 roku ZUS otrzymał z budżetu państwa rekordową dotację w wysokości 64,7 mld złotych - o 13 mld złotych więcej niż rok wcześniej. Koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniosły 418,1 mld złotych, z czego 369 mld złotych przeznaczono na wypłaty emerytur i rent.

Obecny wiek emerytalny w Polsce

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Minimalny staż pracy wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

ZOBACZ RÓWNIEŻ